Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Byt nesmí být nepřítel
Na nejvíce problémů narážejí starší lidé v rodinných domech. Mnoho z nich je kupovalo či stavělo s tím, že tu s nimi budou jednou bydlet jejich děti či vnoučata a že se o ně postarají. Ale mnohdy to nakonec dopadne tak, že zůstanou ve velkém domě sami. Schodiště do patra pak pro ně znamená katastrofu, zvláště, je-li třeba točité. Pomoci jim může obvykle jen pevné a praktické zábradlí, protože několik set tisíc korun na výtah či vertikální jezdící plošinu hned tak někdo nemá. Problémy mohou způsobovat i hladké podlahy, například dlažba v chodbě. Po nich může člověk snadno uklouznout.
Nepřítelem staršího či méně pohyblivého člověka jsou rovněž volně ložené koberce, o než je možné zakopnout nebo mohou lehce podklouznout. Také vysoké prahy, nábytek s ostrými rohy či skleněná deska stolu mohou pro starší lidi znamenat veliké nebezpečí.
Nábytku by v interiéru mělo být poskrovnu, aby nepřekážel a dalo se kolem něj pohodlně procházet. Lepší než klasické skříně jsou ty vestavěné s posuvnými dveřmi, protože šetří prostor a lépe se kolem nich pohybuje. Věci by se seniorům neměly ukládat do horních polic vysokých skříní, protože mohou při snaze o sundání spadnout, nebo na sebe těžké předměty svrhnout. ˝Myslete na to, aby měl starší člověk okolo sebe zařízení, na něž je zvyklý. A pak, věci mají sloužit člověku, a ne naopak, zvláště ubývá-li mu sil,˝ radí Olga Janíčková, redaktorka portálu pro seniory http://www.tretivek.cz.
Postel pro staršího člověka by měla být o něco vyšší než klasická, ale zase ne moc, aby se z ní dobře vstávalo. Dobrým pomocníkem jsou polohovatelné rošty, třeba i na dálkové ovládání, které jsou sice drahé, ale může je zaplatit pojišťovna.
Více si můžete přečíst ZDE.
Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Alice Kupčeková, Foto: Internet