Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Bradavice a kuří oka

Publikováno: 28.04.08
Počet zobrazení: 37288

Každá pořádná pohádková čarodějnice má alespoň na nose jednu velkou bradavici. Bradavice se vyskytují i v reálném světě, ale bohužel spolu s kuřími oky patří k nejčastějším kožním onemocněním, se kterými si častokrát nevědí rady ani dermatologové. Kuří oka dělají v podstatě podobné problémy jako bradavice, ale rozdíl je zásadní. Jsou následkem otlačení nejčastěji v botách, nakazit se jimi nemůžete.

Jak vznikají bradavice
Bradavice můžeme charakterizovat jako malé, tuhé nezhoubné výrůstky na kůži. Jsou způsobovány viry a najdeme je převážně na rukách a nohách. Existuje několik druhů bradavic a většina z nich má tendenci po čase zmizet sama. Běžné bradavice jsou hrubé, rohovité a mají barvu kůže nebo jsou nahnědlé.

Bradavice na rukou nejčastěji najdeme u dětí. Škrábaní virus rozšiřuje a způsobuje tak jejich šíření. Bradavice na plosce nohy jsou stejného původu jako běžné bradavice. Místo nad povrch však vrůstají do kůže a jsou mnohem bolestivější. Tento typ bradavic se snadno šíří ve veřejných šatnách, u bazénů a na jiných sportovištích, kde lidé nepoužívají obuv.

Jak se nemoc projevuje
Ploché bradavice připomínají pupínky s častou manifestací na čele, tvářích. Jsou ploché, lesklé, barevně se neliší od zdravé kůže. Objevují se najednou, velmi rychle, u dětí po stovkách. Mladiství a dospělí onemocní neočekávaně na tvářích, spáncích i čele, obvykle po holení.

Pravé – obecné bradavice jsou nejznámější. Tvoří hrbolaté útvary drsného povrchu, většinou osamocené. Někdy se ale objeví i ve shlucích, a to kdekoliv na těle. Obvykle bývají pod nehty a v jejich okolí. Roznášejí se škrábáním na další tělesné partie, kde se tvoří dceřiné bradavice. Časem získají našedivělý nádech. V okolí očí připomínají vzhledem štětečky. Často se zaměňují s jinými kožními výkvěty. Obvykle s bradavicemi stařeckými, které mají jiný původ i význam. Stařecké bradavice jsou neinfekční a odstraňují se pouze tehdy, jsou-li vzhledově rušivé, tedy z kosmetických důvodů.
Trn v patě Obecné bradavice jsou příčinou velikých strastí, postihnou-li plosky nohou. Vlivem tělesné hmotnosti nesměřují k povrchu, nýbrž se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže. Jsou při chůzi i v klidu mimořádně bolestivé, jako by v kůži vězel hluboký trn. Pro tyto bradavice je -kromě bolestivosti- charakteristický rohovinový val. Povrch charakterizují drobné tečky načervenalé nebo hnědé barvy. Časem se šíří do plochy až vytvoří mozaikové struktury. Nad povrch kůže nevystupují. Lidé si je často pletou s mozoly nebo kuřími oky.
Kondylomata (plochá a špičatá) - fíčky se přenášejí výlučně pohlavním stykem. Svědčí jim teplé a vlhké prostředí sliznic v blízkosti i uvnitř genitálu obou pohlaví. Téměř výlučně postihují ˝žinantní˝ oblasti – velké a malé stydké pysky, okolí poševního vstupu, konečník, žalud a předkožku. Viry působící kondylomata jsou rychle přenosné sexuálním stykem Snadno se získají také v průběhu jiných nemocí, např. při zánětu močové roury, předkožky zánětech žaludu, pochvy a střevních parazitárních příhodách. Jsou v některých případech značně rozsáhlé a mají květákovitý vzhled.
Molluska připomínají uzlíky se středovou proláklinou. Jsou hojné mezi mladistvými, kteří se věnují vodním sportům. U děti s ekzémy nebo poruchami imunity je vídáme poměrně často v loketních a podkolenních jamkách i místech vlhké zapářky ( podpažní jamky a okolí genitálu).

Jak problém řešit
Klasické lékařství tento problém řeší aplikací kyselin (např. kyselina salicylová nebo podofylin), které bradavici poleptají (po léčbě můžou ostat jizvy) nebo vypálením. Populární je kryochirurgie, která bradavice vypaluje extrémně nízkým chladem za pomoci tekutého dusíku.
K dipozici je i alternativní léčba. Bohužel k ní většinou dochází až na doporuční lékaře, který neví, co dál. Alternativní medicína doporučuje na odstranění bradavic tyto postupy:
- Akupunktura
- Aromaterapie – postižená místa by se měla pravidelně potírat cibulovým nebo česnekovým olejem. Protože tyto oleje mají nepříjemný pach, místo oleje se užívají cibulové nebo česnekové kapsle. Za účinné se taky považuje přikládaní obkladů z nasekané cibule nebo česneku, nejlépe přes noc.
- Hypnoterapie

Jak si můžete pomoci sami
Léčebné experimenty škodí! Téměř každý člověk onemocní ve svém životě někde na těle nějakou bradavicí. Hloubavější osoby to svádí k pokusničení v samoléčitelství. Takovým snahám je dobré v každém případě zabránit. Nevhodné zákroky působí rozsev bradavic do okolí. Nezřídka zůstanou na kůži jizvy.

V lidové medicíně je terapeuticky oblíbený česnek, šťáva z cibule , citronu, vlaštovičník. Hojně se používá kyselina salicylová a kyselina mléčná v tinkturách a emulzích. Homeopatie spoléhá na místní aplikaci výtažků tuje. Tyto a další prostředky však rozhodně nepatří mezi standardně použitelné, a tak je mnohem užitečnější vyhledat kožního specialistu. Vhodné volně prodejné léky a přípravky na bradavice seženete v lékárně, s jejich výběrem Vám poradí lékárník.

Můžete onemocnět i vy? Lze vzniku bradavic zamezit?
Dospělí onemocní bradavicemi méně než děti. Bradavicím lze předcházet. Nechodit naboso, zamezit kontaktu s nemocnými dětmi. Zrušit do vyléčení návštěvy koupališť , střídat spodní oblečení. Užitečná je pravidelná dezinfekce obuvi a punčoch.Úzkostlivé dodržování čistoty v hygienických prostorách, koupelnách a bazénech.

Kuří oka se na nás dívají

Někteří lidé si pletou bradavice s kuřími oky. Na rozdíl od bradavic se kuří oka vyskytují jenom na prstech nohou nebo chodidlech a nejsou přenosná. Projevují se zesílenou kůží žlutošedivé barvy, která má kruhovitý, hladký tvar. Dalším důležitým ukazatelem je i to, že na rozdíl od bradavic po odstranění nekrvácejí. Nejběžnější příčinou jejich vzniku je špatně padnoucí obuv, která tlačí na kůži. Jakmile si obstaráte pohodlnou obuv, která netlačí a nedře, všechna již utvořená kuří oka by měla zmizet.

Klasické lékařství kuří oka odstraňuje seříznutím, náplastí nebo mastí či tinkturou, kterými se postižené místo potírá. Alternativní léčba doporučuje kuří oka potírat citronovou šťávou, do které se rozmačká strouček česneku. Osvědčily se taky koupele chodidel v horké vodě s mořskou solí nebo v roztoku octa a teplé vody.

Kuří oko nebo mozol vznikají až po dlouhodobém působení těsné boty nebo například při práci s lopatou. V podstatě chrání měkkou kůži, a tak je dobré hlavně odstranit příčinu potíží. V případě práce to je komplikovanější, u je to naopak nutné. Každý, kdo měl kuří oko, ví, jak dokáže komplikovat chůzi. Jako první pomoc funguje koupit si takzvané gelové náplasti: jsou to takové měkké polštářky, které nalepíte na kůži. Po odstranění příčiny potíží je čas začít s léčbou kuřího oka. Postup je stejný jako u bradavice.

Náplasti na kuří oka dokážou vyléčit kůži rychleji, protože je můžete nechat nalepené celý den. Některé firmy dokonce doporučují několik dní, ale to se obvykle neslučuje s běžnou hygienou. Pokud totiž končetiny namočíte, náplast pak už tak dobře nedrží. Raději si lepte každý den jinou a stejně jako u bradavic změkčujte kůži a odstraňujte odumřelou tkáň. Pokud použijte náplast, zkontrolujte během dne, zda se nepohnula. Účinná látka je totiž jen na části náplasti, zbytek je plst, která chrání zdravou kůži. Pokud se náplast posune, naleptává se něco jiného než kuří oka. Není to žádné neštěstí, ale kůže pak zčerná a odumře. Trvá několik dní, než se vrátí do původního stavu.

Zdroj: MFDNES archiv, Žena-in: N. A. RoÄžková, Ordinace.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: