Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Lolita

Publikováno: 23.01.08
Počet zobrazení: 1878

Přečtěte si další středeční příspěvek z Vaší tvorby nyní uvedenou jako povídku s písničkovou tématikou od autora Montreal. Budeme rádi za Vaše ohlasy, ale také budeme rádi, když se odhodláte zaslat nám Vaši poezii, povídku nebo jen popřemýšlení.

            Lolito,
dva bílí rackové mě provázejí,
snad vzpomínku tvou
mně přinášejí.
Lolito,
tak jako my snad lásku v srdcích mají
když přelétají
oceán.

      Eliška byla úplně obyčejná holka, podle školního prospěchu spíš podprůměrná, protože propadala z mluvnice a z počtů. Tak to aspoň připadalo nám, obyčejným třeťákům. Pro suplující učitele – a u nás se suplovalo dost často – však měla Eliška jednu neocenitelnou vlastnost: uměla „zaujmout publikum“, takže se suplující učitel nemusel vůbec zaobírat žáky ve třídě, do které byl poslán dělat dozor. Prostě přišel a zeptal se:
      ˝Je tady Eliška Žitková?˝
      ˝Jééé tadýýý.˝ odpověděla sborově třetí á.
      ˝Tak, Eliško, pojď sem na stupínek a zazpívej nám něco pěkného!˝
      Eliška pokaždé s radostí poslechla. Svým zpěvem dokázala udržet třídu 3.a v patřičném klidu po celou hodinu, takže suplent mohl klidně opravovat písemky, což by jinak činil ve sborovně.
      Jednou však měla i Eliška své problémy. O přestávce nám ukazovala díru po vytrženém zubu a my ji popleskávali po ramenou, jaká že je statečná, když dokázala bez brečení přetrpět brutální zubařův útok. Jenže ten den se taky suplovalo:
      ˝Je tady dnes Eliška?˝ zeptal se jako obvykle suplent.
      ˝Je, ale zpívat nemůže, protože jí dneska trhali zub.˝ odpověděli jsme mu sborově.
      ˝Je to pravda, Eliško, že ti trhali zub?˝ vyzvídal zastupující učitel.
      ˝Jo, zub mi sice trhali, ale zpívat můžu.˝ usmála se statečně Eliška. A zpívala. Lidové písničky, které jsme se učili v hodinách zpěvu, hymny a svůj vlastní repertoár, v němž vynikala Lolita, písnička německých autorů a hit našich domácích rádií, protože hitparády u nás samozřejmě ještě neexistovaly – muselo se přece pilně pracovat, aby se postavila republika po válce na nohy a vybudoval se socializmus. Tehdy jsme tomu samozřejmě věřili. Tehdy tomu věřili i učitelé a mnozí rodiče
      Když končil školní rok, nastalo velké loučení. Naše „školička“ byla totiž určena pouze pro žáčky prvních až třetích tříd, byly to prosté dřevěné pavilony a v nich malé dětské lavičky pro malé dětičky. Lavičky, jimž jsme za tři roky již poněkud odrostli. Proto nás informovali, že do čtvrté třídy určitě půjdeme do jiné školy a že se třída, tak jak jsme se mezi sebou znali, v žádném případě neudrží pohromadě. A taky že ne. Do čtvrté třídy jsem začal chodit do Michle a z původní třetí třídy se mnou chodilo jen devět dětí. Eliška nám přitom někam zmizela. Buď šla do jiné školy, nebo propadla a opakovala třetí třídu, v každém případě však v jiné škole. Při suplování se v mé třídě už nikdy nezpívalo. Eliščin zpěv a její skvělou hudební paměť nahradilo Věrčino perfektní čtení a dobrodružné romány pro děti z dob první republiky.
      Tohle všechno mi proběhlo hlavou, když jsem v hudebním antikvariátě uviděl svazek not s nápisem: Lolita.

Zdroj: autor Montrealer, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: