Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Zdravé ruce

Publikováno: 13.03.08
Počet zobrazení: 4855

Bolí Vás zápěstí? Vyslovil Váš lékař podezření na takzvaný syndrom karpálního tunelu? Máte pocit, že vaše ruka se stává naprosto nepoužitelnou? Trpíte nočními bolestmi a brněním prstů? Pak vězte, že Váš stav by mohl být natolik závažný, že při neléčení takových obtíží budete mít značné trvalé následky.

Syndrom karpálního tunelu je onemocnění, které často postihuje lidi, kteří pracují na počítači. Nemoc vzniká dlouhodobým přetěžováním prstů a zápěstí. Pak dojde ke stlačení středového nervu, který prochází takzvaným karpálním tunelem v zápěstí. Nerv přestává fungovat, protože se zmnožuje tkáň v kanálku. Správné fungování nervu je přitom velmi důležité, protože řídí citlivost a pohyblivost ruky. Také ovládá svaly a šlachy, které spojují ruku a předloktím a paží.

Projevy nemoci

Syndrom karpálního tunelu se projevuje hlavně bolestí a brněním či mravenčením prvních tří prstů na ruce, a to nejen ve dne, ale často i v noci. Postižený se bolestí může i probudit. Bolest někdy vystřeluje až do předloktí a ramene. Ráno bývají prsty oteklé a ztuhlé. Chvíli trvá, než je rozhýbete. Postiženému se zdá, že ruka je slabá a nic s ní nemůže pořádně dělat. Ochabují také svaly dlaně. Ne vždy se ale vyskytují všechny příznaky, výjimečně nemusí postižený cítit žádné problémy ani při závažnější poruše funkce nervu.

I jiné příčiny

Přetížení ruky při práci s počítačem ale není jedinou příčinou syndromu karpálního tunelu. Nemoc mohou způsobovat i hormonální změny, které souvisejí s užíváním antikoncepce, těhotenstvím či přechodem. Někdy za chorobu stojí cukrovka, snížená činnost štítné žlázy nebo revmatoidní artritida či artróza.

Někdy je nutná operace

Jak se tato zvláštní nemoc léčí? Toto postižení je tak specifické, že nelze poradit nic jiného, než urgentní návštěvu lékaře. Opravdu dobrému odborníkovi by už z popisu potíží mělo být jasné, o jaký zdravotní problém se jedná. Aby měl ale stoprocentní jistotu, je nutné provést speciální neurologické vyšetření, takzvané elektromyografické vyšetření. To odhalí, do jaké míry je nerv postižen. Mírný stupeň poškození nevyžaduje chirurgický zákrok. V tomto případě stačí injekce steroidů do karpálního tunelu, které zmírní otoky i bolest v karpálním tunelu. Nerv se tím uvolní a problém se odstraní. Většinou se také na postižené místo přikládá dlaha. Vážnější poškození už znamená operaci. Jedná se o malý chirurgický zákrok, která trvá jen několik minut. Někdy operaci provádějí ambulantně, pacient tedy může jít hned po zákroku domů. Jinde si ale musí jít před samotným chirurgickým výkonem lehnout na několik dnů do nemocnice. A jak se vlastně operace provádí? Lékař udělá několikacentimetrový řez nad zápěstím a pak zvětší prostor karpálního tunelu. Tím se sníží tlak, který působí na postižený nerv. Podstatná úleva se dostaví do dvou dnů.

Kdy nic nepomůže

Operace většině lidí zcela uleví od bolesti, pokud jste ale svému problému dlouhou dobu nevěnovali pozornost, nepomůže ani dobrý operační zákrok. V takovém případě se potíží nikdy zcela nezbavíte. Připravte se také na to, že po operaci se ruka někdy znehybňuje sádrovou dlahou. Závisí to na konkrétním pracovišti. Rána se hojí ještě několik týdnů. Plně zatížit ruku bude možné až po třech měsících, do té doby by ji měl pacient maximálně šetřit. Jaká každá operace má i tato jistá rizika. Hrozí poranění nervu nebo může dojít k zánětu v ráně. Tyto komplikace ale nejsou časté. Maximálně je omezíte, když si pro zákrok vyberete kvalitní pracoviště.

Co můžete sami

Můžete ovlivnit vznik syndromu karpálního tunelu? Ano, ale jenom do jisté míry. Snažte se omezit dlouhodobou trvalou zátěž na oblast zápěstí, omezte trvalý tlak na oblast průběhu nervu. Jedná se hlavně o dlouhodobou práci u počítače s myší, kdy máte pravou ruku položenou na podložce právě v místě průběhu nervu.

Časté otázky

Mám zaměstnání, kde na lince absolvuji jednotvárnou zátěž. Mám prokázaný syndrom karpálního tunelu. Co mám dělat?
Zde je každá rada drahá. Nejjednodušší je změnit zaměstnání, protože u Vás stoupá riziko zhoršení a v případě operace i návrat obtíží. Zřejmě budete muset vyřešit otázku vaše zaměstnání versus vaše zdraví…

Bolí a brní mě malíček na ruce. Mám syndrom karpálního tunelu?
Ne, nervus medianus malík ruky nezásobuje. Může se jednat o postižení jiného nervu v oblasti zápěstí či ruky. V každém případě je vhodné provést EMG vyšetření.

Zdroj: Měsíčník zdraví – G. Bachárová, Ordinace.cz – J. Forman, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

07.04.2008 09:48  diviznačka

Dobrý den. Možná mám problém. Byla jsem na operacích KT s oběma rukama. Nyní tyto brnivé potíže nemám, ale na levé ruce mi v oblasti naspodu palce nepravidelně bolí 1. kloub i oblast kolem ve svalovině. Je možné, že mi potíže způsobuje stálé spaní na levém boku s touto rukou pod hlavou? V oblasti krční páteře mám váleček na spaní, jinak nic pod hlavou nemám, takže na ruku naléhá jen tlak hlavy. Druhá ruka tuto potíž nikdy nemá. Myslíte, že to je možné? Za zprávu na Kittymaj@seznam.cz děkuje Kitty.

Zanechte komentář: