Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Právnické tipy: Koupě zboží na dálku – část 2
Mnoho spotřebitelů si řekne, že není čas na zjišťování nějakých podrobností, ale věřte, že opatrnosti není nikdy na místě. Jde o vaše finance a o vaše smluvní závazky. Koupě na dálku s sebou nese riziko o něco vyšší, protože se s dodavatelem osobně nesetkáte. Ale rozhodně, pokud je zachována opatrnost, je to velká výhoda a nemusí docházet k problémům z jedné nebo z druhé strany. V předchozí, 1. části tohoto miniseriálu o koupi zboží na dálku, jsem se zmínila o možných úskalích uzavírání smluv a komunikačních prostředcích, které poskytují informace a vedou k uzavření smluv na určité zboží či nabízené služby. Nyní se dozvíme, jak si ověřit správnost údajů z komunikačního prostředku, které o sobě udává dodavatel. Důležité informace, které musí spotřebitel znát
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Pokud chceme ušetřit své finanční prostředky a nebo je vynaložit účelně a beze ztrát, je nutné rozumně nakupovat. Na trhu je mnoho lákadel a málokdo z nás má čas chodit po supermarketech a vybírat si zboží, studovat údaje o zboží a nechat si ho předvádět. Z jedné strany nám koupě na dálku opravdu šetří čas a vykrývá naše potřeby, ale z druhé strany, pochopitelně, skrývá jistá nebezpečí a úskalí. Je evidentní, že zákon chrání spotřebitele i dodavatele a ne každý porozumí správně, kde jsou hranice ochrany pro jednu nebo druhou stranu.
Je důležité, aby byl spotřebitel, při jednání prostřednictvím některého z prostředků komunikace na dálku, s dostatečným předstihem před uzavřením smlouvy, informován o těchto skutečnostech:
Obchodní firmy i fyzické osoby – podnikatelé jsou uvedeny nejen na návrhu, který spotřebiteli poskytují, ale spotřebitel si může ověřit údaje, které o sobě poskytují, na internetové adrese http://ares.aloki.cz/ nebo http://www.justice.cz. Při zadání údajů, které jsou potřebné pro vyhledávání dodavatele které jsou v těchto vyhledávačích uvedeny, se dozvíte podrobnosti o určitém dodavateli. A také to, zda údaje, které o sobě uvádí, jsou pravdivé, protože si je můžete snadno porovnat..
Dodavatelé musí uvést tyto své údaje:
- název obchodní firmy nebo jména a příjmení a identifikační číslo dodavatele,
- sídlo právnické osoby a bydliště v případě fyzické osoby,
- u zahraniční osoby rovněž adresu podniku nebo organizační složky na území České republiky, byly-li zřízeny,
- údaj o zápisu v obchodním rejstříku nebo jiné obdobné evidenci,
- spisovou značku, pokud je přidělena.
Tyto údaje si můžete porovnat s údaji ve vyhledávači. Ale v návrhu musí dodavatel uvést též :
- kontaktní údaje, zejména poštovní adresu pro doručování, telefonní číslo, případně adresu pro doručování elektronické pošty.
- údaje o příslušném kontrolním orgánu, podléhá-li činnost dodavatele režimu povolování,
- název a hlavní charakteristiky zboží nebo služeb,
K těmto dvěma údajům je dodavatel povinen zajistit trvalý veřejný přístup a pokud tak neučiní, je to zákonem považováno za nepředání informací.
- cena zboží nebo služeb, z níž jednoznačně vyplývá, zda je uvedena včetně všech daní a poplatků, mají-li k ní být připočítávány,
- náklady na dodání,
- způsob platby, dodání nebo plnění,
- poučení o právu na odstoupení, s výjimkou případů podle odstavce 8,
- náklady na použití komunikačních prostředků na dálku,
- doba, po kterou zůstává nabídka nebo cena v platnosti.
Tedy, stačí, když si ověříte údaje, které obdržíte s údaji, které je možné získat e vyhledávači, abyste se ujistili, že strana dodavatele, s kterou hodláte smlouvu uzavřít, je vhodná a její údaje, které uvádí sama, jsou v pořádku.