Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Co nový systém placení u lékaře?

Publikováno: 8.01.08
Počet zobrazení: 2859

Jak se projevilo zavedení povinných poplatků u lékařů? S výjimkou zubařů mají ordinace méně pacientů. Na úřady se vydali i bezdomovci. Chtějí doklad, že jsou chudí, aby nemuseli u lékařů platit.

Úbytek pacientů v souvislosti s novoročním zavedením poplatků ohlásily nemocnice v Plzeňském kraji, které navíc ještě bojují s nedomyšleností nového systému. Praktických lékařů se pokles návštěvnosti zatím příliš nedotkl, ale jen proto, že lidé právě nyní více marodí. Kde se poplatky vůbec neprojevily, to jsou ordinace zubařů: tam stejně jako dříve chodí jen ten, kdo musí.

˝Snížení počtu pacientů se dalo očekávat, protože na konci loňského roku, kdy bylo ještě ošetření zdarma, pacienti doslova zavalili hlavně naše ambulance,˝ vysvětlila mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Renata Jenšíková.
Také ředitel nemocnice ve Stodě Vlastimil Bureš pozoruje úbytek pacientů, i když prý rozhodně nijak výrazný. ˝Mám ale zprávy z lékárny, kde pacientů ubylo významněji,˝ říká Bureš.
Ve Stodě se už setkali i s neplatičem. ˝Nebudeme ale peníze vymáhat soudní cestou, protože administrativa by nás vyšla mnohem dráž než samotný dlužný poplatek,˝ míní Bureš.
Ani Fakultní nemocnice v Plzni nebude při vymáhání razantní. ˝Počkáme tři měsíce, až pak rozhodneme o postupu vůči neplatičům,˝ vysvětlila Jenšíková. Jedinou možností v současné době podle ní je upozornit pacienta, že má dluh a bylo by dobré jej zaplatit. ˝Rozhodně ale bude pacient neplatič zaveden do naší dokumentace. Pokud pak bude po našem zařízení znovu žádat ošetření, které nebude neodkladné, ošetříme ho až po zaplacení dlužné částky,˝ říká stodský ředitel.

Na placení v nemocnicích si lidé zvykli poměrně snadno. Ve fakultce si třicetikorunové kupony kupují na zhruba dvaceti prodejních místech.
˝Prodejní místo kupónů jsem bez problémů našla,˝ uvedla včera pacientka Markéta Karlová.
Lidé nakupují většinou po jedné známce, někteří ale i více do zásoby. ˝Jeden pán si jich koupil deset,˝ uvedla Jitka Říhová z prodejního místa v lochotínském areálu FN.

Vše ale není bez problémů
˝Praxe ukazuje, jak je systém nedomyšlený. Stále se objevují nejasnosti a nemáme přesné pokyny, jak v jednotlivých případech postupovat, kdy poplatky vybírat a kdy ne,˝ říká Vlastimil Bureš.

Nejvíc naštvaní jsou důchodci
Zhruba stejný počet pacientů jako před zavedením poplatků navštívil tento týden ordinace praktických lékařů. Způsobila to především začínající sezona chřipkových onemocnění.
˝Když ale tyto virózy odečtu, měl jsem po Novém roce pacientů méně,˝ uvedl praktický lékař z Nýřan Josef Dvořák. Podle něj odpadli například ti, kteří trochu zakašlali a už se objevili v ordinaci. Svou návštěvu si nově odpouštějí i důchodci, kteří brali lékaře spíš jako psychologa, s nímž si čas od času přišli pohovořit. Ti dříve chtěli předepisovat léky na měsíc, nyní už vyžadují předzásobení i na tři měsíce dopředu, aby nemuseli platit regulační poplatky.
U stomatologů se zvedení nových poplatků neprojevilo nijak.
˝Tento týden přišel přibližně stejný počet lidí jako na konci roku. K zubaři myslím nikdo nikdy zbytečně nechodil,˝ říká Věra Leichtová, zubařka z Klenčí pod Čerchovem.
Ani problémy s vybíráním poplatků ji netrápí. ˝Máme ukázněné pacienty, kteří byli na placení připraveni. Jen první den přišel pán s tisícikorunou. Snad nás chtěl vyprovokovat. Měli jsme ale připraveny drobné a tak jsme mu bez problémů vrátili,˝ doplňuje Věra Leichtová.

Praktiky příjemně překvapilo, že lidé nereptali a všichni měli připravené peněženky. Novinářům si ale pacienti postěžovali.
˝V Německu nebo ve Francii je systém spravedlivější, tam se platí paušální poplatek, například v Německu 10 eur za tři měsíce,˝ chválila sousedy jedna z pacientek střediska v Plzni-Skvrňanech Ludmila Zavřelová. Podle ní je paušální systém spravedlivější, protože na ten náš doplácejí častěji nemocní.
˝Velkou zátěží jsou poplatky pro nemocné důchodce,˝ uvedla pacientka Anna Habadová. Podle další pacientky, která si nepřála uvést jméno, bylo zavedení poplatků špatně načasované na dobu velkého zdražování. ˝Hodně důchodců s šesti sedmi tisíci penze teď bude živořit,˝ tvrdí žena, která se věnuje ošetřovatelské práci a mezi seniory se často pohybuje.

Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Jitka Šrámková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: