|
|
Každý zná třeba kopřivu či pampelišku. Málokdo ale ví, jak tyto rostlinky blahodárně působí a jak je správně použít. Z kopřiv se připravuje pročišťující jarní tonikum a čaj a z mladých listů i zeleninové pokrmy. Oblíbené jsou zejména jarní pampeliškové kúry.
|
Smetánka lékařská (pampeliška)
|
|
Asi nejznámější je příprava pampeliškového medu, který dříve nechyběl v žádné venkovské domácnosti. Ve středověku z ní mniši připravovali víno s medicínskými účinky (čistí krev, snižuje tlak a podporuje látkovou výměnu). Chuť pampeliškových listů je mírně nahořklá, a proto je vhodné používat mladé rostlinky. Starší listy se hodí spíše na vaření, mladé na saláty. Namočíme-li je do vody a nádobu přikryjeme (aby byly ve tmě), tak listy zbělají a můžeme je připravovat jako čekanku. Před jejich namočením musíme vyříznout tužší část od konce listu.
Sbírá se kořen brzy z jara a v říjnu a taky kořen s natí v březnu a v dubnu.
|
Použití:
- čerstvá šťáva z pampeliškové nati zbavuje organismus zplodin látkové výměny, povzbuzuje činnost jater, střev a slinivky břišní, pro diabetiky se doporučuje denně sníst několik umytých květních stonků
- čerstvé listy sbírané před rozkvětem rostliny se používají k přípravě salátů, tělo tak obohatíte o vitamín C, vitamíny skupiny B a o provitamín A, kterého je v nati pampelišky tolik jako v mrkvi
- příprava čaje: nakrájené kořeny přes noc vyluhujeme ve studené vodě, ráno výluh zahřejeme do bodu varu a zcedíme. Čaj se může obohatit o jablečné listí, čekanku či dobromysl.
Recepty:
Pampeliškový med
250g pampeliškových květů bez stopky, 1,5 l vody, 1 pomeranč, 1 citron, 1,5 kg krystalového cukru
Květy zbavíme zeleného zákrovu, propereme, přelijeme vroucí vodou a necháme přikryté do dalšího dne. Pak zcedíme přes plátýnko a vymačkáme. Do nálevu přidáme pomeranč a citron, oloupané a zbavené jader, pokrájené na kostky, cukr a vaříme do zhoustnutí. Teplý nalijeme do skleniček, nesterilujeme.
Pampeliškový salát se sýrem
Pro čtyři strávníky potřebujeme 400 g pampeliškových listů, 1 tenčí pórek, 12 oliv, 1 stroužek česneku, 3 lžíce bylinkového octa, 1 lžíce kremžské hořčice, 4 lžíce olivového oleje, 200 g sýra (tofu nebo ovčí), několik snítek libečku.
Listy omyjeme, osušíme a nakrájíme na nudličky. Také z pórku připravíme nudličky. Smícháme lisovaný česnek s octem, cibulí, olejem a hořčicí. Nakrájené listy a pórek přelijeme zalivkou, porce posypeme drobně nakrájeným (hrubě nastrouhaným) sýrem a sekaným libečkem.
Listový salát s pampeliškou
2 listové saláty, 200g pampeliškových listků, 1 cibule, 1 lžíce hořčice, vinný ocet, olej, 2 natvrdo uvařená vejce, 2 plátky toustového chleba, česnekové nebo bylinkové máslo, sůl
Salát rozebereme na listy. Pampelišku necháme několik minut ve studené vodě, aby ztratila hořkost. Potom salát a pampelišku natrháme na kousky do mísy. Rozsekanou cibuli, hořčici, sůl, ocet a olej protřeseme, popř. zředíme nepatrně vodou. Oloupaná vejce rozkrájíme na osminky. Tousty nasucho opečeme, potřeme ochuceným máslem a nakrájíme na kostičky. Na salát upravíme vejce, přelijeme zálivkou a posypeme kostičkami chleba.
Pampeliškový salát s česnekem
Oprané mladé pampeliškové listy natrháme, dáme do mísy, přidáme podle chuti na jemno nastrouhaný česnek. Zalijeme nálevem z vody, oleje, soli, octa, zamícháme a dáme do chladu odležet.
Kopřiva žahavka
|
|
Kopřiva patří k našim nejlepším léčivým bylinám, protože kořenem počínaje, přes stonek, listy, až ke květům je léčivá – využívá se celá její nať. Kopřiva obsahuje vitamíny A, B i C, minerály, čerstvá zejména železo a další prospěšné látky jako histamin, kyselinu mravenčí a křemičitou, acetylcholin, serotonin a taniny. Významný je také chlorofyl listů, který má protizánětlivý a hojivý účinek a pomáhá při regeneraci pokožky. Díky antiseptickému působení se kopřiva používá při léčení zánětů dýchacích a močových cest. V lidovém léčitelství je ordinována při trávicích obtížích a jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Kopřiva je naše nejlepší krev čistící léčivá bylina. Pomáhá při vodnatelnosti odnímáním vody, snižuje náchylnost k nachlazení a pomáhá při dnových a revmatických bolestech a rovněž při zúžení cév.
Běžně se z kopřivy připravuje čaj, ať již ze samotné byliny anebo směsi, ve které je kopřiva obsažena. Pro kosmetické použití se dává přednost odvaru. Podávání kopřivy je naprosto bezpečné, nejsou známy žádné kontraindikace a nežádoucí účinky.
Sbírá se kořen brzy na jaře a na podzim, nať v březnu a říjnu.
|
Použití:
- jarní pročišťovací kůry z čerstvých listů: čerstvou neodkvetlou nať rozmixujeme v trošce vody, prolisujeme šťávu přes plátýnko a užíváme 3-5 kávových lžiček denně. Čerstvá šťáva podporuje krvetvorbu, látkovou výměnu, pročišťuje krev, snižuje hladinu krevního cukru.
- čerstvé mladé listy a výhony omyjeme a spaříme vřelou vodou. Používáme rozsekané do polévek, sekaných mas a vaříme z nich špenát (opravdu můžu doporučit – skvěle chřoupe).
- jarní pročišťovací čaj se doporučuje pít v březnu po dobu čtyř týdnů 1-2 šálky denně. Na zlepšení chuti je možné dodat trochu heřmánku nebo máty. Preventivně se doporučuje pít čaj z kopřivy celý rok proti virovým chorobám.
- kopřivová tinktura pro ošetření vlasů: kořen kopřivy omyjeme a nakrájíme na kousky, naplníme láhev po hrdlo a zalijeme obsah 40 % alkoholem. Výluh se nechá stát 14 dnů na teplém místě. Tinkturu vtíráme do pokožky denně, omezuje tvorbu lupů a padání vlasů!
- koupel vlasů z listů kopřivy: 100 g kopřivy 30 min mírně vařit v 1,5 l slabého octu. Po umytí vlasů šamponem je spláchneme znovu tímto odvarem, který ošetřuje vlas a podporuje jeho růst. Příprava koupele vlasů z kořene: pokrájené kořeny vyluhujeme přes noc ve studené vodě, druhý den převaříme a necháme 10 min vyluhovat.
Recepty:
Kopřivový čaj
Kopřivový čaj se pije zásadně bez cukru a nesmí být převařený, jen spařený, aby se nezničily účinné látky. Doporučuje se očistná kúra po dobu tří týdnů. V této době se vypije denně po doušcích jeden litr čaje, nebo tři šálky (250 ml). Na jaře používáme zásadně čerstvě natrhanou, omytou bylinu, pouze pro zimní období sušené byliny.
Kopřivová polévka
K přípravě potřebujeme 100 g drobně nasekaných mladých kopřiv, dobře opraných, které povaříme ve slané vodě, přidáme zpěněnou cibulky (nebo i jíšku), kousek celeru, petržele a mrkve – nahrubo nastrouhané a povaříme. Dochutíme a zašleháme kyselou smetanu a vejce nebo žloutek, případně nasypeme pokrájené vejce uvařené natvrdo. Podáváme posypanou strouhaným sýrem.
Salát z kopřiv
Potřebujeme 400 g mladých kopřiv, stroužek česneku, 1 cibuli, 2 lžíce oleje, lžíci citrónové šťávy, sůl a pepř. Oprané kopřivy nasekáme najemno a vložíme je do mísy. Přidáme nakrájenou cibuli, utřený česnek a zalijeme zálivkou připravenou z oleje, citrónové šťávy, soli a pepře. Sytější variantou je přidání natvrdo uvařených vajec nebo nastrouhaného sýru.
Kopřivový ˝špenát˝
Mladé lístky kopřiv a pampelišek propereme, správný poměr kopřiv a pampelišek je 4 díly kopřiv a 1 díl pampelišek. Obojí spaříme horkou vodou a po odkapání jemně usekáme, dáme na cibulku smaženou na másle, přidáme česnek (2 stroužky) utřený se solí a chvíli podusíme. Nakonec zahustíme 2 vejci, přisolíme a opepříme.