Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Západní medicína a čínská celostní medicína IV.

Publikováno: 10.04.08
Počet zobrazení: 1759

Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Umíte si představit, že zastavíte běh svých myšlenek a uvedete se do hlubokého soustředění a klidu? Dovede si představit, že se naučíte naslouchat svému nejlepšímu rádci, kterým je vaše vlastní nitro? Jste schopni a ochotni podstoupit sami pro sebe cvičení, které vám přinese klid a pohodu při svíčce, příjemné meditační hudbě a nebo v tichu a klidu vašeho soukromí? Věříte že když si zlepšíte psychiku, že si zlepšíte i své tělesné zdraví? A poslední otázka – umíte meditovat?

Co je to meditace?
Meditací nejčastěji chápeme jako nejrůznější praktiky prohlubování soustředění. Účelem je dosažení změněného stavu vědomí. Slovo meditace pochází z latinského výrazu ˝meditatio˝ a znamená rozjímání. Způsoby takového rozjímání známe z védského hinduismu, ale také z křesťanství, v neposlední řadě se objevuje i islámském súfismu, ale i v Číně v souvislosti s bojovým uměním. Pojem ˝meditace˝ si můžeme vyložit též jako rozumové přemítání a nebo také určité druhy modlitby. Termín ˝meditace˝ tedy nelze přiřadit k jednomu konkrétnímu konceptu, ale lze jím přeložit například sanskrtská slova samádhi, bhávaná nebo pránájáma.
Meditací se obvykle míní jedno z následujících:
- stav, kdy je mysl zbavená všech myšlenek
- mentální otevření se ˝božskému˝
- soustředění mysli na jeden objekt (jako je dýchání nebo slovní mantra)
- intuitivní vhled do náboženské doktríny (např. vipassaná v buddhismu)

Proč meditovat?
Jistě, že mnoho lidí se bude usmívat nad požadavkem meditace – ˝zastavit tok myšlenek.˝ Copak to je možné? Vždyť na nás dotírají ze všech stran jako neuspořádaný rej včel a my, plní starostí a obav, že jsme nestihli to či ono, se snažíme soustředit na řešení problémů, čímž si přivozujeme další a další, až se cítíme stresováni. To nás fyzicky a duševně oslabuje tak, že nedokážeme čelit dalším útokům vlastních myšlenek a útočícího okolí. Cítíme se jako v nepřátelské zóně, v které jsme bezmocní a slabí, bezbranní. Z mnoha filmů čínské produkce víme, že Číňané vyvinuli několik typů bojových umění, jejichž nedílnou složkou je mentální příprava. Ta je, podle pravidel jednotlivých druhů bojového umění zcela propracována, protože takový válečník se musí umět soustředit a ovládat svou mysl, aby se zbrklým pohybem a nebo špatnou taktikou nepřipravil o život. Být prostý myšlenek – pozitivních i negativních, být prostý citů a pocitů, být klidný a pevně soustředěný, to je základ úspěšného boje. Je to tak obtížné, v našich současných podmínkách, dosáhnout klidné a soustředěné mysli před nějakým obtížným výkonem či rozhovorem, který může mít pro nás významné či fatální důsledky? Když jsem sama začínala s meditacemi, vyhledala jsem si poučení z literatury. Byla jsem si vědoma toho, že pokud dosáhnu určitého stupně soustředění mysli, moje počínání v každodenním životě, v práci, ve styku s lidmi, při studiu se výrazně zlepší, ale současně jsem se obávala, že projdu nějakou změnou ve svém chování, na které je jinak mé okolí zvyklé. To není maličkost, jestliže najednou klidně a soustředěně reagujete na útoky a podněty ne zvlášť přátelské a konečně – také jste se snad přesvědčili, že pokud na určité typy lidí nereagujete zhurta, že v nich nevyvoláte respekt a žádoucí reakce a chování. Je to nedobré znamení. Lidé nemají potřebu se ovládat, ovládat dokonale svou mysl a soustředit se pevně na daný a žádoucí cíl, aby s vámi úspěšně spolupracovali a nebo, v jakémkoliv typu soužití, vedli dlouhodobě klidný a smysluplný dialog k dosažení harmonie vztahu. Nicméně, jde především o vás. Pokud již nyní trpíte stresem, který se prohlubuje a projevuje tělesnými problémy, jako jsou bolesti zad, časté bolesti hlavy, bušení srdce, pocity velké a těžké únavy, neschopnosti se soustředit, jste na nejlepší cestě to zkusit s meditacemi.

