Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Boj proti cigaretovému kouři

Publikováno: 2.01.08
Počet zobrazení: 2555


      Nádorových onemocnění a jejich důsledků se obává spousta lidí. Obavy utvrzuje i skutečnost, že v Libereckém kraji na tato onemocnění umírá kolem čtyř set pacientů ročně. Ochrana nekuřáků v Česku patří k nejhorším v Evropě. V žebříčku států Evropské unie, který porovnává, jak která země bojuje za omezení kouření, skončilo Česko na 25. místě ze 30 států.
Tažení proti tabakismu v rámci EU sílí.

˝Rakovinové nádory mohou být nezhoubné i zhoubné a objevují se v tlustém střevě, na ledvinách, v plicích či na prsu a dalších místech,˝ vysvětlila mluvčí nemocnice v Jablonci nad Nisou Petra Krajinová.
Pokud je nádor zhoubný a lékaři jej neobjeví u pacienta v čas, stává se tato nemoc neléčitelná a končí úmrtím. V letech 2004 až 2006 takto podle statistik zemřelo téměř 117 lidí na 100 tisíc obyvatel Libereckého kraje. Proto nemocnice nabízejí zájemcům preventivní prohlídky, které mohou rakovinu včas odhalit.

Muži bývají zase často postiženi rakovinou tlustého střeva či prostaty. Mužů i žen se pak týká také rakovina plic, kterou může vyvolat i kouření. Kuřáci jsou náchylní i k dalším podobám této nemoci. ˝Příčinná souvislost mezi kouřením a rakovinou plic je nezpochybnitelná. U kuřáků je navíc vyšší výskyt rakoviny hrtanu, rakoviny v dutině ústní a rakoviny prsu u žen,˝ popisuje Krajinová. Výsledky léčby se sice neustále zlepšují, ale zároveň přibývá také pacientů, takže počet lidí, kteří kvůli zhoubnému nádoru zemřou, se nijak zásadně nemění.

Proč vlastně Česko zaostává?
Odborníci mají shodný názor. ˝Je to proto, že jsme jedna z nejzkorumpovanějších zemí v Evropě,˝ usoudil bývalý poslanec Jiří Janeček. Autor návrhů protikuřáckých zákonů míní, že zákonodárci ovlivnění tabákovou lobby neuznávají ani prokazatelná fakta o počtu mrtvých na následky kouření, o vysokých výdajích na léčbu kuřáků i o pozitivech restriktivních opatření v okolních státech.

Podle Evy Králíkové z poradny pro odvykání kouření jsou argumenty zákonodárců odmítajících třeba zákaz kouření v restauracích až ostudné. ˝Buď tím ukazují, jak jsou hloupí, nebo jak jsou zkorumpovaní,˝ souhlasila s Janečkem.

Pohled na západ: Ve Francii začíná platit zákaz kouření v barech

Se začátkem nového roku začíná ve Francii platit zákaz kouření i v posledních ˝baštách˝, které mu ještě odolávaly – kavárnách, restauracích, barech, diskotékách i samotných prodejnách tabákových výrobků. Bary, restaurace a další zmíněné podniky měly dosud výjimku ze zákazu kouření na veřejnosti, který začal platit letos 1. února. Těch několika měsíců mohli jejich majitelé využít ke zřízení oddělených uzavřených prostor se zvláštním odčerpáváním vzduchu.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nyní připravuje novelu nekuřáckého zákona. Podle mluvčího resortu Tomáše Cikrta ale půjde jen o další kompromis. Tvrdší kroky na ochranu nekuřáků jsou prý politicky neprůchodné.

Pomoc také nabízejí zdravotní pojišťovny. Poskytují svým klientům množství benefitů, přispívá na cvičení, plavání, posilování, masáže a solné jeskyně, na kurzy snižování nadváhy a také na odvykání kouření.

A jaký je Váš názor? Vadí Vám cigaretový kouř, jeho zápach, nebo pasivní kouření? Kouříte a připadá Vám, že Vás kuřáci omezují, chcete volně kouřit kdekoli a kdykoli? Jsme jen málo tolerantní, nebo je pouze jedna varianta „normální“?

Zdroj: Lidové noviny – autor: Petr Kučera, MFDNES archiv, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: