Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Když chce lékař 30 korun neprávem
Na vakcínu proti alergii chodí každý měsíc. Oproti loňskému roku se nic nezměnilo: injekci Evě Řezníčkové i nyní v lednu píchla zdravotní sestra, nikoli lékařka. Jedinou novinkou bylo, že lékařka požádala pacientku o zaplacení třiceti korun. Převaz za 90 korun? Kromě alergologů si pacienti stěžují také na lékaře, kteří je objednávají na kontrolu v nemocnici o víkendu. Tak místo třicetikorunového poplatku zaplatí devadesát, protože o víkendu funguje nemocnice jako pohotovost. Jestli lékař objednává na sobotu jen kvůli převazu nebo kontrole pooperační rány, je to podle ministerstva zdravotnictví špatně. Jak číst v účtenkách lékařů a lékárníků? Pokud vám lékař oproti třiceti korunám obratem nepodá potvrzení o zaplacení poplatku, nedivte se. Nemá totiž povinnost vám ho vystavit automaticky. Jestli doklad chcete, musíte si o něj sami požádat. Pro pojišťovnu ho však nepotřebujete, je určen pouze pro vaši osobní potřebu. Účtenku si vyžádejte hlavně v situaci, kdy si budete myslet, že si doktor poplatek naúčtoval neoprávněně nebo nesedí jeho výše a nemáte chuť nebo odvahu se s ním o tom dohadovat na místě. Doklad se vám bude hodit pro ˝reklamaci˝ – tu můžete uplatnit u vedení zdravotnického zařízení nebo u svojí zdravotní pojišťovny. Jak má vypadat doklad o zaplacení poplatku? Vzorový doklad Kdo chce doklad o zaplacení, musí o něj lékaře požádat ˝Byla jsem se synem už na několika vyšetřeních. I když jsem vždy zaplatila třicet korun, žádný doklad jsem nedostala,˝ diví se pětatřicetiletá Jitka z Olomouce. Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Lucie Frydecká, Foto: Internet
Jak a kde si stěžovat, když někteří doktoři vybírají poplatky, ač nevyšetřují. Nebo, když zvou na kontrolu v době pohotovosti. Placení v ordinacích alergologů je jednou z nejasností, které se objevují po zavedení poplatků. Ačkoli nejprve ministerstvo zdravotnictví tvrdilo, že za jakékoli injekce se neplatí, alergologové trvali na svém. Tedy, že mají na poplatky nárok, protože podání vakcíny se neobejde bez vyšetření. A jak se vyznat v účtech od lékařů a lékárníků? Pokud Vám účtenku vydají?
˝K žádnému vyšetření ale nedošlo. Jediná komunikace s doktorkou byla ohledně nutnosti zaplatit tento poplatek,˝ zlobí se pacientka Eva.
Alergologové argumentují také tím, že po píchnutí injekce je pacient půl hodiny pod jejich dozorem, aby si lékař mohl být jistý, že se mu neudělá špatně. ˝O tom by se dalo diskutovat. K žádnému lékařskému dohledu v čekárně před ordinací nedochází a je možné odtamtud kdykoli odejít, aniž by to lékař nebo sestra zjistili,˝ namítá paní Eva.
Ministerstvo má pro spor mezi alergology a pacienty vysvětlení. ˝Poplatky odhalují praxi, která byla léta zažitá, ale nikomu nevadila. Lidé nepožadovali, aby je alergolog vyšetřil. Teď je jim divné, že by měli platit za něco, co neproběhlo,˝ říká mluvčí resortu Tomáš Cikrt. A dodává, že základní pravidlo pro pacienty zůstává stejné: pokud v ordinaci vidí jen sestru, třicet korun platit nemusí. A mají-li pocit, že doktor od nich peníze vybral neoprávněně, mohou si stěžovat v pojišťovně.
Již zmiňovaná paní Eva se nechtěla s postupem své lékařky smířit a do pojišťovny se vypravila. Neúspěšně. ˝Poslali mě na ministerstvo. A odtamtud zase zpět do pojišťovny,˝ stěžuje si žena. Postupovala přitom správně.
˝Ve výjimečných případech se může stát, že pracovníci pojišťovny odkážou pacienta na ministerstvo zdravotnictví, i když by mu mohli ze své pozice alespoň částečně pomoci,˝ připouští mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jana Víšková. Celá situace kolem reformy je podle jejích slov pořád zmatečná, takže bude chvíli trvat, než se systém zaběhne. ˝Pacient by měl při pochybnostech podat písemnou stížnost na nejbližší pobočce zdravotní pojišťovny,˝ radí Víšková.
