Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Cvičení s míčem I.
Materiál je pevný, měkký, poddajný a vzhledem k jeho vlastnostem je použití míče velmi široké. Lze s ním provádět cvičení vyrovnávací, uvolňovací, protahovaní, posilovací a balanční. Míč lze libovolně nafouknout či ufouknout a tím se stává škála jeho použití ještě širší.
Podle neurofyziologických poznatků dochází při použití balančních cvičení k vyšší aktivitě hlubokého stabilizačního svalového systému. Tento systém je základem koordinovaných pohybů celého těla, které jsou prováděny s maximální efektivitou a minimální vynaloženou energií. Hluboký stabilizační svalový systém zahrnuje svalstvo dna pánevního, bránici, šíjové svaly, hluboké ohýbače krku, zejména hluboké svaly zádové, které v koordinaci s břišním svalstvem fixují páteř. Jsou-li tyto svaly při cvičení zapojovány, stává se náš pohyb efektivnějším, zlepšujeme svou pohybovou koordinaci, cvičíme zdravěji. Ukazuje se, že v běžném životě a dokonce u spousty cvičení (také v posilovně) namáháme svaly výhradně povrchové. Tím dochází k nedostatečné fixaci páteře, k jejímu přetěžování a výsledkem jsou často bolesti v zádech. Právě zdůrazněním balančních poloh pomocí měkkých míčů zintenzívníme aktivaci svalového systému.
Při dodržování zásad nám cvičení na míči zlepšuje koordinaci, koncentraci, držení těla, zdokonaluje správné dýchání a v neposlední řadě vede k harmonii duše a těla. Míč je lehký, skladný, cenově dostupný, lze s ním cvičit prakticky všude.
Výběr správné velikosti velkého míče
Při výběru dbejte na to, aby hýždě byly o trochu výše než kolena. Pouze takto může být garantována nejlepší poloha pánve a tím i obratlového sloupce.
Jednoduchou pomůckou je, že při sedu na míči byste měli být schopni jednoduše balancovat s chodidly stále na podlaze. Kyčle a kolena by měly být v pravém úhlu. Pokud je míč příliš velký, máte pocit, že rolujete dopředu pryč z míče. Pokud je naopak míč příliš malý, budete mít v kyčlích menší úhel než pravý a budete mít pocit, že si nemůžete sednout rovně a vytáhnout záda.
Správná velikost velkého míče se určuje podle výšky postavy, nebo délky paže. Pozn. délka paže – měřeno od ramenního kloubu ke konečkům prstů.
výška postavy | délka paže | průměr míče |
140 cm | 45 – 55 cm | 45 cm |
150 cm | 56 – 65 cm | 55 cm |
175 cm | 66 – 80 cm | 65 cm |
nad 175 cm | 81 – 90 cm | 75 cm |
Velikost a tvrdost míče můžete měnit podle toho, kolik vzduchu do něj nafouknete. Jestliže ho nafouknete hodně, míč bude větší a bude se na něm hůře balancovat. Ideální je, když míč trochu zapéruje, když na něj zatlačíte – ale ne tak moc, aby působil těžkopádně. Někdo nafukuje míč ústy, ale pro rychlejší nafouknutí je doporučeno použít pumpičku na kolo, šlapací pumpu a nebo případně kompresor na benzínové pumpě.
První nejjednodušší cvik
Míč nabízí možnost udržování vašich zad ve formě, bez námahy a pocení. Prostě si jen sem tam sedněte na míč a považujte jej za přenosnou židli, která stimuluje vaše zádové svalstvo. Je to jednoduchý způsob posilování zad, účinný a testovaný – dokonce se dá použít i pro zábavu.
Sedněte si na míč. Pro lepší rovnováhu položte chodidla na zem a mějte nohy mírně roztažené. Stehna musí směřovat stejným směrem, jako chodidla. Takto zabráníte nerovnoměrnému rozložení váhy na kolena a kotníky. Zkontrolujte, zda jsou nohy pevně na zemi, aby jste předešli sklouznutí z míče, a můžete buď jen sedět, nebo poskakovat.
Tyto velké cvičební míče jsou nabízeny pod názvem gimnik, gymnastikball nebo rehabilitační míč. Na trhu najdete nabídku míčů různých průměrů a kvality. Nepodceňujte výběr vhodné velikosti a nezapomeňte, že kvalitnější dražší míče mají také obvykle lepší nosnost.
Příště: ukázka a popis cviků
Zdroj: Příručka pro cvičení s míči, Foto: Internet
Vaše komentáře
Celkem 7 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)12.02.2012 11:36 Jarkovská Helena (fitklubhj@volny.cz)
Vážené dámy a páni, vydala jsem již druhou publikaci Cvičení na velkém míči, Jsou vhodné pro cvičení prováděná doma ale i pro cvičitelky. Ve svých knihách jsem pro vás připravila rozsáhlý zásobník cviků ve všech polohách a pro všechny důležité svalové skupiny. Cviků je kolem 180 jsou řazeny metodicky od jednoduchých ke složitějším. Také jsem se soustředila na teoretický výklad techniky cvičení a na základní anatomii a fyziologii pohybu - zdravá záda - stabilizační systém atd. Obě publikace jsem vydala v nakladatelství Grada. Také doporučuji jako základ ke cvičení svou první publikaci " Posilování s vlastní tělem 417x jinak. Srdečně zdraví autorka a cvičitelka seniorů Mgr.Helena Jarkovskáhttp://fitklubhj.cz