Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Slavné královny III. – soutěž ukončena

Publikováno: 5.03.08
Počet zobrazení: 3018


      Připravili jsme pro Vás deset otázek, které se týkají slavných francouzských královen. Vaším úkolem je zodpovědět správně všechny otázky, poslat nám je e-mailem a na oplátku máte možnost vyhrát knihu J. Harrisové Svatí blázni.

Správné odpovědi jsou: 1c, 2c, 3b, 4a, 5b, 6c, 7b, 8c, 9a, 10a.
Výherkyní se stává paní Marie H. z Opařan.

Jak soutěžit?
Podmínka k zařazení do slosování je správné zodpovězení všech otázek v testu a zaslání správných odpovědí na naši e-mailovou adresu: info@tre­tivek.cz. Do předmětu Vašeho e-mailu nám prosím napište Soutěž: královny.

Podmínky:
* Soutěž začíná zobrazením těchto podmínek (05. 03. 2007 ve 15:00) a ukončení soutěže, tj. přijetí posledního e-mailu s odpovědí bude dne 14. 03. 2008 ve 15:00.
* Soutěž je časově omezena, ale na rychlosti a pořadí přijatých e-mailů nezáleží.
* Počet e-mailů na jednoho soutěžícího je omezen na jeden e-mail. Při zjištění duplicit bude uživatel automaticky vyřazen.

OTÁZKY

1) Jak se jmenovala francouzská královna, která kolem roku 1130 založila klášter Montmartre u Paříže? Později kolem kláštera vyrostla osada, pak městečko a až mnohem později, v polovině 19. století se Montmartre stalo líhní a útočištěm malířů, básníků a bohémů všeho druhu. Dnes je Montmatre součástí Paříže.
a) Eleonora Aquitánská
b) Anna Kyjevská
c) Adéla Savojská

2) Osobní život francouzského krále Filipa II. Augusta byl poněkud pohnutý: se svou první manželkou Isabelou Henegavskou se oženil, když jí bylo 10 let a jemu 15. Ve svých 17 letech mu Isabela porodila následníka trůnu a pozdějšího krále Ludvíka VIII. Za tři roky nato však Isabela po porodu dvojčat zemřela. Filip se oženil roku 1193 podruhé a právě jméno jeho druhé manželky je naší další otázkou. Po svatební noci však Filip svoji novou manželku zapudil z neznámých důvodů a ta pak žila v internaci v Compiégne. Filip se roku 1196 oženil potřetí s Anežkou, vévodkyní Meránskou, takže se stal v očích církve polygamistou. Druhá manželka si to nenechala líbit a stěžovala si do Říma papeži Inocenci III. Pro papeže byl tento stav vítaný, protože mohl na příliš silného francouzského krále zatlačit – pohrozil mu exkomunikací, jestli třetí manželku Anežku nezapudí a nepovolá zpět svoji druhou manželku. Filip II. musel ustoupit, roku 1200 zapudil svoji třetí milovanou manželku, která mu porodila syna a dceru, a povolal zpět svoji druhou nemilovanou manželku. Zatím co milovaná zemřela již příští rok, nemilovaná ještě žila 36 let až do roku 1236. Jak se Filipova druhá manželka jmenovala?
a) Eleonora, dcera Viléma IX., vévody Aquitánského
b) Blanka, dcera Alfonse VIII., krále Kastilského
c) Ingeborg, dcera Waldemara I. Velikého, krále Dánského

3) Naší třetí otázkou je jméno silné královny, schopné organizátorky, spravedlivé panovnice a milující matky. Jejím synem byl Svatý Ludvík (král Ludvík IX.) a spojovalo je obapolné silné pouto. V době Ludvíkovy nezletilosti byla jeho matka 10 let francouzskou regentkou, protože otec Ludvíkovi zemřel v jeho 10 letech. To znamená, že byla po deset let fakticky králem Francie. Během této doby se naučila vládnout a ovládat nitky moci a tak Ludvík, až dospěl v muže, mohl s klidným svědomím vyrazit na křížovou výpravu do Egypta jako správný a statečný rytíř. Z minulého testu již víme, že výprava se zpočátku vyvíjela slibně, avšak později bylo Ludvíkovo vojsko v deltě Nilu poraženo a dokonce on sám i jeho četní urození velitelé a příbuzní padli do muslimského zajetí. Po obrovském výkupném, které ve Francii dala dohromady právě jeho matka, se Ludvík odebral do sousední Palestiny, která tehdy byla obsazena křesťanskými křižáky převážně z Francie, a strávil tam 6 let organizováním obrany proti sílícímu nepříteli a krocením vášní mezi znepřátelenými křižáky mezi sebou. Matka zatím Francii vzorně spravovala, netrpělivě čekala na svého syna a ještě stačila odrazit vojenské útoky anglického krále Jindřicha III. Zemřela však dva roky před Ludvíkovým návratem ze Svaté země ve svých 64 letech. Jak se královna jmenovala?
a) Markéta z Provence
b) Blanka Kastilská
c) Matylda Lotrinská

4) Manželky tří francouzských králů-bratrů (Ludvíka X., Filipa V. a Karla IV.) byly obviněny z cizoložství a uvězněny. Jedna byla ve vězení zavražděna, druhá zešílela a zemřela tam a třetí byla vzata na milost a vrátila se ke svému manželovi na královský dvůr. Jak se tyto tři princezny jmenovaly?
a) Markéta, Jana a Blanka Burgundská
b) Isabela, Anna a Marie Bretaňská
c) Beatrix, Agnes a Matylda Brabantská

5) Dcera českého krále Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a tedy i sestra Karla IV. se stala manželkou pozdějšího francouzského krále Jana II. zvaného Dobrého. Prožila s Janem 17 leté manželství, porodila mu 4 syny a 7 dcer. Zemřela však necelý rok předtím, než se stal roku 1350 francouzským králem. Jak se jmenovala?
a) Marie, ve Francii Anna
b) Judita, ve Francii Bonna
c) Johana, ve Francii Jeanne

6) Ze kterého francouzského vévodství, jehož dědičkou se stala, pocházela královna Anna, která byla manželkou hned dvou po sobě panujících francouzských králů, Karla VIII. a Ludvíka XII.? V mládí byla zasnoubena s Maxmiliánem, pozdějším římským císařem z rodu Habsburků, takže hrozilo nebezpečí, že velká část Francie bude mít za vládce Habsburky. Proto Anna musela být provdána za francouzského krále.
a) z Burgundska
b) ze Champagne
c) z Bretaně

7) Jak se jmenovala královna – vdova, která ve spolupráci s katolickým rodem Guisů zosnovala tzv. bartolomějskou noc (24.8.1572), kdy byli v Paříži houfně vražděni hugenoti (protestanti, kalvinisté) ? Uvádí se, že bylo pobito až 20.000 lidí. Tato hromadná vražda vedla ke vzniku náboženských a občanských válek ve Francii a k jejímu velkému zchudnutí a ztráty politického postavení v Evropě. Byla to:
a) Marie Medicejská
b) Kateřina Medicejská
c) Anna Medicejská

8) První francouzský král z rodu Bourbonů (vedlejší linie Kapetovců) byl Jindřich IV., který byl již předtím králem Navarským. Jindřich byl dvakrát ženatý. Jeho první ženou byla Markéta, zvaná ˝královna Margot˝, dcera francouzského krále Jindřicha II. a Kateřiny Medicejské. S Markétou se Jindřich oženil šest dní před Bartolomějskou nocí a manželství bylo víceméně formální. Bylo uzavřeno z politických důvodů: Jindřich představoval hugenoty a Margot katolíky. Manželé se nesnesli a vůbec spolu nežili. Oba tuto situaci řešili četnými mileneckými vztahy, protože nebylo jednoduché se v té době rozvést, navíc rozvod by také mohl znamenat obnovení občanské války ve Francii. Jindřich IV. měl s různými milenkami pět synů a šest dcer, kteří jsou historicky známí, ale je velmi pravděpodobné, že dětí měl ještě více. Roku 1599, po 7letém rozvodovém řízení a 27letém manželství, konečně politická situace nazrála k rozvodu. Necelý rok po rozvodu se Jindřich oženil podruhé a v jeho 48 letech mu o 20 let mladší manželka porodila syna, pozdějšího krále Ludvíka XIII. Celkem s ní měl Jindřich šest dětí. Margot zůstala bezdětná, dala se na charitu, ke stáru zchudla a dožila svůj život na dvoře svého bývalého manžela, kde dokonce pomáhala vychovávat jeho děti. Jindřicha ještě o pět let přežila, protože Jindřich byl roku 1610 probodnut fanatickým mnichem, když jel v otevřeném kočáře na mši. Jak se druhá manželka Jindřicha IV. jmenovala?
a) Alžběta Španělská
b) Kristýna Savojská
c) Marie Medicejská

