Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Jak využívat moc našeho podvědomí – 5
Ta sci-modlitba, kterou jsem minule uvedl může být ale i mnohem jednodušší a nemusí obsahovat pět vět. Následující krátká sci-modlitba je tedy určena zejména lidem, kteří mají potíže naučit se něco nazpaměť. Například si můžeme říkat: ˝Každá buňka, každý nerv, celá tkáň a každý sval mého těla, který to potřebuje, se nyní přemění a očistí tak, abych se zbavil fyzické bolesti.˝ Chtěli byste Klub dr. Murphyho? Zdroj: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
V předchozí kapitole jsme si pověděli o bolesti a o tom, jak na ni vyzrát. I přesto, že bolest z medicínského hlediska je vlastně sama o sobě pozitivní, protože upozorňuje, že v našem organismu není něco v pořádku. Poskytl jsem vám i vlastní sci-modlitbu, kterou používám a jež se mi velice osvědčuje. Dnes si povíme i o dalších metodách, jak bolest utlumit za pomoci metody Dr. Josepha Murphyho a pozitivního myšlení. Už také víme, že naše podvědomí je rozhodující silou, která určuje nejen duševní, ale také tělesný a společenský rozvoj člověka.
Dosud jsem tedy mluvil o odstranění bolesti podle dr.Murphyho. Jsou ale i jiné metody. Například dechová cvičení, která je možno konat i v leže, ale účinnější jsou v sedě. Například se hluboce nadechněte a pak přečtěte nějaký odstavec z knihy nebo novin. Jiný autor nabízí ˝podvědomé dýchání˝ – jde o to, abychom si uvědomili svůj vdech a výdech a zároveň i své ˝duchovní srdce˝. (To je v odborné literatuře umísťováno do oblasti středu hrudníku ve výšce fyzického srdce.) Při nádechu také můžeme přijímat takové negativní vlastnosti a jevy jako je naše nedokonalost, chyby, bolest a utrpení a myšlenkově je vést k duševnímu srdci – tam je pročistíme a vydechujeme opak – úspěch, sílu, radost, vyrovnanost, soucit a klid. A do tohoto vydechnutého pozitivního ˝oparu˝ se s radostí ponoříme. Nebo si můžete při nadechnutí představovat, že vdechujete čistý vzduch plný energie a klidu, zatímco při výdechu se zbavujeme nečistot a odpadu, bolesti, zármutku, úzkosti, hněvu, smutku – prostě všeho, co nepotřebujeme.
R.Hanson doporučuje dechové cvičení pro případ, že vás kdykoli během dne při jakékoli aktivitě přepadne náhlá bolest. Jde o hluboký nádech, na několik vteřin zadržet dech a s výdechem si říci slovo ˝relax˝ nebo česky ˝uvolnění˝ a přitom uvolnit ramena a paže, ale také čelist a hned nato si odpovědět na tyto otázky: 1. Jaký pohyb, emoce nebo okolnost bolest vyvolala? 2. Jaké z toho pro mne vyplývá poučení? 3. Co mohu udělat pro zmírnění bolesti? A já k tomu dodám, že to, co mohu udělat, je zapojení podvědomí nebo například prstovou jógu. A tu mám rovněž vyzkoušenu. Cvik jsem našel v knize PhDr. Olgy Krumlovské ˝Jóga prstů˝ (Praha 2003).
Tam je těch cviků několik desítek na různé neduhy a potíže. Oproti normálním cvikům jógy, které vyžadují určitou tělesnou zdatnost, má prstová jóga výhodu, že ji může aplikovat prakticky každý člověk. Cvik, který využívám, když mne přepadne náhlá příhoda, bolest, křeč nebo záchvat, ale i závrať nebo srdeční slabost vždy kombinuji s modlitbou, kterou jsem uvedl v minulém článku. Ta pozice jógy prstů, kterou využívám, se nazývá ˝Strážce života˝ a podle autorky pomáhá při bolestech a je i prevencí infarktu. Mohu potvrdit, že úleva se dostaví téměř vzápětí. Nejpozději do pěti minut, ale doporučuji – alespoň zpočátku vytrvat doporučovaných deset minut. Tuto pozici vytvoříme takto:
Ukazováček ohneme, aby se posledním článkem dotýkal kořene palce na jeho vnitřní straně. Prsteníček, prostředníček a palec spojíme špičkami prstů, malíček zůstává vzpřímený.) Můžeme ji vytvořit jednou rukou nebo oběma.
Předchozí odstavec vám měl napovědět, že je někdy dobré propojit různé metody. Jen výčtově uvádím například jógu (včetně té prstové), relaxaci nebo vhodné cvičení. Může to být i autosugesce, o níž se ještě zmíním v některém dalším článku. Tuto kapitolu ještě příště dokončíme. Dnes bych se rád ještě vrátil k té krátké zprávě, kterou jste si přečetli minule pod názvem
Pro ty, kdo si ji minulý týden nepřečetli, jen stručně zopakuji její obsah. Kluby dr. Murphyho existují po celém světě. Na základě mých článků v měsíčníku Meduňka mi jedna čtenářka poslala návrh, abychom i v naší republice založili Klub dr.Murphyho. A tak v lednovém čísle Meduňky jsem položil uvedenou otázku čtenářkám a čtenářům. A kromě tohoto malého ˝referenda˝ jsem – stejně jako na stránkách Třetího věku – informoval i případné sponzory o tom, že za jejich – poměrně malý příspěvek – bychom je recipročně uváděli jak na klubové stránce, tak i při všech klubových akcích a aktivitách. Zároveň jsem uvedl, že se zatím přihlásilo 13 členek a členů. Toto číslo ale už neplatí, protože už nás je 17. A na základě výzvy na stránkách Třetího věku už je i první přihlášená z vašich řad. Takže, kdo další má zájem tuto paní následovat, může – stejně jako ona – poslat mail na adresu (drzch@quick.cz). A já slibuji, že vás budu postupně informovat o všech přípravách, o založení klubu a jeho činnosti, stejně jako čtenářky a čtenáře časopisu Meduňka.