Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Aktuální kulturní akce
Cyklus komentovaných prohlídek, který se podle Vaši příznivých ohlasů, těšil výrazné oblibě v loňském roce, bude pokračovat i v roce 2008. Sérii komentovaných prohlídek konaných pravidelně jedenkrát za měsíc, otevřela první lednová přednáška s názvem Theodorik, dvorní malíř císaře Karla IV.
V únoru je předváděno umění pozdní gotiky a rané renesance. Přednáška na dané téma proběhne ve středu 20. února 2008 v klášteře sv. Anežky České. Jste také zváni na další komentované přehlídky v následujících měsících.
Cyklus komentovaných prohlídek pro Vás připravuje Lektorské oddělení Sbírky starého umění NG.
Výstavu digitální grafiky pana Oldřicha Schnabla naleznete v Galerii G na Dolním náměstí v Olomouci. Více informací o autorovi, prohlédnutí fotografií či další detaily naleznete na stránce pana Schnabla zde.
Napsal MFDNES: Tužka a počítač. Tak tvoří Oldřich Schnabl
Hned na několik výstav lákají dnes večer olomoucké galerie. Do ˝Géčka˝ v 18 hodin pozve na své grafické tisky příkazský rodák Oldřich Schnabl, který ke své práci potřebuje jen tužku, počítač a především velkoformátovou tiskárnu. Studené či teplé barvy dokážou vyjádřit autorovy pohnutky a náladu. Pro Oldřicha Schnabla jsou ale mnohem důležitější prosté věci či geometrické tvary, které si nejdříve předkreslí tužkou na papír a teprve poté přenese do počítače. ˝Někdy mě zaujme třeba světlo dopadající na část kliky, jindy zase rytmus zábradlí či tvar kamene,˝ prozrazuje výtvarník, který se volnému umění věnuje již pět let. K digitální grafice se Schnabl dostal přes reklamní branži, k první výstavě ho přemluvil až učitel a malíř Lubomír Shneider. ˝To díky němu mám na svém kontě od roku 2003 již kolem sedmi set věcí, o které je zájem i u publika,˝ vyznává se Schnabl, který z celkového počtu svých děl pro olomouckou výstavu Míra věcí vybral pětapadesát grafik. V některých z nich mohou návštěvníci zpozorovat prvky op-artu, pomocí nichž autor díky polokruhům, čtvercům či kontrastu světlé a tmavé barvy obraz doslova rozpohybuje. ˝Pozorovateli se zdá, že se obraz chvěje, kmitá nebo vystupuje z prostoru,˝ nastiňuje účinky op-artu Schnabl. Podle něj čím větší obraz je, tím silnější účinek v divákovi dokáže vyvolat. ˝Při výstupech z počítače používám kvalitní velkoformátovou tiskárnu, která dokáže vykreslit až dvacet čtyři odstínů jedné barvy. Jsem prostě puntičkář a jdu do detailů,˝ směje se grafik. Po skončení olomoucké výstavy část Schnablových děl zamíří do Rakouska, kde ozdobí tovární halu tamních papíren.