9) Z četby a z televize známe příhody tří mušketýrů, kterých bylo mnoho. Dnes nás zajímá jméno francouzské královny, která byla postavou jednou z nich: královna darovala svému platonickému milenci vévodovi z Buckinghamu svoje nádherné přívěsky coby důkaz lásky a pak je po něm chtěla nazpět, když se to její manžel dověděl a chtěl přívěsky vidět na plese. Královnou byla:
a) Anna Rakouská, dcera Filipa III., krále španělského
b) Marie Medicejská, dcera Františka, velkovévody Toskánského
c) Anna Medicejská, dcera Cosima II., velkovévody Toskánského

10) Která francouzská královna byla popravena? Téměř od počátku svého pobytu ve Francii byla neoblíbena. Neoblíbenost rostla, jak léta běžela a stále nedávala králi dědice, což byla hlavní povinnost královen. Bylo málo platné, že to nebylo její vinou, ale manželovým handicapem, ovšem tuto ožehavou záležitost nebylo možné probírat veřejně. Bezdětná královna se tedy bavila utrácením peněz, což její oblíbenost a později neoblíbenost obrátilo v nenávist prostých lidí. Utrácela horentní sumy za stavbu zámků, parků, zahrad, nákupy šperků, koní, pořádáním nejrůznějších drahých zábav, plesů, hazardních her atd. A do toho všeho ještě přišla revoluce! Jak se nešťastná francouzská královna jmenovala?
a) Marie Antoinetta Rakouská
b) Marie Terezie Toskánská
c) Anna Luisa Španělská

*****

Losování výherců:
Všechny přijaté e-maily se správnými odpověďmi budou zařazeny do losování, které proběhne po ukončení soutěže. Výherce bude ihned kontaktován na základě uvedeného telefonního čísla nebo e-mailu a požádán o sdělení korespondenční adresy, kam mu bude výhra zaslána.

Další podmínky:
* V případě zjištění duplicitních odpovědí nebo nepravdivých údajů (v rozporu se skutečností) si provozovatel vyhrazuje právo na nepřiznání výhry takovémuto uživateli a na úplné zrušení všech duplicitních odpovědí.
* Veškerá data získaná od uživatele jsou považována za jeho osobní a vztahuje se na ně ochrana podle zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. Pořadatel se zavazuje, že osobní údaje uživatelů nebudou předávány žádné třetí osobě. Výjimku tvoří pouze data výherců, která mohou být uveřejněna na stránkách Třetí věk ve formátu ˝Jméno – Město˝).
* Výhry jsou zasílány pouze v rámci území ČR a to na adresy výherců sdělených při telefonickém kontaktu. V případě, že se výhra vrátí odesílateli z důvodu nevyzvednutí výhercem, bude po dobu 1 týdne připravena k osobnímu vyzvednutí v sídle pořadatele. Pokud výhra nebude ani v této lhůtě vyzvednuta, propadá pořadateli.
* Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu pravidel soutěže kdykoliv v jejím průběhu.
* Výhry jsou právně nevymahatelné.
* Pořadatel neposkytuje záruku nepřetržité funkčnosti, bezchybného provozu a zabezpečení portálu.
* Pořadatel neodpovídá za jakoukoliv škodu, která byla nebo mohla být uživateli způsobena v souvislosti s jeho používáním nebo využíváním portálu Třetí Věk.
* Tato pravidla jsou vytvořena v souladu s platnými zákony a dalšími právními předpisy České republiky a jsou závazná pro obě strany. Uživatel portálu svým dobrovolným vstoupením do soutěže potvrzuje, že byl s nimi prokazatelným způsobem seznámen a zavazuje se podle nich řídit.

Autorem testu je Mgr. Vladimír Ševčík.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: