Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Falešné údaje na tzv. neschopence řeší ČSSZ s policií

Publikováno: 21.04.08
Počet zobrazení: 3798


      Zůstat déle doma a dostávat nemocenské. To je nejčastější důvod, proč si lidé na legitimaci práce neschopného, tzv. neschopence, přepisují datum vystavení či ukončení. Podle § 176 trestního zákona se jedná o trestný čin, a to bez ohledu na to, o kolik se padělatelé obohatí. Za pozměňování a padělání veřejné listiny jim hrozí peněžitý trest či odnětí svobody až pět let.

Falšovat tzv. neschopenku je přitom naivní. OSSZ/PSSZ/MSSZ či zaměstnavatelé na to jednoduše přijdou – stačí, když porovnají evidenci ošetřujícího lékaře s údaji příslušné správy sociálního zabezpečení. Potvrzují to i případy z konce roku 2007 a z prvního čtvrtletí letošního roku, z pracovišť okresních správ sociálního zabezpečení.
Například v září 2007 řešila padělání veřejné listiny ˝Potvrzení o ukončení pracovní neschopnosti˝ OSSZ Nový Jičín. Předala podnět na Policii ČR s podezřením, že zaměstnanec organizace přepsal datum ukončení pracovní neschopnosti (PN). OSSZ odhalila podvod včas, v případě výplaty by se podvodníkovi podařilo vylákat 7 182 korun.

V lednu 2008 OSSZ Opava podala trestní oznámení na podezření z padělání dokladu pro výplatu dávky nemocenského pojištění. Policii ČR postoupila oznámení o podezření z trestné činnosti na zaměstnankyni organizace, která neoprávněně přepsala datum v tiskopise o ukončení PN v části ˝schopen práce od˝.
Obdobně postupovala OSSZ Bruntál, když oznámila Policii ČR, že zaměstnanec firmy zfalšoval datum na dokladu ˝Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti˝. Protože mzdová účetní organizace si této nesrovnalosti všimla při kontrole údajů, k výplatě nemocenského, na které zaměstnanec neměl nárok, nedošlo.
Další případy falšování informací na tzv. neschopence řešila v únoru 2008 KSSZ pro Středočeský kraj. Policii ČR předala dva podněty na podezření padělání dokladu pro výplatu dávky NP. V obou případech se jednalo o úmysl tyto dávky neoprávněně vylákat. V prvním šlo o přepsání data na hlášení o ukončení PN o 10 dní. Pokud by došlo k výplatě nemocenského, získal by padělatel navíc 1 726 Kč. Ve druhém případě zaměstnanec přepsal datum ukončení pracovní neschopnosti dokonce o 14 dní. Ani v tomto případě nebylo díky včasnému odhalení 2 556 Kč navíc vyplaceno.

Pro úplnost uvádíme: Tiskopis potvrzující pracovní neschopnost má čtyři části:
1) při vystavení předá lékař první díl (˝Legitimaci práce neschopného pojištěnce˝) pacientovi,
2) druhý díl (˝Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti˝) zůstane v dokumentaci lékaře,
3) třetí část (˝Hlášení o počátku pracovní neschopnosti˝) bez uvedení diagnózy obdrží zaměstnavatel,
4) poslední část tiskopisu (˝Hlášení OSSZ˝) zašle lékař v den vystavení s kódem diagnózy příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ.

Při ukončení pracovní neschopnosti ošetřující lékař odevzdá pacientovi druhou část tiskopisu (˝Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti˝), kterým se uplatňuje nárok na výplatu nemocenského a pacient ho odevzdá svému zaměstnavateli. Ošetřující lékař současně od pacienta převezme první díl tzv. neschopenky (˝Legitimaci práce neschopného pojištěnce˝), vyznačí na něj datum ukončení pracovní neschopnosti a tento díl zašle OSSZ/PSSZ/MSSZ do evidence práce neschopných. Je tedy zřejmé, že prosté porovnání evidencí vede k odhalení případných podvodů.
Pokud zaměstnanec pobírá v roce 2008 průměrnou mzdu 21 560 Kč měsíčně, je jeho nemocenské při 30denní pracovní neschopnosti celkem 9 585 Kč. Maximální nemocenské při 30denní pracovní neschopnosti je letos 10 368 Kč. Dostane ho ta osoba, jejíž hrubé příjmy v posledních 12 kalendářních měsících byly nejméně 288 350 Kč, tedy alespoň cca 24 000 Kč měsíčně hrubého.

Zdroj: ČSSZ – pí Filipová

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: