Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Opálení ze solária
Půlhodina a dost
V první řadě si ujasněte, jaký jste vlastně fototyp. Lidé s bledou kůží by měli v soláriu strávit jen několik minut. Ti od přírody snědší si mohou dovolit delší časový interval. Každé dobré solárium by vám mělo poskytnout údaje o vhodné délce opalování. V každém případě byste ale na umělém slunci neměli strávit více než půlhodinu. První návštěva by dokonce bez ohledu na fototyp neměla trvat déle než pět, maximálně deset minut. To proto, aby si kůže na působení solária zvykla. Po prvním ˝solárku˝ si dejte pauzu dva dny. Odstup mezi dalšími návštěvami by pak měl být minimálně 24 hodin. Podle dermatologů by počet návštěv solária neměl ročně překročit číslo deset. Platí také, že kůži byste v jeden den neměli vystavovat působení solária i ˝pravého˝ slunce. Zvyšuje se tak riziko zdravotních problémů. Navíc se kůže extrémně namáhá.
Pozor na pigmentaci
A jak se na návštěvu solária vůbec připravit? Důležité je mít dokonale čistou kůži. Není dobré přijít nalíčená, naparfémovaná či s vrstvou dalších kosmetických přípravků na těle. Chemické látky, které jsou v těchto produktech obsaženy, by totiž mohly se zářením vzájemně reagovat. Výsledek? Zarudlá kůže anebo vznik svědivé vyrážky. V těch nejhorších případech hrozí, že kůže zpigmentuje. Nepříjemných tmavých skvrn se pak zbavíte jen těžce. Myslete i na léky, které užíváte. Některé medikamenty rovněž podporují vznik pigmentových skvrn. Jde hlavně o antibiotika, antidepresiva či léky, které tlumí záněty v těle. Pokud najdete v příbalovém letáku informaci o možném vzniku skvrn, solárium si raději odpusťte. Na rychlé zhnědnutí by kvůli hrozbě pigmentace měly zapomenout i těhotné ženy.
Opalovací krém nutný
Před samotným vstupem do opalovacího zařízení se namažte opalovacím krémem. Běžné opalovací krémy ale nestačí, pro opalování v soláriu existují speciální přípravky. Nezapomeňte si chránit oči. Mnoho lidí si myslí, že je stačí zavřít a tím jsou dostatečně chráněny. Tak to ale není. Nebezpečné paprsky mají totiž schopnost pronikat i přes víčka.
Ležet, nebo sedět?
Většina solárií svým zákazníkům nabízí opalování vleže. Na výběr je ale dnes mnohem více možností. Někde můžete stát v kabince či sedět v křesle. Nebo jsou libo opalovací desky, které tělo ozařují z několika stran? Opalovací desky jsou vhodné zejména pro lidi, kteří nemají rádi pobyt v uzavřeném tunelu nebo jim překáží opalování v kabině. Kromě toho, zda budete ležet či sedět, si můžete vybrat i to, jakou silou na vás bude opalovací přístroj působit. Běžné stroje s nižším výkonem jsou vhodné pro lidi, kteří zatím ještě nejsou vůbec opálení a jejich kůže si musí na působení přístroje teprve zvyknout. Výkonnější turba mohou používat ti, kteří už hnědou barvu mají, ale chtějí si ji udržet co nejdelší dobu. Doba pobytu v nich by neměla překročit dvacet minut.
Více o zjištění fototypu si můžete přečíst zde. Najdete také informace o opalování a kosmetických přípravcích.
Zdroj: Měsíčník zdraví – autorka: A. Hnátová, Foto: Internet