Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Právnické tipy: Smlouva o úschově věci
Někdy se stane, že vás někdo blízký nebo známý požádá, aby jste mu uschovali nějakou věc, například sedací soupravu, knihy, počítač, ve svém domě. Důvodem může být to, že momentálně provádí přestavbu a nechce, aby se mu zařízení bytu poškodilo. Známe to ze života! Zvláště starožitné kusy nábytku, které musíme stále ošetřovat, dostávají pěkně zabrat! Jak si tuto úschovu právně ošetřit?
Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění, ve svém ustanovení § 747 upravuje možnost dát do úschovy movitou věc a současně dává možnost schovateli odevzdat věc dalšímu schovateli, pokud nemá sám vhodné prostory nebo podmínky, aby o věc mohl řádně pečovat.
Jednoduše řečeno: Pokud se na vás někdo obrátí, a ten se dostává po uzavření smlouvy do pozice SLOŽITELE, abyste mu laskavě věco uschovali, podle zákona se dostáváte, po uzavření smlouvy, do pozice SCHOVATELE. A zákon bude od vás vyžadovat plnění povinností, ale zaručí vám i práva, vyplývající z vašeho postavení schovatele. Třeba zjistíte, že pro věc nemáte vhodné podmínky a tak vám ustanovení zákona dává možnost, právo, odevzdat(smluvně) věc dalšímu schovateli, který může být někdo z vašeho příbuzenstva, ale také najaký podnikatelský subjekt, který má vhodné skladové prostory a je schopen profesionálně věc uskladnit a podle zákona o ni pečovat.
A proto pozor! Rozmyslete si, než k úschově věci přistoupíte, protože jako schovatele vás bude očekávat povinnost složiteli věc opatrovat a chránit před krádeží či znehodnocením. Pokud jde o cenné věci, je možné je pojistit. Pokud jde o věci, které potřebují údržbu, jste povinni je udržovat podle návodů nebo technických předpisů. A to není maličkost !
Účel smlouvy
Tedy: Smlouvou o úschově vznikne složiteli právo, aby schovatel movitou věc od něj do úschovy převzatou řádně opatroval. Složitel je povinen nahradit schovateli nezbytné náklady, které na věc při jejím opatrování vynaložil. Může jít o prostředky, kterými věc udržuje apod.
Předmět smlouvy
Předmětem úschovy může být jak věc individuálně určená, tak věc určená druhově. Vždy ovšem musí jít o věc movitou. Nemovitost do úschovy dát nelze!
Strany smlouvy
Už jsme se zmínili, že stranami této smlouvy je na jedné straně složitel, to je ten, kdo předává jinému věc do úschovy a na druhé straně schovatel, který věc do úschovy přijímá.
Schovatel je povinen, to už také víme, věc převzít a po dobu, která je dohodnuta, věc řádně opatrovat. Může tak činit sám nebo může věc předat k uschování a opatrování dalšímu. To však platí pouze za podmínky, že je to ve smlouvě dohodnuto. Že tedy ten, který dává věc do úschovy si výslovně přeje nebo nepřeje, aby bylo toto právo schovatele využito.
Pokud takové ujednání smlouva neobsahuje, musí schovatel věc opatrovat sám.
Schovatel je povinen věc pouze opatrovat. Nemůže ji na základě této smlouvy užívat, ani ji nesmí dát k užívání jinému.
Byla-li by věc totiž předána druhé straně do užívání, jednalo by se o výpůjčku a ne o úschovu. A to je rozdíl! Ale o výpůjčce budeme mluvit v příštím článku. Nyní se vraťme ke smlouvě o úschově.
Smlouvu je možno uzavřít jakýmkoliv způsobem. Jak písemně, ústně tak i konkludentně, tedy odevzdáním a předáním věci, která má být uschována. Já volím raději písemnou formu. Nikdy nevíme, co se může stát a já mám ráda jistotu. I mezi nejbližšími příbuznými.
Náklady na opatrování věci
Složitel je povinen nahradit schovateli nezbytné náklady, které na věc při jejím opatrování vynaložil. Odměnu za úschovu je povinen zaplatit jen tehdy, dohodl-li se tak nebo odpovídá-li to předmětu podnikání schovatele anebo zvyklostem.
Tedy zatímco náklady musí složitel uhradit vždy, odměnu pouze tehdy, byla-li ve smlouvě ujednána a jsou splněny zákonné podmínky.
Opatrování věci
Schovatel je povinen převzatou věc opatrovat dohodnutým způsobem a nebyla-li dohoda o způsobu úschovy uzavřena, je povinen ji opatrovat pečlivě, zejména je povinen dát ji pojistit, je-li to obvyklé.
Způsob opatrování by měl být stanoven především smlouvou, pokud tato žádnou detailní úpravu neobsahuje, je schovatel povinen věc opatrovat pečlivě s přihlédnutím k jejímu charakteru.
Po uplynutí doby úschovy převzatou věc vrátit spolu s tím, co k ní přibylo, tedy s jejími přírůstky.
Vrácení věci složiteli
Schovatel je povinen vrátit věc složiteli na požádání i před uplynutím sjednané doby úschovy, ale sám není oprávněn vrátit ji dříve, ledaže věc nemůže pro nepředvídatelnou okolnost bezpečně nebo bez vlastní škody opatrovat. Pouze na vůli složitele závisí, bude-li věc vrácena po nebo před uplynutím sjednané doby úschovy. Schovatel ji naproti tomu může vrátit před uplynutím sjednané doby pouze ve výjimečných případech, případně pokud nebyla ve smlouvě doba úschovy vůbec určena. Platí totiž, že není-li ujednáno a ani z okolností zřejmé, jak dlouho má být věc v úschově, může složitel kdykoli žádat vrácení věci a schovatel může věc kdykoli vrátit.
Náhrada škody
Složitel je povinen, není-li účastníky dohodnuto jinak, nahradit schovateli škodu vzniklou mu úschovou, jakož i náklad, který schovatel na věc vynaložil pro splnění své povinnosti. Pouze pokud schovatel použije převzatou věc, umožní-li její použití jinému, dá-li ji bez svolení složitele nebo bez nezbytné potřeby někomu jinému do úschovy, anebo je-li v prodlení s jejím vrácením, odpovídá i za náhodnou škodu, ledaže by tato škoda postihla uschovanou věc i jinak.
Domáhání se vzájemných práv z úschovy věci
Vzájemných práv z úschovy se lze domáhat pouze do šesti měsíců po vrácení věci; jinak zaniknou. Lhůta je v tomto případě prekluzivní, tedy právo jako takové jejím marným uplynutím zaniká. Rozhodující pro počátek běhu této lhůty je okamžik vrácení věci schovatelem složiteli.
Smluvní vzor, který je zde předkládán, je fiktivní. Strany si mohou dohodnout jakékoliv podmínky, které jsou však v souladu se zákony ČR. Do smlouvy je vhodné uvést rodné číslo (zde uvedeno rodné číslo smyšlené). Můžete si stáhnout zde.