Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Praktičtí lékaři stárnou

Publikováno: 8.02.08
Počet zobrazení: 3046

Každý druhý obvodní doktor na střední Moravě má víc než 50 let, mladí absolventi se nehrnou. Šedesát praktických lékařů v Olomouckém kraji je v důchodovém věku a desítky dalších se do penze chystají v nejbližších letech. Jejich praxe ale nemá kdo převzít, absolventi se do oboru vůbec nehrnou.

Na střední Moravě ordinuje 56 procent praktických lékařů starších padesáti let, a jen třináct lékařů z celkem 345, kterým ještě nebylo pětatřicet. Vyplývá to z nejnovější statistiky, která sledovala věkové složení praktiků v jednotlivých regionech. ˝Sedm procent lékařů má přes pětašedesát let. Jsou to však průměrná čísla vztažená na celý kraj, Šumpersko a Jesenicko jsou na tom hůř než ostatní části regionu,˝ říká krajský zdravotní rada Václav Rýznar.
Teprve před rokem opustil svoji praxi obvodního lékaře na olomoucké poliklinice jednasedmdesátiletý Libor Kvapil, který nyní začal pracovat v ordinaci pro bezdomovce. A několik let už přesluhuje i třiasedmdesátiletý Miroslav Kotrle, který ordinuje také ve šternberském Vincentinu. ˝Přemýšlím o tom, že už opravdu odejdu, ale nemám nikoho, kdo by po mně praxi převzal.˝
A podobná odpověď se bude ozývat stále častěji, protože najít nástupce bude pro praktiky stále obtížnější. ˝Nejsou prostě lidi. Absolventi lékařských fakult nemají zájem. Není to pro ně lákavé ani po stránce odborné, ani finanční,˝ říká předseda Sdružení praktických lékařů Olomouckého kraje Igor Mazoch.
A hodně mladých doktorů má problém také s tím, kde vlastně praxi získat. Dva roky musí strávit na různých odděleních v nemocnici a další dva roky pod vedením jiného praktického lékaře – teprve pak mohou složit atestaci a případně si otevřít vlastní ordinaci. Tomu se ale brání nemocnice, které stojí příprava budoucího lékaře peníze, a on jim pak ˝uteče˝ do privátní praxe. A ani praktickým lékařům se nevyplatí své budoucí nástupce zaučovat. ˝Musím se jim věnovat, jezdit na školení a dělám to vlastně zadarmo,˝ říká lékařka Dana Špatková z Potštátu. Nejdřív ji za výuku ministerstvo zdravotnictví přispívalo, potom ale došly peníze a za poslední rok už neviděla ani korunu. Praxi u ní zatím získala jedna lékařka, dalším zájemcům se přesto nebrání. ˝Nikdo se ovšem nehlásí. Potíž je také v tom, že čtyři roky dělají absolventi prakticky za pakatel. Nabídky ze zahraničí jsou jistě lákavější,˝ dodala Špatková.
Systém dalšího vzdělávání praktiků by se proto měl podle Mazocha změnit. ˝Platit by jej měl hlavně stát, ať už přes ministerstvo zdravotnictví nebo kraje.˝

Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Jana Burešová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: