|
|
Zimní měsíce jsou neoddělitelnou součástí ročního koloběhu. Přinášejí plískanice, sníh, led, mráz, vítr, ale i slunce, které brzy zapadá, a dlouhé večery v teple domova, jehož vlídnost si v tomto období lenošně vychutnáváme. K zimě také patří bílé hory, zasněžené stráně, sjezdovky, běžecké či turistické trasy, vleky a velká rodina těch, kdo odmítají lenošit, neboť dávají přednost aktivnímu odpočinku. |
Co nabízí horské prostředí?
Pobyt a pohyb v dobrých klimatických podmínkách příznivých pro lidský organismus. Nechybí nám však městský smog? Nemáme návyk na místo, kde po celý rok žijeme? Vždyť na člověka z té přemíry čerstvého povětří padá únava. Omyl! Může za ni nadmořská výška a řidší vzduch, které k horskému prostředí neodmyslitelně patří, a naše nedostatečná fyzická kondice.
Zábava i nebezpečí
Když už si konečně připneme sjezdovky, běžky nebo se jdeme projít, nezbývá nám než se oddat bílému zimnímu sportování. S chutí, s odvahou, ale také s jistou dávkou opatrnosti. Protože pokud na horách nežijeme a nejsme s nimi „srostlí“, mohou nás i ohrozit. Stačí přecenit své síly a vybrat si příliš náročnou běžeckou nebo turistickou trasu či zvolit sjezdovku, na kterou nestačíme. Aby se nám právě toto nepřihodilo, měli bychom znát některé z následujících údajů.
Kolik unese lidský organismus
|
|
Pokud si dopřáváme celoroční pravidelný pohyb s trochou sportovní činnosti, nebude pro nás pobyt na horách nárazovým zatížením, ba téměř šokem. Naopak přinese pocit uspokojení a radost z lyžování, z procházek i z diskotéky, hlavně však posílíme svou fyzickou kondici. Jestliže nesportujeme a máme sedavé zaměstnání, zahájíme raději zimní sezonu několika lyžařskými víkendy – začneme tedy po troškách. Teprve uprostřed nebo až ke konci zimy prožijeme příjemný týden na lyžích. Naše tělesná kondice už bude na takové úrovni, že nám přinese potěšení z pohybu. |
Co bychom měli vědět
Nejnáročnější je sjezd. Jsou při něm silně namáhány dolní končetiny – jejich svaly a klouby, hlavně však kolena, dále pak kyčle a páteř. Kotníky dostatečně chrání pevná lyžařská obuv. (Nejčastější úrazy: zlomeniny nohou i rukou, luxace ramen, úrazy hlavy při vjezdu do lesního porostu, poškození páteře.)
Běžecké lyžování rovněž zatěžuje celý pohybový aparát. Co do obtížnosti je však pro lidský organismus mnohem příznivější a úrazy při něm nejsou tak časté. Nepřehlédněme ale riziko, které zdánlivá snadnost pohybu na běžkách přináší: Nenasazujme si túry, na něž „nemáme“. Nepřepínejme zbytečně síly. Pokud přátelé vzdají trasu, sami v ní nepokračujme. Právě v tomto okamžiku hory znamenají nebezpečí!
Na túru si nezapomeňme vzít dostatek tekutin a energetických zásob.
A jak to vyjde finančně?
Pokud budete jen lyžovat, pořídíte týdenní pobyt na tuzemských horách včetně permanentky v průměru zhruba za tři až osm tisíc korun, podle toho, které hory a středisko si vyberete.
Za další služby a atrakce zaplatíte další stovky až tisíce korun. Například dvě hodiny individuální výuky lyžování s odvozem na sjezdovku a domů přijdou ve Špindlerově Mlýně na 1200 korun, sklenka alkoholu v takzvaném apres-ski baru, tedy v místě, kam se chodí rovnou ze sjezdovky, zhruba na 80 až 100 korun.
Mimo velká centra je levněji
Česká republika je obkroužená horami a sjezdovkami, stačí si vybrat podle ceny a nároků na lyžování. K dražším místům patří Krkonoše, především kvůli nejznámějšímu zdejšímu středisku Špindlerovu Mlýnu. Provozovatelé menších krkonošských areálů se však nechávají slyšet: Krkonoše nejsou jen Špindlerův Mlýn, jinde jsou ceny i poloviční.
Zatímco například týdenní pobyt na Pustevnách v Beskydech přijde včetně permanentky zhruba na 3500 korun, v Peci pod Sněžkou je nutné počítat i s dvojnásobnou cenou. Záleží především na typu ubytování a blízkosti sjezdovek.
V některých centrech, ubytováních nebo poskytovnách služeb se zaměřují na slevy pro mládež a pro seniory. Může se také jednat o zvýhodněné permanentky. Podmínkou bývá mládežnická karta nebo senior pas.
Cenovou konkurencí pro tuzemská střediska začínají být i Alpy. Obecně jsou tu ceny zhruba o dvacet až padesát procent vyšší v porovnání s velkými českými centry, ale najdou se týdny, kdy nemusí návštěvník zaplatit o nic víc než například v Krkonoších.
Manželé z Ostravy v důchodovém věku využili nabídky týdenního mimosezonního pobytu v rakouském Wagrainu pro návštěvníky nad 60 let s permanentkou zdarma. Za ubytování v penzionu přímo na sjezdovce zaplatili dohromady 15 tisíc korun. Podle nich je škoda, že takové nabídky nenajdou lidé běžně v cestovních kancelářích. Oni sami si pobyt si zařídili prostřednictvím internetu, žádná cestovka v jejich okolí jim podobný nenabídla.
A co Vy? Chystáte se na zimní lyžování, běžky nebo turistiku na horách? Jaké máte zkušenosti?
Zdroj: Měsíčník zdraví, Idnes.cz, Foto: Internet