Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Poznejte zámky IV. – soutěž ukončena

Publikováno: 15.05.08
Počet zobrazení: 5175


      Připravili jsme pro Vás obrázky s popisem dvou zámků. Vaším úkolem je úhodnout, o které zámky se jedná a poslat nám je e-mailem. Na oplátku máte možnost vyhrát knihu Všude červená.

Správné odpovědi jsou: 1) Nečtiny, 2) Uherčice.
Výhercem se stává: Hana R., Plzeň.

Jak soutěžit?
Podmínka k zařazení do slosování je správné zaslání názvů obou zámků a zaslání správných odpovědí na naši e-mailovou adresu: info@tre­tivek.cz. Do předmětu Vašeho e-mailu nám prosím napište Soutěž: zámky.

Podmínky:
* Soutěž začíná zobrazením těchto podmínek (15. 05. 2007 ve 08:00) a ukončení soutěže, tj. přijetí posledního e-mailu s odpovědí bude dne 25. 05. 2008 ve 08:00.
* Soutěž je časově omezena, ale na rychlosti a pořadí přijatých e-mailů nezáleží.
* Počet e-mailů na jednoho soutěžícího je omezen na jeden e-mail. Při zjištění duplicit bude uživatel automaticky vyřazen.

ZÁMKY

Malý milý pseudogotický zámek můžeme spatřit v západních Čechách. Jak už to často bývá, na jeho místě stál původně renesanční zámek, který je dosud zachován ve zdivu dnešního zámku. Renesanční zámek byl postaven v 1. polovině 16. století za Gryspeků z Gryspachu, kteří byli původně německým katolickým rodem. V novém prostředí se však zcela počeštili a přijali protestantskou víru. Gryspekové si zde renesanční zámeček postavili proto, že stejnojmenný hrad, který je v blízkém sousedství zámku na kopci, byl v rozvalinách. Zámek byl Gryspekům po Bílé hoře roku 1623 císařem zabaven, protože se zúčastnili českého stavovského povstání. Posléze se zámek dostal do vlastnictví starého českého rodu Kokořovců z Kokořova, kteří k renesančnímu jádru zámku přistavěli jednopatrovou barokní budovu, která je rovněž součástí dnešního pseudogotického zámku. Kokořovcům zámek i panství patřily až do jejich vymření roku 1789, kdy dědictvím přešel do majetku hrabat Lažanských. Roku 1839 koupil zámek i panství Emanuel hrabě Mensdorf-Pouilly a v jeho rodu zůstal zámek až do vyvlastnění roku 1945. Nový majitel panství značně zvelebil a jeho syn Alfons, který si ze zámku udělal své hlavní sídlo, zámek v letech 1855-1858 přestavěl do dnešní pseudogotické podoby. K renesančnímu jádru a barokní přístavbě byla připojena nová třípatrová novogotická věž a další křídlo, ve kterém je novogotická kaple. Celý objekt zámku byl architektonicky zcelen do novogotického neboli pseudogotického slohu.

Na obrázku vidíme rozsáhlý barokní zámek na jižní Moravě. Vesnice u zámku patřila do konce 15. století klášteru v Oslavanech u Brna. Roku 1493 ji od krále Vladislava II. Jagellonského získal panský rod Krajířů z Krajku. Lipolt z Krajku roku 1495 začal budovat pozdněgotickou tvrz a vytvořil z ní středisko panství. V polovině 16. století Krajířové tvrz přestavěli na jednopatrový čtyřkřídlý renesanční zámek s arkádou. Před rokem 1582 panství od Krajířů koupil dolnorakouský rod Strejnů ze Švarcenavy , za nichž byl k zámku přistavěn východní arkádový dvůr s novou vstupní branou. V roce 1628 po vymření Strejnů koupil zámek i panství rakouský rod Berchtoldů, za nichž kolem roku 1670 probíhaly barokní úpravy. Tehdy vznikl čestný dvůr a interiéry byly vyzdobeny bohatou štukovou výzdobou. Od roku 1768 zámek patřil italskému rodu knížat Collalto e San Salvatore, kterým patřil i zámek v Brtnici u Jihlavy. Za Collaltů v zámku vzniklo zámecké divadlo, kde vystupovali i příslušníci rodu pro své návštěvy ze šlechtických rodin. Rodu Collaltů patřil zámek do roku 1945, kdy byl zestátněn. Poté v něm byly obecní byty a sklady a v současné době se nákladně opravuje.

Losování výherců:
Všechny přijaté e-maily se správnými odpověďmi budou zařazeny do losování, které proběhne po ukončení soutěže. Výherce bude ihned kontaktován na základě uvedeného telefonního čísla nebo e-mailu a požádán o sdělení korespondenční adresy, kam mu bude výhra zaslána.

Další podmínky:
* V případě zjištění duplicitních odpovědí nebo nepravdivých údajů (v rozporu se skutečností) si provozovatel vyhrazuje právo na nepřiznání výhry takovémuto uživateli a na úplné zrušení všech duplicitních odpovědí.
* Veškerá data získaná od uživatele jsou považována za jeho osobní a vztahuje se na ně ochrana podle zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. Pořadatel se zavazuje, že osobní údaje uživatelů nebudou předávány žádné třetí osobě. Výjimku tvoří pouze data výherců, která mohou být uveřejněna na stránkách Třetí věk ve formátu ˝Jméno – Město˝).
* Výhry jsou zasílány pouze v rámci území ČR a to na adresy výherců sdělených při telefonickém kontaktu. V případě, že se výhra vrátí odesílateli z důvodu nevyzvednutí výhercem, bude po dobu 1 týdne připravena k osobnímu vyzvednutí v sídle pořadatele. Pokud výhra nebude ani v této lhůtě vyzvednuta, propadá pořadateli.
* Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu pravidel soutěže kdykoliv v jejím průběhu.
* Výhry jsou právně nevymahatelné.
* Pořadatel neposkytuje záruku nepřetržité funkčnosti, bezchybného provozu a zabezpečení portálu.
* Pořadatel neodpovídá za jakoukoliv škodu, která byla nebo mohla být uživateli způsobena v souvislosti s jeho používáním nebo využíváním portálu Třetí Věk.
* Tato pravidla jsou vytvořena v souladu s platnými zákony a dalšími právními předpisy České republiky a jsou závazná pro obě strany. Uživatel portálu svým dobrovolným vstoupením do soutěže potvrzuje, že byl s nimi prokazatelným způsobem seznámen a zavazuje se podle nich řídit.

Autorem testu je Mgr. Vladimír Ševčík.