Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Problémy s nízkým tlakem
Na rozdíl od vysokého tlaku vám nízký tlak život nezkrátí. Pořádně vám ho ale znepříjemní. Při každém vstávání ze židle máte tmu před očima a všechno se s vámi točí. Projevuje se malátností, bolestmi hlavy, závratěmi až mdlobami, únavou a studenými končetinami. I když vás všichni přesvědčují, že s nízkým tlakem se musíte smířit, není to tak úplně pravda.
Mírná hypotenze nemusí být důvodem k znepokojení. Samozřejmě jsou ale případy na pováženou. Například když se nízký tlak střídá s tachykardií a fázemi velmi vysokého tlaku, či když po vztyku ze sedu klesne tlak výrazně (o více než 30 mm Hg), provázen poruchami srdečního rytmu a enormním zpomalením srdeční frekvence. V takovém případě může dojít k velmi těžkému organickému poškození, a proto musí tento stav bezpodmínečně vyšetřit kardiolog.
Příčiny jsou nejasné. Samozřejmě i k nízkému tlaku máme vrozené dispozice, a častěji jsou jím postiženy ženy. V některých případech je vyvolán určitými léky – nebo také těžkými onemocněními, jako jsou cukrovka, Parkinsonova nemoc, nebo sníženou funkcí štítné žlázy, které se ovšem musejí léčit dříve než nízký tlak.
Znáte kručinku?
Rostlina s nádhernými žlutými květy je snad jediná léčivá bylina, která zvyšuje krevní tlak. Kručinku barvířskou v lékárně nedostanete. Buď si ji nasbíráte sami, nebo ji koupíte v prodejnách s biopotravinami ve formě čajové směsi. Tato bylinka také posiluje činnost srdečního svalu a povzbuzuje krevní oběh. Díky tomu se zlepšuje zásobení organismu, a hlavně mozku, kyslíkem. Kručinka má i močopudný účinek. Můžete ji smíchat s květem pakaštanu, který má také příznivý vliv na krevní oběh a cévní systém. Připravte si směs z jedné čajové lžičky natě kručinky a lžičky květu pakaštanu. Zalijte čtvrtlitrem vroucí vody a nechte dvacet až třicet minut louhovat. Sceďte a popíjejte dvakrát denně.
Rozmarýnové víno
Máte-li nízký tlak, sklenka vína vám neuškodí. Zkuste třeba rozmarýnové. Podporuje srdeční činnost, vzpružuje a posiluje nervový systém. Před jízdou autem si je ale nedávejte, obsahuje alkohol. Jak víno připravíte? Třicet gramů rozmarýnových lístků rozdrťte a zalijte litrem bílého vína, například ryzlinku. Nechte osm dní odstát, pravidelně promíchejte. Potom přeceďte. Užívejte polévkovou lžíci ráno a večer. Víno není vhodné k dlouhodobému užívání.
Příprava:
1 litr bílého vína smíchejte s 20 gramy suchých rozmarýnových lístků a nechejte 5 dní v zavřené láhvi stát, potom přecedte.
Schizandra čínská
Tato cizokrajná léčivá rostlina je doslova zabijákem nízkého tlaku. Dostane se ve formě tablet. Jak působí? Povzbuzuje srdečně-cévní i nervový systém a odstraňuje nejen únavu a malátnost, ale i psychickou vyčerpanost. S nízkým tlakem jde ruku v ruce oslabení cévních stěn. To se projevuje zvýšenou tvorbou modřin. Cévy posiluje pravidelné užívání rutinu v tabletách. Užívá se dlouhodobě padesát až osmdesát miligramů, nejlépe v kombinaci s vitaminem C. V přírodní formě ho najdete v pohance nebo routě. Díky rutinu budete lépe snášet i změny počasí a snížíte riziko vzniku křečových žil.
Droždí a ginkgo
Pro optimální činnost srdce je důležitý příjem hořčíku, vápníku, koenzymu Q10 a vitaminů skupiny B, především tiaminu a kyseliny pangamové. Najdete ji zejména v pivních kvasnicích. Zdá se vám, že kvůli nízkému tlaku vám to pomaleji myslí? Není to jen dojem, ale důsledek nedostatečného prokrvení mozkových vlásečnic a cév. I to je jeden z nepříjemných projevů nízkého tlaku. Srdce totiž nedokáže dostatečně vytlačit okysličenou krev do mozku. Cirkulace krve v mozkových cévách je pomalejší, takže do mozku se dostává méně kyslíku a dalších živin. K lepšímu prokrvení a zvýšení přívodu krve do mozku napomáhá ginkgo biloba, které se dá koupit v tabletách. Pomůže vám lépe myslet, lépe se koncentrovat, zlepší vám paměť a celkovou psychickou výkonnost. Účinky pocítíte už po pár týdnech pravidelného užívání.
Černý čaj nechejte jen krátce luhovat
Ssi jen 2 minuty, pak efektivněji mobilizuje krevní tlak. Dochází k aktivaci teofylinu, účinné látky v čaji. Tento alkaloid blokuje receptory na cévních stěnách, které už nemohou reagovat na adenosin, vlastní tělesný snižovač tlaku. Kromě toho, když necháme čaj luhovat jen krátkou chvíli, uvolní se z něj více aktivního kofeinu.
Kuchyňská sůl
Sodík, součást soli, hraje v lidském hospodaření s vodou důležitou roli, a má vliv na krevní tlak. Asi 30 % lidí je „citlivých na sůl“. To znamená, že krevní tlak reaguje nadprůměrně citlivě na kuchyňskou sůl. Hypotonik by mohl zkusit zvýšit podíl soli v potravě. V žádném případě to ale neznamená, že by měl přejít na slané hotové pokrmy a konzervované potraviny, bramborové lupínky apod. Měl by jíst daleko více zeleniny – jedno zda čerstvé nebo vařené – a dostatečně osolené.
Vitamin C
Výzkumy v 50. letech minulého století prokázaly, že vitamin posiluje působení adrenalinu na vzestup krevního tlaku. Je to hormon, který se tvoří v nadledvinkách a v části vegetativního nervového systému. Velké množství vitaminu C je v kiwi, ale také v čerstvé zelenině jako v rajčatech, paprikových luscích, petrželi, česneku. Šumivé tablety naproti tomu dodají vitaminu málo, protože vitamin ztrácí rozpuštěním ve vodě na účinnosti.
Lékořice
Aromatické sladkosti obsahující lékořici (např. na našem trhu k dostání tzv. „pendreky“) obsahují lékořicový kořen s aromatickou látkou glycyrrhizin. Jeho působnost spočívá v první řadě v tom, že podporuje vyplavení hormonů nadledvinek, které zadržují v těle v těle sůl (resp. Na+) a podporují vylučování jejího protihráče draslíku (K+). Následkem toho se změní hospodaření s vodou a stoupne krevní tlak. Zvyšuje se však nebezpečí otoků.
Hodně pijte!
Hypotonici by měli hodně pít, aby se objem jejich krve udržel na vysoké úrovni. Nejvhodnější je minerální voda. První sklenici byste měli vypít ráno, krátce po vstávání (asi 200 ml). To vede ke spontánnímu vzestupu krevního tlaku, který vydrží asi tak 2 hodiny.
Zajímavosti:
- Lidé s nízkým tlakem by se vlastně mohli radovat, protože mírně nižší krevní tlak předurčuje dlouhý život. Vědci z univerzity v Oxfordu přišli na to, že lidé s hodnotami 115/75 mm Hg mají nejmenší riziko infarktu a mozkových příhod. Pročež se v Anglii upouští od léčení nízkého tlaku, pokud jeho hodnota neklesla pod 100 mm Hg.
- Lehká strava ulehčuje také práci systému srdce-krevní oběh, a stabilizuje krevní oběh.
- Pozor! Káva a příležitostné pití vína může přinést hýpotonikům úlevu, ale podle dispozic a individuální reakce na kofein a alkohol, mohou vyvolat i opačné reakce. Jsou i takové případy, že jedna sklenice sektu působí jako uspávači prostředek.
- Jedna studie sportovního lékařství, provedená se 128 ženami uvedla, že dvě hodiny sportu týdně pomohou nižšímu tlaku nahoru. Nejvhodnější je kombinace sportovních činností, která se skládá z posilování a vytrvalostního tréninku. Jízda na kole, gymnastika a aerobik. Také plavání zvyšuje krevní tlak především tehdy, plavete-li ve studené vodě.
- Během spánku doporučujeme lehké zvýšení podhlavníku. Mnoho hypotoniků má paradoxně právě v noci zvýšený krevní tlak, který vede k většímu vylučování soli, což ústí ráno silným poklesem tlaku. Když na noc mírně podložíte svou horní polovinu těla a hlavu, tento ranní úkaz bude mít lehčí projevy.
Zdroj: zdravi.doktorka.cz, Měsíčník zdraví.cz – autorka: Soňa ZAVADILOVÁ, Foto: Internet