Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Březen měsíc internetu – Výhoda pro znevýhodněné

Publikováno: 6.03.08
Počet zobrazení: 2512


      Více než 330 knihoven po celé republice nabídne široké veřejnosti v rámci nadcházejícího Března – měsíce internetu možnost seznámit se blíže s internetem. V duchu motta Internet – výhoda pro znevýhodněné se soustředí zejména na osoby se zdravotním postižením, seniory, matky na mateřské dovolené, nezaměstnané. Novinkou letošního 11. ročníku BMI, jehož hlavním partnerem je Ministerstvo práce a sociálních věcí, bude Net vlak, který od 10. března navštíví během 12 dnů sedm měst. Vypraví jej České dráhy a ČD CARGO a kvalifikovanými lektory a technikou vybaví Chráněná ICT pracoviště Deep Boskovice.

Cílem Net vlaku je seznámit zájemce mj. s možnostmi využití internetu pro cestování, včetně systémů plánování cest (http://www.vlak.cz – IDOS), nákupu jízdenek online (http://www.eshop.cd.cz), rezervace jízdenek a služeb pro cestující s handicapem (http://www.cd.cz/bezprekazek), a současně ukázat, jak České dráhy umožňují dopravu i lidem s pohybovým omezením. Lektoři, sami zdravotně znevýhodnění, kromě internetových školení a konzultací jsou připraveni přiblížit široké veřejnosti také mobilní informační technologie, jako jsou PDA, GPS navigace a služby spojené s internetem a mobilními telefony. Program Net vlaku přibližují stránky http://www.deep.cz.

Přístup k veřejnému internetu v současné době poskytuje na 4000 knihoven, a to i v nejmenších obcích. Zhruba 50 knihoven jej umožňuje rovněž zrakově handicapovaným. Ve 330 knihovnách přibudou v březnu k běžně poskytovaným službám různé instruktáže a školení počítačové a informační gramotnosti, práce s internetem, prezentace speciálních elektronických zdrojů, webových portálů a stránek v duchu hesla ˝tahle myš nekouše˝. Volný přístup bude v březnu k elektronickým informačním zdrojům Tam Tam, ČTK, Computer Press. Proběhnou i školení náročnější – nakupování na internetu, trendy v hardwaru, práce s digitální fotografií, možnosti komunikace (SKYPE, ICQ).

Nezaměstnaným pomohou v knihovnách hledat práci a orientovat se na webu, ukážou, jak psát strukturovaný životopis, jak elektronicky komunikovat s potenciálním zaměstnavatelem. Zdravotně znevýhodnění mohou kromě kurzů navštívit společenské akce, výstavy, besedy, exkurze, prezentace výhodných služeb, portálů a webových stránek. K dispozici jsou nejen zvukové knihovny (nově i ve formátu MP3), ale objevuje se také promítání speciálních zvukových verzí filmů pro těžce zrakově postižené a nevidomé. Nejvíce aktivit je věnováno seniorům a maminkám na mateřské dovolené. Spolupráce s mateřskými centry a kluby, akademie a univerzity 3. věku, trénování paměti, setkávání generací například při získávání dovedností v práci s ICT a internetem, on-line sociální poradna – i to bude letošní Březen – měsíc internetu v knihovnách.

Jako novinku si knihovny připravily letos Týden čtení (10. – 16. března) a naopak zcela tradičně březen uzavřou mezinárodní Nocí s Andersenem (28. března), jistě s rekordní účastí nocujících dětí i ˝spacích míst˝, neboť těch se již k dnešnímu dni přihlásilo více než pět set. V průběhu března také proběhne devátý ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven BIBLIOWEB 2008.

Pro účastníky akcí v knihovnách vytisklo stejně jako vloni Ministerstvo vnitra ČR leták s popisem nejdůležitějších internetových zdrojů zaměřených na znevýhodněné skupiny. Patří mezi ně integrovaný informační portál MPSV (http://portal.mpsv.cz), na kterém je soustředěna nabídka volných pracovních míst ze všech úřadů práce. Nově zde zájemci mohou hledat i podle dostupnosti zaměstnání hromadnou dopravou do určitého časového intervalu (30, 60, 90 minut). K dispozici je i údaj o čase, ceně takového spojení a potřebném množství přestupů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR provozuje na pracovištích úřadů práce informační kiosky. Návštěvníci zde získají veškeré informace týkající se státní sociální podpory či hledání zaměstnání a podpory v nezaměstnanosti, ale mohou využít kiosky i k přístupu na internet. Z více než 500 kiosků, kterou budou letos v provozu, se 330 novějších postupně upravuje tak, aby je mohli plně používat i nevidomí. Zvláštní programový modul se zvukovým výstupem jim rovněž umožní ovládání jízdních řádů a vyhledávání dopravních spojení pomocí šesti tlačítek slepecké klávesnice.

Dalším tématem, které bude v centru zájmu v průběhu března, je bezpečný internet. Pro tuto oblast jsou nejlepším informačním zdrojem stránky projektu SAFERINTERNET (Český kombinovaný uzel pro bezpečnější internet – http://www.saferinternet.cz), které soustřeďují informace o možných hrozbách internetu vůči dětem. Hlavním cílem projektu je propagace zásad bezpečného používání internetu a online technologií obecně, psychologická a sociální asistence dětským obětem internetové kriminality prostřednictvím zřízené Asistenční linky (http://www.internethelpline.cz) a boj proti ilegálnímu obsahu pomocí zřízené Horké linky (http://www.internethotline.cz), kam mohou občané hlásit nelegální obsah, především dětskou pornografii a další formy komerčního a sexuálního zneužívání dětí.

Součástí Března – měsíce internetu jsou tradičně i odborné konference zaměřené na různé skupiny uživatelů internetu. Jako první se uskuteční 5. března v Praze E-learning fórum (http://www.e-univerzita.cz), které se soustředí na využití e-learningu v různých typech vzdělávání.

Informujte se proto ve Vaší knihovně o akcích, které pro Vás na březen připravila, abyste nepřišli o něco zajímavého.

Více informací na stránkách http://www.brezen.cz.

Zdroj: Tiskové zprávy BMI sdružení

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: