Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Přibývá mezi námi stoletých

Publikováno: 21.03.08
Počet zobrazení: 2790


      Dožít se sta let pomalu přestává být rekord. Populace v Olomouckém kraji stárne, lidí starších devadesáti let tu žije více než dva tisíce. A těch, co se dožili stovky, rok od roku přibývá. Právě péče o ty nejstarší je ovšem také mnohem náročnější.

Lidí, kteří se dožívají velmi vysokého věku, v Olomouckém kraji přibývá. Populace stárne, ve srovnání s předchozími roky na Střední Moravě dokonce vzrostl počet lidí, kteří se dožili sta a více let. Zatímco například v roce 2002 jich bylo šestnáct, loni se počet vyšplhal už na jedenadvacet. Celkově žije v České republice 726 lidí, kteří již oslavili sté narozeniny. Nejvíce v Praze – 119. Za hlavním městem se drží Jihomoravský kraj s počtem 97. Naopak jen deset, tedy nejméně stoletých obyvatel, dnes žije v Karlovarském kraji.
Koncem minulého roku oslavila už stočtvrté narozeniny i Marie Pozdíčková z Olomouce. Při oslavách se svěřila, že tak vysoký věk za žádnou výhru nepovažuje. ˝Běží to hodně pomalu. Je to stejné, jako když mi bylo devadesát devět nebo sto,˝ prozradila loni na oslavě.

Statistiky ovlivňuje i nízká porodnost Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2006 se Olomoucký kraj drží na předních místech i v počtu lidí ve věku od devadesáti do pětadevadesáti let. Prvenství zaujímá s více než 4100 důchodci Praha, následuje kraj Jihomoravský s počtem 3383 seniorů, Středočeský kraj, kde se jejich počet vyšplhal ke třem tisícům. V Olomouckém kraji pak statistici napočítali 1756 důchodců ve věku 90 – 94 let.
˝Populace stárne a přibývá zejména obyvatel ve vysokém věku. Velkou roli tu hraje i nízká porodnost,˝ uvedla analytička Mária Dvořáková. To potvrzuje i primář geriatrického oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Zdeněk Záboj. ˝V poslední době jsme z našeho oddělení propustili téměř stodvaletého seniora do domácí péče a v součastnosti hospitalizujeme důchodce, kterému je sto šest let,˝ uvedl primář.

A co vůbec ovlivňuje prodlužování délky života?
˝Lidé se dožívají vyššího věku především díky kvalitnější zdravotní péči. Značný podíl na tomto faktu nese i změna stravovacích návyků, kdy lidé jedí méně masa a více zeleniny. Neméně důležitý je i aktivní přístup k životu,˝ shrnula Mária Dvořáková. Podle statistik by se tak chlapec narozený v roce 1997 mohl dožít až 69,6 let. Zatímco kdyby se narodil v roce 2006, statistiky by mu předpovídaly věk dožití 73,2 roku. Lidé tedy stárnou a poptávka po službách pro seniory se tak neustále zvyšuje. Uvařit, uklidit byt, bez pomoci se vykoupat. Věci pro mladého člověka zcela běžné se mohou obzvlášť ve vysokém věku stát skutečným problémem.
Péči pro seniory tak mnohdy přebírají charity, domovy s pečovatelskou službou, domovy pro seniory nebo léčebny dlouhodobě nemocných. I přesto, že počet podobných zařízení neustále narůstá, stále to nestačí. ˝Olomouc má k dispozici 7 domů s pečovatelskou službou, v nichž je celkem 265 nájemních bytů. Počet žadatelů o jednotlivé byty ovšem stále roste. Ne všichni potřebují ale byty akutně,˝ uvedla vedoucí oddělení služeb seniorům Jana Tománková.
Podle ní bude největší nápor na umístění stárnoucích lidí do obdobných zařízení teprve přicházet. ˝V nejbližší době máme v plánu vybudovat nový dům pro seniory ve Slavoníně. Důchodcům ale pomáháme i jinak. Zřizujeme pro ně kluby, poskytujeme i poradenské služby,˝ dodala Tomášková. Ti, kterým to jejich zdravotní stav dovolí, mohou vyrážet na zájezdy, plavat, navštěvovat lekce výuky na počítačích nebo chodit na výlety s ostatními seniory.

Péče o staré lidi je namáhavá fyzicky i psychicky
Značně obtížněji řeší situaci staří lidé se zdravotním postižením či pacienti s demencí, Alzheimerovou chorobou nebo dlouhodobě nemocní. O tom, jak obtížně se shánějí volná místa pro nemocné seniory, ví své i Jiří Podivínský. Ten si z tohoto důvodu založil před pěti lety občanské sdružení Pamatováček. ˝Zabýváme se péčí o nemocné s Alzheimerovou chorobou, kteří vyžadují nepřetržitou pomoc. Z velké většiny patří do našeho sdružení rodinní příslušníci, ale i několik dobrovolníků. Zajišťujeme i poradenskou péči a od příštího roku plánujeme otevřít denní stacionář,˝ uvedl Podivínský.
O dlouhodobě nemocné seniory pečují mimo jiné i v Pasece. Zde je jedna z pěti léčeben v Olomouckém kraji. ˝Věková hranice našich pacientů se každoročně posunuje. Péče o staré lidi je namáhavá po fyzické i psychické stránce. Vždy je také nutné si uvědomit, že staří lidé jsou křehcí,˝ sdělila ředitelka léčebny pro dlouhodobě nemocné Zdenka Polzerová.

Jak stárneme – LIDÉ STAŘÍ 100 A VÍCE LET

  • V Olomouckém kraji:
    • v roce 2002 – 16 lidí, ženy 13, muži 3
    • v roce 2006 – 20 lidí, ženy 15, muži 5
  • Podle okresů (v roce 2007):
    • Olomouc 7
    • Prostějov 2
    • Přerov 7
    • Šumperk 5
  • V Česku (leden 2008):
    • Celkem 726
    • nejvíce Praha 119
    • Jihomoravský kraj 97
    • nejméně Karlovarský kraj 10

Zdroj: ČSÚ (2006)

Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Martina Vašková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: