Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Právnické tipy: Koupě zboží na dálku – část 1
Kupujete si zboží přes internet? Já ano, ale ne takové, které si vyžadují osobní výběr. Kde vzniká nutnost vyzkoušet si ho, nebo zjistit údaje o pravosti značky. Kosmetiku si kupuji v obchodě, protože se na trhu objevily nějaké problémy s pravostí nabízené značky a v takovém případě může dojít při použití ke zdravotním komplikacím. Ale pochopitelně, pokud je člověk zaměstnaný, nemá čas běhat po obchodech a taková koupě na dálku nese své výhody i svá rizika.
Jak se uzavírají spotřebitelské smlouvy
Myslím, že by si člověk měl takto kupovat věci, o kterých má dobré znalosti, které skutečně nezbytně potřebuje a z časových důvodů je pro něho výhodnější získat takovou věc zásilkou. Spotřebitelské smlouvy jsou upraveny zákonem č. 40/1964 Sb., občanským zákoníkem, v platném znění (dále jen ˝zákon˝).
Druhy spotřebitelských smluv a smluvní strany
Spotřebitelskými smlouvami, s kterými se setkáváme, jsou kupní smlouvy a smlouvy o dílo.Na dálku můžeme uzavřít tímto způsobem i jiné smlouvy, jak to stanoví zákon.
Subjekty smluv jsou na jedné strany potřebitel – tedy ten, kdo kupuje, nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti a na druhé straně dodavatel, tedy ten kdo prodává a dodává zboží podle vaší objednávky. Dodavatel jedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti. Nemůže to být v žádném případě osoba, která nemá k takové činnosti oprávnění podle zákona č. 455/1991S., živnostenského zákona, v platném znění.
Je třeba upozornit na to, že spotřebitelské smlouvy lze uzavírat také podle zákona č. 513/1991 Sb., zákoníku obchodního (ObchZ), v platném znění a to na základě ustanovení § 262 ObchZ. Upozorňuji však na skutečnost, že bude-li spotřebitelská smlouva uzavřena podle obchodního zákoníku, nebo pokud se bude se řídit ustanovením obchodního zákoníku a směřuje-li ke zhoršení právního postavení účastníka smlouvy, který není podnikatelem, je neplatná (§ 262 odst. 2, věta druhá). Samotné použití obchodního zákoníku však může být v některých případech praktické (např. s ohledem na § 276 ObchZ, který upravuje účinky veřejného návrhu na uzavření smlouvy), a samo o sobě jej rozhodně nelze považovat za protiprávní.
Způsoby uzavírání smluv na dálku
Při uzavírání smluv na dálku smluvní strany využívají komunikační prostředky. Ty umožňují uzavřít platnou smlouvu bez fyzické přítomnosti smluvních stran.
Druhy komunikačních prostředků
Zákon vymezuje druhy prostředků, které lze využít jako komunikační prostředek k uzavření smlouvy na dálku. Je důležité, pro spotřebitele, si tohoto vymezení komunikačních prostředků povšimnout, protože v případě sporu s dodavatelem se překládá nabídka, jakým způsobem bylo vámi zakoupené zboží nabízeno a kdo je nabízel, eventuelně, kým byla nabídka vydána. Pokud na ni reagujete, pečlivě si ji uschovejte!
Prostředky komunikace na dálku se zákon specifikuje takto:
- neadresovaný tisk (leták, který je vhozen do vaší schránky a nebo vylepen na veřejném místě)
- adresovaný tisk (nabídka, která je adresována přímo vám)
- typový dopis,
- reklama v tisku s objednávkovým tiskopisem,
- katalog,
- telefon s (lidskou) obsluhou,
- telefon bez (lidské) obsluhy (automatický volací přístroj, audiotext),
- rozhlas,
- videotelefon (telefon s obrazovkou),
- videotext (mikropočítač a televizní obrazovka),
- elektronická pošta,
- faxový přístroj,
- televize (televizní nákup, teleshopping),
- veřejná komunikační síť, například internet.
Z výčtu těchto komunikačních prostředků vidíme, že internet není jediným místem, kde si lze zboží objednat. Zákon stanoví omezující podmínku pro použití komunikacích prostředků na dálku. A to tak, že prostředky komunikace na dálku umožňující individuální jednání mohou být použity jen tehdy, jestliže spotřebitel jejich použití neodmítl. Tedy, pouze s předchozím výslovným souhlasem spotřebitele mohou být použity automatické telefonní systémy bez (lidské) obsluhy, faxové přístroje a automatické rozesílání elektronické pošty. Důležité je, že použitím těchto prostředků komunikace na dálku nesmí spotřebiteli vzniknout žádné náklady.
Obsah informace
Pokud použijeme komunikačních prostředků na dálku, pak obsah návrhu k uzavření smlouvy musí splňovat náležitosti smlouvy. Tak je stanoveno v zákoně. Neboť i tyto návrhy smluv se zákonem řídí a z nedostatků vyplývají právní následky. I pro tento návrh, podaná prostřednictvím komunikačních prostředků na dálku, musí být poskytnut určitým a srozumitelným způsobem s přihlédnutím k zásadám dobré víry a k ochraně osob, zejména nezletilých a spotřebitelů.