Pokud to však nemocnice během všedního dne nestíhá, měla by mít o víkendu vyhrazené hodiny třeba právě na převazy.
˝Pacient by se tak dozvěděl, že například v sobotu od desíti do jedenácti může přijít na převaz. Platil by třicet korun,˝ vysvětluje mluvčí Cikrt. Devadesáti korunami by měly být zpoplatněné jen akutní případy.
Dalším zádrhelem okolo poplatků je chyba v zákoně, kvůli které musí za návštěvy u lékaře platit rodiče malých nemocných dětí. Zatímco děti starší jednoho roku s vážnými chorobami ministerstvo od poplatků osvobodilo, ty do jednoho roku platit musí.
˝Zatím sbíráme informace, kolika takových dětí se to týká. Pokud se ukáže, že jde o pár dětí, za které rodiče zaplatí navíc devadesát korun za rok, tak se asi nic měnit nebude. Ale pokud budou dopady větší, jsme připraveni chybu za půl roku napravit,˝ říká Cikrt. Děti do jednoho roku mají nárok na devět preventivních kontrol, které jsou zdarma, takže finanční dopad na rodiny by podle jeho slov velký být neměl.
V lékárně je informace o výši regulačního poplatku a případného doplatku, který se vám započítá do pětitisícového ročního limitu, součástí účtenky. Lékárník vám doklad také nemusí vydat, ale většinou se vás zeptá, jestli účtenku chcete, a vyjede vám ji z pokladny.
Každé potvrzení o zaplacení poplatku u lékaře nebo doplatku v lékárně by mělo obsahovat šest základních údajů:
1. číslo pojištěnce (je stejné jako vaše rodné číslo)
2. výši poplatku (informaci o tom, jestli jste zaplatili 30, 60 nebo 90 korun, případně i více – například za týdenní pobyt v nemocnici)
3. datum zaplacení poplatku (den, kdy jste poplatek zaplatili)
4. otisk razítka zdravotnického zařízení (ordinace, nemocnice, lékárny)
5. podpis osoby, která poplatek přijala
6. název léku a výši doplatku, který se započítává do ročního limitu 5 000 korun, pokud se jedná o účet z lékárny
Pro větší názornost připojujeme příklad účtenky z lékárny. Doklady jednotlivých lékáren se mohou lišit, ale měly by obsahovat všechny popsané údaje.
* CP: 736028/5163 (CP je číslo pojištěnce)
* Dimexol tbl 30 x 200 mg – 4,95 Kč (lékárník vydal lék Dimexol na uvolnění křečí ve svalech, balení má 30 tablet po 200 mg účinné látky, doplatek pro pacienta je necelá pětikoruna)
* započitatelný doplatek – 3,21 Kč (tuto částku pacientovi do limitu započítá zdravotní pojišťovna)
* regulační poplatek – 30,00 Kč (na receptu je jeden lék, to znamená, že regulační poplatek je třicetikorunový, tato suma se také počítá do limitu)
A bez účtenky odešla také po návštěvě lékárny, kde platila za recept a doplácela i za předepsané léky. ˝Když jsem lékárníka požádala o stvrzenku, tak mě odbyl s tím, že všechny platby sleduje pojišťovna a žádný doklad nepotřebuji. Já bych ale chtěla mít přehled, kolik mě vlastně zdravotní péče stojí.˝
Podle ministerstva zdravotnictví roční pětitisícový limit skutečně hlídají zdravotní pojišťovny. Od lékařů a lékáren soustřeďují údaje o vašich platbách a ve chvíli, kdy částku překročíte, musí vám peníze vrátit.
˝Pokud lidé chtějí mít doklad o zaplacení, musí o stvrzenku požádat. Lékař nebo lékárník jim musí vyhovět. Určitě není v pořádku, když lékárník odmítne doklad vydat,˝ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Když bude chtít kdokoliv zjistit, jestli se už blíží k hranici limitu, stačí se zeptat na přepážce své pojišťovny. Lidé si však mohou sami kontrolovat, kolik zaplatili.
˝Automaticky lidem účtenku nedávám, ale když by někdo měl zájem, doklad mu vytisknu,˝ říká internistka Renata V. z Prostějova. Podle ní je však velmi málo lidí, kteří by výši svých plateb u lékařů systematicky sledovali. Jde o to, že do limitu se počítají jen třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře nebo za položku na receptu, ale šedesát korun za pobyt v nemocnici nebo devadesát korun za pohotovost do limitu nepatří.
˝Počítat si návštěvy a peníze za ně vydané určitě není složité. Mnohem obtížnější je sledovat doplatky na léky,˝ poznamenal Cikrt.