Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Každý pátý případ ˝diabetické nohy˝ končí amputací

Publikováno: 21.04.08
Počet zobrazení: 6195

Diabetes neboli cukrovkou trpí v současné době zhruba 7 % populace České republiky a počty nemocných se ročně zvyšují o několik desítek tisíc. Během každých 15ti let se počet diabetiků téměř zdvojnásobí. Zatímco v roce 1975 bylo evidováno 234 tisíc nemocných, v roce 2005 už 739 tisíc. Nebude trvat dlouho a cukrovka bude problémem každého desátého občana ČR.

Masivní nárůst onemocnění, zejména diabetu 2. typu, se připisuje nezdravému stylu života, stárnutí populace, špatným stravovacím návykům, nedostatku pohybu a s tím souvisejícím zvyšujícím se výskytem obezity. Cukrovku už nelze v současné době považovat pouze za nemoc stáří, protože postihuje stále mladší osoby. Alarmující je, že zhruba třetina postižených není diagnostikována. Při tom v průběhu onemocnění cukrovkou vznikají komplikace, jako je postižení očí, ledvin, nervů, srdce a cév, které může komplexní léčba oddálit.

Mezi nejvážnější komplikace patří ischémie dolní končetiny, tj. porucha prokrvení, která se podílí na vzniku syndromu ˝diabetické nohy˝. Při něm zároveň dochází k poruchám nervového čití, tzv. neuropatii, a řídnutí kostí. Díky této kombinaci necítí diabetici bolest, která je prvním varovným signálem vážné poruchy prokrvení. Přichází proto k lékaři často již pokročilým stadiem nemoci, nehojícími se defekty tkání, či dokonce s odumřelými prsty. Ročně postihne ˝diabetická noha˝ přes 41 tisíc diabetiků, tj. 5 % nemocných. Za tuto komplikaci zaplatí téměř 8 tisíc lidí ročně amputací.
˝Jedním ze základních předpokladů léčby je co nejrozsáhlejší obnovení průtoku krve končetinou,˝ uvádí Doc. Jan Peregrin ze Základny radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM. ˝Pomocí chirurgického bypassu je to z diagnostického hlediska možné pouze u limitovaného počtu nemocných. Proto na našem pracovišti provádíme zprůchodnění zúžených či uzavřených bércových tepen pomocí intervenční radiologie. Zákroky zvané angioplastiky spočívají v roztahování neprůchodných cév speciálním balónkovým katétrem. Provádíme více než 300 těchto zákroků ročně s úspěšností záchrany končetiny 83 %,˝ dodává Doc. Peregrin.

Z důvodu nedostatečného krytí nákladů ze strany zdravotních pojišťoven se intervenční radiologické zákroky na končetinách postižených syndromem ˝diabetické nohy˝ ve většině nemocnic standardně neprovádějí, nebo jen v omezeném počtu. Nejlepším způsobem, jak léčit diabetické nohy, zůstává i nadále prevence. Všichni nemocní s diabetem by měli být nejméně jednou ročně vyšetřeni diabetologem nebo praktickým lékařem. Lékař nohy prohlédne, posoudí cévní zásobení a citlivost končetin. Protože vyvolávající příčinou vředu na noze bývají drobná poranění, měl by se nemocný poradit o vhodné obuvi, hygieně, preventivním ošetřování drobných změn na kůži a nehtech. Pacientům, kterým lékař při vyšetření cév
a nervů zjistí vysoké riziko, nebo již byli pro syndrom diabetické nohy léčeni, by měli být pravidelně sledováni v podiatrických ambulancích. Základem prevence je samozřejmě léčba vysokého cukru, krevního tlaku a tuků v krvi, ale také zákaz kouření.

Zdroj: Quent, s. r. o. – pí L. Nováková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: