Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Stáří v bludném kruhu

Publikováno: 3.04.08
Počet zobrazení: 6354

Jak funguje péče o staré lidi? Chybějí pečovatelky a peníze od státu nejdou tam, kam mají. Čísla vypadají hrozivě. Zatímco dnes žije v Česku okolo půl milionu lidí starších 65 let, v roce 2050 jich má být víc než tři miliony. Už dnes přitom odborníci varují: akutně se nedostává péče pro lidi v pokročilém věku.

Chybí hospice pro staré a umírající. Není dostatek terénních pečovatelských služeb. V domovech pro seniory jsou mnohaleté čekací doby. Přeplněné jsou i ˝eldéenky˝. A není dost lidí, kteří by se o seniory starali. Problémy spojené se stárnutím populace při bližším pohledu připomínají začarovaný kruh. Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo loni v lednu nový zákon o sociálních službách. Měl nedostatečnou péči o staré a bezmocné napravit. Jak po roce funguje?

Zelená je teorie, šedá praxe
Kdo někdy pečoval o starého bezmocného člověka, ví, že jeho život by měl zůstat co nejdéle důstojný. Jestliže starý člověk zůstane pomočený a neumytý na posteli – ať už doma, v domově důchodců, v léčebně dlouhodobě nemocných či v nemocnici – pak je to evidentně špatně. Péče je nedostatečná.
˝Sociální zákon˝ (týká se všech postižených a handicapovaných, senioři však tvoří největší skupinu) přišel se zásadní novinkou. Seniorům se začaly přímo vyplácet příspěvky na péči a to ve čtyřech kategoriích, od dvou do jedenácti tisíc korun podle stupně jejich ˝bezmocnosti˝. Cíl byl jasný. Přimět lidi, aby si začali služby nakupovat sami a rozhodli se, jaký typ péče potřebují. A zůstávali, dokud to půjde, ve svém vlastním domově.
Peníze měly nastartovat změnu dosavadního systému. Na jedné straně se měly začít rozvíjet terénní a ambulantní pečovatelské služby, které pomáhají starým lidem u nich doma. Zároveň se měla uvolňovat místa v domovech pro seniory, kde je stále řada lidí, kteří by mohli žít doma s pomocí pečovatelky.

Systém příspěvků měl tedy rozhýbat zkostnatělý systém péče o seniory. U nás dosud bylo a stále je zvykem odsouvat staré lidi do domovů důchodců. Představy tedy vypadaly slibně. Ale v praxi se zatím nenaplnily. ˝Řada seniorů vlastně neví, k čemu příspěvky jsou, berou je jako přilepšení k důchodu,˝ říká Miriam Svobodová, ředitelka jedné pražské pečovatelské služby.
˝Do systému se nám nevrací to, co jsme předpokládali. Lidé sice příspěvky dostávají, ale služby si za ně nekupují,˝ uvádí Hana Řezáčová, ředitelka pečovatelské služby v severomoravském Sobotíně. Kolegové a kolegyně z pečovatelské sféry v ostatních částech země mají podobný názor. Jejich služby se nerozvíjejí, naopak se ocitly ve finančních problémech. Od krajů a ministerstva práce totiž dostaly menší dotace, neboť se předpokládalo, že získají peníze od klientů. Ty však nedorazily. ˝Lidé používají příspěvky na péči minimálně v 80 procentech případů pro jiné účely než pro nákup sociálních služeb. Peníze se tudíž do systému nevracejí tak, jak si tvůrci zákona představovali,˝ říká Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Dora Krupová, ředitelka pečovatelské služby ve Valašském Meziříčí, zase neskrývá rozčilení. ˝Jak mohl stát dát lidem peníze a nekontrolovat, jak s nimi nakládají?!˝ Řadě seniorů podle ní sebere příspěvek rodina.
A neexistuje zpětná kontrola, která by zjistila, kam peníze od státu vlastně jdou. Zda na výplatu terénní pečovatelky, nebo vnoučatům.

Málo lidí, málo peněz
Celý systém se tak dostal do začarovaného kruhu: terénní pečovatelské služby se nerozvíjejí, nemůžou přijímat a školit nové zaměstnance. Lidé navíc o tuto práci velký zájem nemají, je těžká a není dobře placená.
V Praze si pečovatelky vydělají zhruba 15 tisíc korun hrubého, v regionech jen kolem deseti tisíc. Odborníci předpokládali, že zejména ženy ve středním věku s nižším vzděláním, které obtížně shánějí zaměstnání, by se mohly stát pečovatelkami. Ale při tak malých platech a náročné práci se jim spíš vyplatí jít do předčasného důchodu nebo brát podporu a občas zajít na brigádu.
Zájem o práci pečovatelky se také liší podle regionu. Zatímco v Sobotíně na severní Moravě je problém sehnat lidi, v Liberci se zájemkyně hlásí. V obou oblastech je však stejná potíž. Zaměstnance není z čeho zaplatit.
Ani v zahraničí není pečovatelek o staré lidi mnoho. Například v Itálii situaci zachraňují ženy z bulharských vesnic, ve Skandinávii zase Filipínky. V některých českých rodinách už pečují o babičku či dědečka Ukrajinky.

Součástí pomyslného začarovaného kruhu jsou i lidé, kteří terénní péči pro své blízké nutně potřebují. ˝Sháněli jsme pečovatelku pro maminku, ale byla to katastrofa. Na dvě hodiny denně to šlo, ale my potřebovali osm hodin denně. Chodila jsem pak prosit i sousedy, bylo to hrozné,˝ vzpomíná středoškolská učitelka Jitka Gabašová z Hostivice na minulý rok, kdy pečovala o nemocnou matku. Pečovatelku nesehnala a musela maminku dát do LDN. Tam se její stav prudce zhoršil. I proto, že úroveň péče v tomto zařízení stavěla starou paní do role obtížného hmyzu. Paní Gabašová proto iniciovala petici na podporu kvalitní péče o stárnoucí spoluobčany. Minulý měsíc ji odeslala na ministerstva a do Sněmovny.

Domovy stále odkladištěm
Že se vyplácení příspěvků na péči v mnoha případech míjí účinkem, teď řeší i ministerstvo. ˝Máme okolo 260 tisíc příjemců příspěvků, z nichž většina jsou senioři. Ročně dostanou 15 miliard korun. To není málo,˝ říká ředitel odboru sociálních služeb Martin Žárský. Největší rezervy jsou podle něj u lidí, kteří berou dvou- a čtyřtisícové příspěvky. To jsou ti, kteří se o sebe s menší pomocí dovedou ještě postarat sami. ˝Peníze, které dostanou, však skončí jinde, než by měly. Přitom zrovna oni mají takové potřeby, které by nejlépe řešily terénní služby,˝ vysvětluje Žárský s tím, že nyní přemýšlejí, jak kontrolu zlepšit. ˝Pan ministr navrhuje vyplácet příspěvky formou nepeněžních poukázek.
Všechny tyto problémy by řešila sdílená péče.
Jak vypadá? Senior je doma, rodina ho vozí do denního stacionáře nebo dochází pečovatelka. ˝Ale to nelze nařídit,˝ říká Žárský.
Dalším problémem v sociální péči jsou několikaleté čekací doby na místa v domovech pro seniory. Liší se podle regionů. Například v Praze se na místo čeká i více než tři roky, v menších městech je situace o trochu lepší.
Podle statistik ministerstva bylo v roce 2006 u nás necelých 400 domovů pro seniory zhruba se 40 tisíci lůžky. V roce 2005 čekalo na místo 30 tisíc lidí. Dlouhé čekací doby tu však nejsou proto, že by bylo míst málo. Ale zabírají je lidé, kteří by v domovech být nemuseli. Přestěhovaly je tam rodiny kvůli bytu a dnes už se nemají kam vrátit, i kdyby chtěli. A vystěhovat je z ústavu, to nejde.
˝V mnoha pobytových zařízeních je stále nezanedbatelné procento lidí, kteří by mohli zůstat doma a využívat terénní a ambulantní služby,˝ říká Horecký z Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

A tím vzniká další zádrhel. Lidé, kteří potřebují nepřetržitou péči, nemají kam jít, protože domovy jsou přeplněné. Často jde o seniory trpící Alzheimerovou chorobou nebo jinými typy demence, jichž přibývá. ˝U nás je nedostatek stacionářů pro seniory s demencí. Dnes jsou zpravidla ve zdravotnických zařízeních odmítáni, neboť jsou zmatení a rušili by oddělení. Jsou-li přijati, bývají přikurtováni k posteli, aby nekladli odpor,˝ popisuje Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra v Praze.

Norma? Opečovávaný stařík
Všichni odborníci, kteří byli osloveni, se shodují, že se resortu práce podařilo sociálním zákonem udělat krok správným směrem. Jeho blahodárnost se však má ukázat až za několik let. Pomoci by měl systém takzvaného komunitního plánování. Co se za tím skrývá? ˝Regiony si musí říct, co potřebují. Proto vzniká komunitní plánování sociálních služeb, kde jsou všichni hráči: veřejná správa, poskytovatelé, klienti,˝ vysvětluje ředitel Žárský.
Od roku 2009 už proto poskytovatelé sociálních služeb nedostanou dotace od ministerstva. Vše mají rozdělovat kraje. ˝Kraj a obce si určí, kolik lidí potřebuje péči a koho si na to najmou,˝ říká Žárský. Bude tedy na politicích a úřednících v krajích, městech a obcích, zda budou umět řešit potřeby seniorů.
˝Řada politiků si stále neuvědomuje, že senioři jsou jejich voliči. Ale nejen oni. I mladší voliči jistě ocení, když politici a úřady zajistí jejich rodičům kvalitní péči,˝ říká ředitelka Holmerová.
A ještě dodává, že zná i řadu lidí, jimž v garáži stojí BMW, v zimě létají na Maledivy, ale o své staré rodiče se nestarají. Připomíná tím pomalu zapomenutou věc: nejen státu a politikům, ale především rodinám by mělo ležet na srdci, aby opečovávaný ˝stařík˝ nebyl výjimkou.

Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Krystyna Wanatowiczová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 8 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

12.09.2009 06:58  ing. Peringer Petr

Hledám lidi před- a v důchodovém věku, kteří se chtějí postarat o sebe sami a mají na toto chuť a příslušné zdroje. Jsem přesvědčen, že ČR bude během následujích 5-10 let od ODS-ČSSD bezezbytku rozkradena a že není jiné cesty. Skupina lidí, kteří budou mít stejný cíl, dokáží i najít cestu k tomu, aby mohli prožít zbytek jejich života jako lidé a ne pouze bezmocné oběti, vykořisťované hyenami.

31.07.2008 00:30  Ina

Starám se doma už pět let o zcela nepohyblivou maminku. Krmím, polohuju, přebaluju, rehabilituju a opravdu se nezastavím. Ačkoliv jsem vysokoškolačka/ing. ekonomie/, zůstala jsem s ní doma, abych jí zajistila důstojný a vlídný konec života. Maminka přes moji obrovskou snahu nedostala přidělenu polohovací postel, takže její pronájem jí platím. Přikupuju i léky, zdravotní pomůcky a pod. Nevím, proč bych při tom všem měla ještě někomu skládat účty za to, jak nakládám s příspěvkem, který maminka pobírá. Ona sama se nedokáže ani podepsat. To mám ke všemu ještě ztrácet zbytek sil a energie papírováním? Když se rodina pečlivě stará, ušetří státu nemalé peníze. Rodin, které se svým způsobem z lásky ke svým členům obětují, již moc není. Nechápu, proč je chcete za jejich snahu trestat dalšími problémy.

08.04.2008 21:53  janhou

Naprosto souhlasíms panem Kurkou, mám 92letou maminku a jednání kdekoliv by pro ni vůbec nebylo možné,vše vyřizuji já sama a již pomalu také patřím k seniorům. A opravdu nevím, zda-li by peníze, které "dostává" od státu stačily na všechno placení, tím, že spolu bydlíme a máme vlastně dva důchody můžeme normálně fungovat a platit všechny poplatky. Nedovedu si představit, jak bychom to řešily, kdybychom byly každá sama. A bohužel tato doba je pro mladé, staří jsou na obtíž. Opravdu stát dává peníze na různé "zbytečnosti" a přilepšení pro politiky, ale na staré lidi nejsou ani peníze a ani zájem.

07.04.2008 10:12  Claudia

Pane staro, nemohu s Vámi souhlasit. Vedení tohoto státu vůbec neuvažuje, jak zlepšit život starých lidí. Přitom občas vykřikuje, že obyvatelstvo stárne. Přesvědčte mne, že dělá systematické kroky, jak těm starým lidem pomůže. V kterém kraji jaká zařízení v posledním 10 letech byla vybudována a jaká bude kapacita. Zejména by mne zajímala Praha, kde magistrát plánuje Olympijské hry, ovšem počet lůžek pro staré lidi absolutně nepostačuje potřebám. Tím chci říci, že to, že lidé žijí v domovech důchodců a žijí zde svůj život, není nic proti ničemu. Problém je spíše v tom, že těch zařízení je málo a ti odpovědní papaláši se tím netrápí a LDN jsou spíše v tom pojetí odkladišť a tamní sestry nutně dospěly do stádia "vyhořeníů. Promítněte si asi tak jejich práci... Ono to není lehké a za kolik peněz. To ovšem musí řešit kdosi kompetentní, ale ten to vůbec takhle nebere, určitě si to takhle nepromítne. A tak stav trvá. Pokud bych já byla primátorem veůkých měst, opravdu bych se nechala informovat o činnostech města ve směru ke starým lidem, nejen vykřikovala, že obyvatelé města stárnou. STÁRNOU. To je fakt. A co s tím ta vedení měst budou dělat!!!

06.04.2008 18:28  Petr Kurka

Jací a jak postižení senioři skutečně sedí v domovech, to já nevím. nikdy jsem tam nebyl (ani krátkodobě). Pokud "staro" něco konkrétního ví, ať to sem klidně napíše, čekáme...

06.04.2008 14:16  staro

Já si myslím, že příspěvek na péči je správný, ale nelze ho jen tak dát a dále se nestarat, jak si třeba starý člověk službu opatří. Třeba do domovů důchodců by se měli do budoucna brát staří lidé jen s příspěvkem na péči a to ještě ti s horším postižením, třeba s Alzheimerovou chorobou. Zkrátka ti, o které se již rodina nemůže celodenně postarat. Méně postižení by měli zůstávat doma a starat by se o ně měla terénní pečovateská služba a rodina. Skutečnost je ale právě obrácená, v domovech důchodců sedí senioři, kteří se klidně mohou při troše dobré vůle a za mírné dopomoci o sebe sami postarat. Zabírají zde místa skutečně potřebným, kteří pak končí v otřesných podmínkách LDNek, nebo zůstávají doma a rodina o ně s bezmezným vypětím sil a peněz pečuje. Kupodivu zřejmě personálu domovů důchodců vyhovují zřejmě staré praktiky, mít zde co nejvíce soběstačných seniorů a tím i co nejméně práce. Nepohyblivé a dementní nikdo nechce.

06.04.2008 10:29  Matějková

Dosti mě rozčiluje, jaké starosti mají instituce o peníze, zda nejsou utráceny jĂŻnak. Mám mnoho nemocí a těžkou artrózu. Sama si neupravím vlasy ani neopečuju nohy, mám propadlou totálně klenbu, kuří oka atd. Pedikůra stojí dnes dvě stovky, o kadeřnici ani nemluvě. Pro restartovanou hypertenzi nebo jinou okamžitou potíž si musím zavolat sanitku do nemocnice. Mám štěstí, že jsem z Prahy, ale věřte, že ty dva tisíce lehce za tyto věci do měsíce utratím aještě pokud to jde, si z důchodu doplatím. Tak ať nemají starost ti, co jim to závidí, protože samotnému starému člověku, který je ještě schopen se o sebe částečně postarat, je to velmi těžké.O režii bydlení ani nemluvím. Užívám průměrně 1O léků, takže o placeném zdravotnictví snad Vám je to jasné, tak nezáviďte a nemějte zbytečnou starost, že sám starý člověk si musí vše zaplatit a z důchodu to není možné. Teď jsem měla neodtékající umyvadlo, přišel instalatér a za čtvrt hodiny protažení jsem zaplatila 5OO,.Kč, takže nikdo nepřemýšlí o tom, jak se žije samotným vdovám. Na západě dostávají po manželovi důchod v plné výši, ale to se u nás neinzeruje. Ať si to někdo z těch politiků zkusí. Řeknete děti. Mám dva syny, velice hodné syny, jeden těžce onemocněl, léčí se na onkologii a ještě je dva měsíce po mrtvici. Druhému synovi zemřela před 8 lety manželka a zůstal se dvěma dospívajícími dětmi. Snažila jsem se pomáhal jak to šlo, než vyrostly. Takové jsou osudy, tak se taky trochu zamyslete a zbytečně neobviňujte lidi, jak své finance vydávají.

04.04.2008 22:12  Petr Kurka

Cituji: Cíl byl jasný. Přimět lidi, aby si začali služby nakupovat sami a rozhodli se, jaký typ péče potřebují. A zůstávali, dokud to půjde, ve svém vlastním domově. Důsledek: Lidé mnohdy nedovedou již přiznaný příspěvek utratit, protože už jim chybí potřebný elán pro mnohdy nepříjemné a namáhavé osobní vyjednávání s pečovatelskými organizacemi (vlastní zkušenost). Já svůj příspěvek utratím teprve od letošního ledna, protože jsem uzavřel smlouvu s další pečovatelskou organizací a jsem s ní spokojen. Dalo však obrovskou práci sehnat na ni kontakt. Starý člověk by často potřeboval někoho s elánem, mladého a zdravého, který by za něj jen a jen vyjednával, protože "protějšky" při tomto jednání jsou občas nevstřícné a potřebných infomací se nedostává, "pečovatelský zákon" a vyhláška k němu jsou obludně složité a v souvislosti s reformou veřejných financí jsou v pečovatelském zákoně již provedeny novely, kterým já sám nerozumím (příspěvek se při pobytu v nemocnici odebírá a pak se "nějak" jeho vyplácení vrací). Přitom já sám jsem ve skupině oněch "částečně soběstačných", pobírám 4000 kč za měsíc, pečovatelky ke mně pravidelně chodí, vyřídily mně i výměnu občanského průkazu, ale vyjednávání nezvládám a při tom mně zatím nepomohl nikdo.

Zanechte komentář: