Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Západní medicína a čínská celostní medicína III. část

Publikováno: 1.04.08
Počet zobrazení: 2206


      Léčení hudbou
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Máte rádi hudbu? Já ano, pokud není rušivá a nebo příliš hlučná a náročná na poslech, pokud nevyvolává negativní pocity. Hudba provází lidskou civilizaci od počátku, to si troufám tvrdit. Vždyť i ve starých egyptských pyramidách jsou přítomny obrazy hudebníků a když půjdeme do pravěku, byly nalezeny zbytky hudebních nástrojů z nejrůznějších materiálů. Co si tím lidé sledovali, že vynalezli hudební nástroje a způsob vyluzování zvuků?

Byl to záměr k tomu, aby se takto dorozumívali o nejrůznějších událostech a nebo již tehdy se hudbou prostě těšili? Domnívám se, že sledovali obojí. Ale my nyní budeme pokračovat úvahách o zdraví a celostnímu přístupu z pohledy působení hudby..

Co je to hudba?
Ještě před tím, než se budeme společně zabývat tématem o léčivých účincích hudby, musíme si uvědomit, co je to vlastně ˝hudba˝ Hudba je, podle obecně uznávané definice, organizovaný systém zvuků. Dále je pro naše účely dobré pokračovat dál ve zkoumání pojmu ˝hudba˝. Výběr zvuků, jejich rytmické členění a jejich uspořádání určují kvalitu, funkci a estetické působení hudby. Toto estetické působení hudby se může uplatnit pouze v rámci historicky proměnných pravidel a dobového vkusu. Hudba byla velmi dlouho vázána na ritus a za samostatné umění byla uznána poměrně pozdě. Jistě, že existuje mnoho teorií o vzniku hudby.

Jak hudba vlastně vznikla?
Následující názory na vznik hudby jsou sice částečně spekulativní:
Za prvé: hudba se vyvinula napodobováním zpěvu ptáků, respektive přírodních zvuků obecně. Její povaha je tedy mimetická, nebo-li uplatňuje se zde starořecký názor na umění jako pouhé napodobování . Pro tento pohled hovoří pojetí hudby v některých primitivních kulturách.
Za druhé: Hudba vznikla jako doprovod společné práce. Rytmická složka hudby pomáhala udržovat pracovní tempo.
Za třetí: Hudba se vyvinula společně s řečí. Tato teorie je založena na povaze tzv. tónových jazyků (například Čínština), kde se význam vyjadřuje velkou měrou pomocí melodie.
Pro žádnou z těchto teorií neexistují nezvratné důkazy, ale navzájem nevylučují. Je tedy možné, že platí více než jedna. Důvodem odlišného pojetí hudby v různých kulturách může být také právě rozdílný zdroj jejího vzniku.

Tento teoretický úvod slouží k tomu, abychom se mohli lépe zamyslet, proč lze hovořit o léčení hudbou a k čemu léčení hudbou slouží. Podle mého názoru, hudba přirozeně vychází z přírodních zvuků a ty jsou určující pro hledání samotných léčivých účincích.

Čínská hudba
Vraťme se zpět k čínské dávné tradici. Číňané odedávna věřili, že hudba velmi silně působí na lidskou duši a harmonizuje city a rozum. Má takovou moc, říkali, že může přivádět lidi k dobru. Současně je řečí citů a city závisí na příčinách, které leží mimo nás. Tedy, je schopná i rozvracet může také rozvracet mravy a odvádět lidi od vysokých idejí. Je zajímavá skutečnost, že základem čínské lidové hudby je příběh. Každá melodie, každá píseň by měla vyprávět příběh.
Lao C´spojil všeprostupující energii čchi s hudbu a zákony rezonance, výšky a brvy tónu.
Taoismus a velká láska Číňanů k přírodě se projevila nejen tím, že se na hudební nástroje hrálo venku, ale také náměty a melodiemi, které vyjadřovaly přírodní jevy a situace.
Zcela zvláštním odvětvím hudební kultury Číny jsou i buddhistické rituály, recitace súter, přímo spojené s duchovností a cestou k ní.
Básník Wang (10. stol.), napsal ve své ˝Ódě na hudbu veliké jednoty že ˝zákony vesmíru a zákony hudební harmonie tvoří jednotu˝. Poznání všech tajů tónů vede k poznání zákonů bytí.

Muzikoterapie je forma léčby a projev umění
Muzikoterapie, jak je patrno z praxe lidí, kteří ji provádějí, není jen úzce vymezenou formou léčby. Její přednost, podle mého názoru, spočívá v tom, že se opírá o tisícileté zkušenosti lidového léčitelství přírodních národů a svou inspiraci čerpá i z dochovaných pramenů starověku, kdy se využití zvuku, hudby, světla a barvy těšilo značné vážnosti i v nejvyšších kruzích a bylo nedílnou součástí mnoha nauk. Za zakladatele moderní muzikoterapie je pokládán Emile Jaquese Dalcroze (1865 – 1950). Tento švýcarský hudebník a učitel hudby rozvinul harmonii, metody studia a prožívání hudby pohybem. Dalcrozeho metoda je založena na výuce hudebních pohybových koncepcí a skládá se ze tří důležitých elementů – eurytmiky, solmizace a improvizace.

Hudební stimulace
Hudební stimulace zdravým ˝muzicírováním˝ obnovuje v těle vnitřní harmonii. A co je důležité – odstraňuje psychické bloky. Současně, co je také důležité a jistě i známé, obnovuje chybějící životní energii. Samozřejmě, že můžeme hudbu pasivně jen poslouchat a udělá nám dobrou službu, ale zpěvem i hrou na přirozeně ladící nástroje se posiluje naše duše a přichází životní síla.

Hudba jako prostředek k harmonizaci a relaxaci
Hudební trh je zaplaven množstvím titulů relaxační meditační hudby. A kdo se blíže o takovou hudbu zajímá a pečlivě si ji vybírá, ví a může potvrdit, že je vynikajícím prostředkem k eliminaci tolik škodlivého civilizačního stresu a jeho dopadů na náš organizmus. Že je schopna nás harmonizovat a že můžeme při ní relaxovat. Není to však nic jednoduchého. Aby tato příjemná metoda správně fungovala, musíme si skutečně udělat čas na vlastní relaxační spočinutí a tak, v tom klidu, příjemném prostředí a mírném osvětlení se nechat unášet kouzelnými tóny hudby a vnímat, jak z nás opadávají starosti, nervozita, agrese a nešťastné pocity.

A co na to tibetská tradice ?
Položme si otázku. Je hra se zvukem tibetské mísy a vlastním hlasem dostačující prostředek k harmonii a nebo je lepším prostředkem meditativní a relaxační tvořivá práce? V případě používání tibetské mísy nejde o žádný hudební výkon, ale o objevování svého hlasu, podpoření vlastní kreativity, takže je tento relaxační a meditační program vhodný pro každého, bez ohledu na hudební vzdělání a schopnosti. Každý člověk, pokud chce, může objevit tvorbu alikvotních tónů (harmonií) ve svém hlase a tyto zvuky nás rozechvívají na různých úrovních a vedou nás k rovnováze a k podstatě našeho bytí.

K čemu tibetské mísy sloužily
Tibetští šamané a lámové používali hraní na mísy k proniknutí do hlubších dimenzí bytí a poznání a celkové synchronizaci osobnosti, ale původně sloužily mnichům ke zcela prozaickému účelu: na jídlo.
Tibetské mísy pocházejí především z Nepálu, Bhútánu, Tibetu a Indie. Tyto nástroje byly vyráběny ručně ze speciálních slitin sedmi tak zvaných planetárních kovů.

Jsou jimi:
- zlato- Slunce,
- stříbro – Měsíc,
- rtuť – Merkur,
- měď – Venuše,
- železo – Mars,
- cín – Jupiter,
- olovo – Saturn.
Každý z těchto kovů vytváří speciální zvuk, včetně harmonií.

Tibetské šengy
Velmi zajímavým prastarým a trochu záhadným nástrojem jsou rovněž tibetské Šengy, které se používaly při různých rituálech a obřadech a svými vysokými vibracemi a tzv. laserovým efektem působí očistným způsobem na naše energetická těla. Šeng rovněž zesiluje energie vyzařované člověkem, který na ně hraje nebo je poslouchá, a to i ty nevědomé. Z toho důvodů je důležité rozpoložení člověka, který na něj hraje a jeho záměr.

V Indii nezůstávají pozadu
Indická bambusová flétna zprostředkovává vyrovnanost prvků vzduchu a éteru, ohně, země a vody v každém z nás. Velmi uklidňující meditativní zvuky symbolizují například vítr nad vodami moře, ohně nad zemí apod.

Mantry jsou především písně, které chrání, osvobozují a léčí. Každá má svůj specifický účel a zjistíme to sami na sobě, ať budeme jen poslouchat, nebo se přidáme i svým zpěvem. V rámci běžného denního života nám mohou pomoci léčit tělo, tišit emoce a otevírat srdce. Ve východních tradicích jsou používány již tisíce let k obnovování energie, dosažení vnitřního klidu a míru, zlepšení vidění a zraku, tvořivosti a inspiraci, sebeúctě i respektu k jiným a narovnání dlouhodobě pokřivených věcí.

Tento velmi stručný náhled na léčení hudbou může dozajista podnítit mnohého čtenáře, aby se pídil dál po tajemství léčivých tónů a zpříjemnil si své dny krásnými zvuky hudby, která odežene stress a přivede do duše harmonii, pocit krásna a vnitřní pohody.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: