Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Praktičtí lékaři stárnou
Na střední Moravě ordinuje 56 procent praktických lékařů starších padesáti let, a jen třináct lékařů z celkem 345, kterým ještě nebylo pětatřicet. Vyplývá to z nejnovější statistiky, která sledovala věkové složení praktiků v jednotlivých regionech. ˝Sedm procent lékařů má přes pětašedesát let. Jsou to však průměrná čísla vztažená na celý kraj, Šumpersko a Jesenicko jsou na tom hůř než ostatní části regionu,˝ říká krajský zdravotní rada Václav Rýznar.
Teprve před rokem opustil svoji praxi obvodního lékaře na olomoucké poliklinice jednasedmdesátiletý Libor Kvapil, který nyní začal pracovat v ordinaci pro bezdomovce. A několik let už přesluhuje i třiasedmdesátiletý Miroslav Kotrle, který ordinuje také ve šternberském Vincentinu. ˝Přemýšlím o tom, že už opravdu odejdu, ale nemám nikoho, kdo by po mně praxi převzal.˝
A podobná odpověď se bude ozývat stále častěji, protože najít nástupce bude pro praktiky stále obtížnější. ˝Nejsou prostě lidi. Absolventi lékařských fakult nemají zájem. Není to pro ně lákavé ani po stránce odborné, ani finanční,˝ říká předseda Sdružení praktických lékařů Olomouckého kraje Igor Mazoch.
A hodně mladých doktorů má problém také s tím, kde vlastně praxi získat. Dva roky musí strávit na různých odděleních v nemocnici a další dva roky pod vedením jiného praktického lékaře – teprve pak mohou složit atestaci a případně si otevřít vlastní ordinaci. Tomu se ale brání nemocnice, které stojí příprava budoucího lékaře peníze, a on jim pak ˝uteče˝ do privátní praxe. A ani praktickým lékařům se nevyplatí své budoucí nástupce zaučovat. ˝Musím se jim věnovat, jezdit na školení a dělám to vlastně zadarmo,˝ říká lékařka Dana Špatková z Potštátu. Nejdřív ji za výuku ministerstvo zdravotnictví přispívalo, potom ale došly peníze a za poslední rok už neviděla ani korunu. Praxi u ní zatím získala jedna lékařka, dalším zájemcům se přesto nebrání. ˝Nikdo se ovšem nehlásí. Potíž je také v tom, že čtyři roky dělají absolventi prakticky za pakatel. Nabídky ze zahraničí jsou jistě lákavější,˝ dodala Špatková.
Systém dalšího vzdělávání praktiků by se proto měl podle Mazocha změnit. ˝Platit by jej měl hlavně stát, ať už přes ministerstvo zdravotnictví nebo kraje.˝
Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Jana Burešová, Foto: Internet