Jak začít meditovat?
Doba pro meditaci je přednostně doba ranní. Ale komu se podaří ráno, než se vydá do práce, si v klidu sednout a věnovat pár minut ˝rozjímání˝? Sotva máme čas na to, abychom do sebe hodili šálek kávy, zkontrolovali, zda je bytě řádně uzavřena voda, plyn, elektřina a zda jsme si nezapomněli něco důležitého, abychom se nemuseli z půli cesty vracet zpět. Všechno děláme ve spěchu, chaoticky, nervózně a plni obav. Jak se potom můžeme soustředit na něco tak důležitého, jako je dosažení ˝prázdné mysli˝? Vaše mysl je roztříštěna a pronásleduje vás celá řada tíživých myšlenek. Dokonce i cítíte povinnost je pěstovat, protože to považujete za projev starosti o své bližní. A neuvědomujete si přemírou péče a starostlivostí, že vlastně také stresujete své děti, partnery, spolupracovníky, sousedy, přátele. V první fázi – zkuste tedy, když se ráno probudíte, soustředit své myšlenky na to, co musíte především udělat pro chod domácnosti, pro zajištění pracovních úkolů, pro klidný odchod z domova. Pak tyto myšlenky vyhoďte z hlavy a zcela v klidu se nasnídejte. Nemyslete už na nic jiného. Pocítíte klid a pokoj. Teď je to vaše chvíle, kdy vyjdete z domu a vnímáte ráno, počátek dne. Najedou to jde bez chaotického pobíhání, křiku a rozkazů, co kdo má udělat, zajistit a zařídit. Jsou to malé věci. Nejdůležitější je vnitřní klid, pohoda a harmonie ve vás. Za pár minut se dostanete do dalšího problému a to je – příchod do zaměstnání. Prostředí plné nátlaku, nevůle, nepřátelského chování. Ale jste to stále vy sami, kteří jste získali pro jednu chvíli klid a tak si chvíli podržte v sobě. Nenechte si ho ukrást těmi, kteří takového, byť malého pokroku nedosáhli, nevracejte se už zpět. Nerozebírejte události a věci, které nemůžete změnit, ale soustřeďte se na to, co změnit můžete a musíte bez nátlaku a sebezapření. Dobrovolně změňte své dřívější postoje ve prospěch pocitu a dosažení vnitřní harmonie. Bude vám to trvat dlouho, ale pokud vytrváte a nedáte se strhnout zpátky do stavu vnitřního chaosu, jste na nejlepší cestě, jak začít opravdu meditovat.

Meditační techniky
Staré praktiky Číny a Indie vyvinulo mnoho technik, zřejmě s vědomím, jak je dosažení žádoucích účinků obtížné a zpočátku neschůdné. Západní člověk má však jiný způsob života a tak i, pokud chce meditovat, musí zvolit takovou techniku, kterou je schopen zvládnout v čase i prostoru, který si pro svou meditace, nebo-li rozjímání zvolí. Rozhodně to nesmí být místo, které nás svádí k přemýšlení a nebo v nás vzbuzuje nežádoucí emoce. Také je nutno zvolit místo, kde nás neruší zvuky, rány a nebo mluvení. Pokud si nejste jisti, že jste schopni nevnímat hudbu, která by mohla meditaci provázet, tak si ji raději nepouštějte. Pohodlně se usaďte a upřete vnitřní pohled před sebe. Nemyslete a nic, nechte nejdříve myšlenky volně proplouvat a už jim nedovolte, aby se vracely zpět a šikanovaly vás. Nezabývejte se jejich obsahem, jejich útoky a falešnou naléhavostí. Prostě – zmlkněte. Pochopitelně, že se vám nebude dařit zpočátku tak setrvávat dlouhou dobu, ale příště to zkuste zase a zase. Výsledky se dostaví. Budete se ta to vlastní spočinut těšit. A pak si můžete teprve tyto chvíle přizdobovat vonnou lampou, svíčkou, hudbou.

Co všechno potřebujete k dosažení výsledku?
Především přesvědčit sami sebe, že je pro vás tento způsob dosahování klidu a pokoje důležitější, než všechno ostatní, co jste doposud dělali s vypětím všech sil duševních a fyzických. Nestudujte nic jiného, než stav své uklidněné mysli. Dopřejte sobě i druhým klidné prožívání dnů a klidné a soustředěné řešení životních situací.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: