Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Kávička nalačno?

Publikováno: 15.04.08
Počet zobrazení: 3917

V minulosti byly žaludeční nebo dvanácterníkové vředy důvodem pro dlouhodobou nemocenskou a lázeňskou léčbu. Dnes vás jich zbaví za týden.

Třicátník Petr až moc dobře ví, jak žaludeční vředy dokáží bolet. ˝Jeden začal trápit už ve dvanácti letech. Bolívalo mě břicho a bývalo mi špatně. V nemocnici jsem musel přetrpět nepříjemnou gastroskopii a pak mi lékařka sdělila, že mám vřed. Poslali mě do lázní a defekt se díky odpočinku, dietě a pití léčivých pramenů zacelil. Cítil jsem se zase skvěle.˝ Až donedávna. Asi před půlrokem začal mladého muže žaludek bolet znovu. ˝Napřed jsem tomu nevěnoval pozornost, myslel jsem, že je to ze stresu a nepravidelné stravy. Snídal jsem zrnkovou kávu, oběd a večeři jsem si většinou naservíroval až pozdě večer jako jeden chod. Pak už jsem tušil, co se děje, ale neměl jsem čas na doktory – a už vůbec se mi nechtělo absolvovat dlouhé léčení. Kupoval jsem si různé přípravky na snížení kyselosti a doufal, že se břicho zklidní.˝ Nakonec zasáhla Petrova maminka – už se nemohla dívat, jak syn bledne bolestí, a poslala ho k doktorovi.
˝Gastroskopie opět potvrdila, že mám vřed. Tentokrát mi však lékař předepsal jen speciální tabletky a za dva týdny jsem šel na kontrolu. K mému překvapení mi vysvětlil, že současné léky pomohou žaludku velmi rychle. Kdybych to byl věděl, jistě bych s návštěvou lékaře tak dlouho neotálel. Křeče mě přešly, cítím se dobře. Dávám si však pozor na to, co jím, a o víkendech se snažím víc odpočívat,˝ uzavírá Petr.

Stačí tři dny
Dříve pacienti užívali léky na snížení kyselosti žaludečních šťáv, jezdili do lázní a dva měsíce odpočívali. Dnes jim v nekomplikovaném případě stačí na nemocenskou tři dny. ˝Současná léčba je skutečně krátká díky nejnovějším lékům. Účinně snižují tvorbu žaludeční kyseliny a vřed se zahojí za několik dní,˝ tvrdí gastroenterolog MUDr. Jarolím Šutka. ˝Jediné, co pacienty ani v současnosti nemine, je delší dieta. Zpočátku smějí jíst jen vařené a dušené pokrmy, ne příliš studené ani horké. Po léčbě by se měli vyvarovat alkoholu, cigaret a kávy nalačno. Nevhodná je zejména turecká. Není pravda, že s kapkou mléka žaludku neuškodí, to se spíš týká rozpustné kávy, ale nedoporučuji ani tu. Vždy je třeba se nejprve nasnídat a až potom si kávu vychutnávat. Provokuje totiž tvorbu žaludeční kyseliny. Když si budete dopřávat kafíčko na prázdný žaludek, vřed se snadno objeví znovu.˝
Rychle účinkující léky někdy svádějí k tomu, aby si pacienti ˝zjednodušili˝ léčbu. Najdou se totiž i takoví, kteří si myslí, že stačí zajíst klobásu protivředovými pilulkami a všechno bude v pořádku. Pak se diví, že se jejich stav nelepší. ˝Většina pacientů je však disciplinovaná,˝ říká MUDr. Šutka, ˝i když mnozí se nejprve léčí sami bylinkami a léky na snížení kyselosti žaludeční šťávy. Vřed se sice může zahojit i bez správných léků, ale musí mít optimální podmínky – šetrnou stravu, odpočinek a minimum stresu. Pokud bolesti neustupují delší dobu, je třeba navštívit lékaře, aby se nemoc nezkomplikovala,˝ doporučuje gastroenterolog.

Proč vznikají?
V žaludku se tvoří kyselá šťáva, která pomáhá trávit pokrmy. Žaludeční a dvanácterníkovou sliznici před ní chrání speciální výstelka. Občas však ochrannou vrstvu něco naruší, vytratí se a šťávě nic nebrání ˝pochutnat si˝ na stěně žaludku a dvanácterníku. Nedávno se začalo mluvit o tom, že vředy nemá na svědomí pouze špatná životospráva, ale především Helicobacter pylori. ˝K vytvoření defektu nestačí jeden faktor. V současnosti sice do popředí dáváme právě helicobacter, ale choroba se nejednou vyvine i kvůli špatnému stravování, stresu a nedostatku spánku. Také záliba v překyselených, smažených a příliš kořeněných jídlech se může projevit tím, že žaludek produkuje více žaludeční kyseliny, sliznice se neubrání a vytvoří se vřed. Někdy se ani nemusí tvořit víc kyseliny, a přesto se žaludek poškodí.˝

Omezte léky
Sotva vás rozbolí hlava, sáhnete po acylpyrinu, ztuhlá záda léčíte pár dní ibuprofenem – jenže tak by to být nemělo. Léky dráždí totiž váš žaludek. ˝Netvrdím, že onemocní každý, kdo proti teplotě či bolesti bojuje zmiňovanými léky. Mladí lidé jsou odolnější, ale čtyřicátníci a starší by při teplotě měli spíš užívat přípravky s paracetamolem. Nepoškozují žaludek – takže proč zbytečně riskovat. Už jsem se setkal s případem, kdy padesátiletý muž užil jeden acylpyrin a za několik hodin skončil v nemocnici s krvácejícím vředem,˝ tvrdí odborník. Pomoci vám mohou i nechemické homeopatické léky, které na zažívání nemají žádný negativní účinek.

Zdroj: Měsíčník zdraví – autorka: A. HNÁTOVÁ, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

15.04.2008 13:22  Maura ()

Článek mne velmi zaujal. Je pravda, že se nemají brát léky za každou cenu, ale současně i pozor na užívání alternativních bylinných přípravků. Všeho s mírou! Hodně zdraví přeji.
http://www.povidky.pise.cz

Zanechte komentář: