Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Plán vlády: udržet a zvýšit zaměstnanost seniorů

Publikováno: 23.01.08
Počet zobrazení: 4953

Udržet a zvýšit zaměstnanost starších pracovníků je jednou z hlavních priorit Národního programu přípravy na stárnutí. Podle prognózy by v roce 2050 měla být ve věku nad 65 let celá jedna třetina lidí, kterým je nutno zajistit kvalitní podmínky k životu. Návrh programu na léta 2008 až 2012 by měla dnes projednat na svém prvním letošním zasedání vláda.

Podle prognózy Českého statistického úřadu (ČSÚ) bude v roce 2050 téměř třetina lidí starší 65 let. V polovině 20. století patřilo do této věkové kategorie jen 13 procent občanů. Cílem strategie je zajistit těmto lidem kvalitní a aktivní život, sdělil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.
Za klíčovou prioritu řešení ekonomických problémů, které může stárnutí společnosti způsobit, autoři považují zvýšení a udržení zaměstnanosti seniorů. Například přechod mezi pracovní aktivitou a důchodem by měl být flexibilnější než dosud.
„Důchodový věk by neměl stavět jedince před volbu pouze mezi dvěma možnostmi, mezi úplným odchodem z trhu práce a plným setrváním na trhu práce,“ píše se v návrhu programu. Zaměstnavatelé by pro seniory měli vytvářet „kvalitní pracovní místa“ a nabídnout jim dobré pracovní podmínky.

MPSV prosazuje postupné odchody do důchodu

Ministerstvo práce si v programu uložilo úkol navrhnout taková opatření, která by lidem umožnila postupné odchody do důchodu. O důchodové reformě zatím neúspěšně jednají koaliční strany, ministr práce Petr Nečas (ODS) chce, aby o návrhu reformy jednala tento měsíc vláda i bez dohody s opozicí.
Vládní kabinet prosazuje zvýšení hranice odchodu do důchodu na 65 let i povinné doby pojištění z 25 na 35 let. Cílem programu přípravy na stárnutí je také podpora celoživotního vzdělávání, například motivací zaměstnavatelů, kteří investují do znalostí svých zaměstnanců.
Prioritní je pro autory programu i zajištění odpovídající dostupné zdravotní a sociální péče pro seniory. Podporovat by se měla především taková opatření, která umožní život seniora v jeho přirozeném prostředí. Program stanovuje priority a opatření na pět let. V roce 2012 vláda program vyhodnotí.

Zdroj: MFDNES archiv, Novinky.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

12.03.2008 21:25  Ayahuasca

Ano, ale kdo by potom vydělával na ekonomicky neaktivní seniory? Pokud nedojde k důchodové reformě v Česku, bohužel nezbývá jiná možnost, než neustále zvyšovat hranici odchodu do důchodu.. navíc nemůžete generalizovat, každý člověk se ve svém věku cítí jinak, někdo je v pětašedesáti ještě mladík, další by nejradši do důchodu už po čtyřicítce.

27.01.2008 11:07  HORÁK

Asi před 10 lety jsem měl taktéž názor jako pan ministr Nečas a tato vláda.Důchody od 65 let ve všech kategoriich.Když se právě dožívám toto věku,vidím vrstevníky musím upozornit,že důchodová věková hranice 63 let by měla být maximální.U žen a to ne jenom u těch,které rodily,ale i vykonávaly zaměstnání,by měl být odpočet let na děti /max však 3/ Mluvím z vlastní zkuš. a vlastního průzkumu.

Zanechte komentář: