Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Bylinky pro zdraví, krásu a harmonii

Publikováno: 1.07.08
Počet zobrazení: 4100


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Dnes se dozvíte o podivuhodných léčivých vlastnostech bylin, které většinou všichni dobře znáte. Pokud máte chuť experimentovat s léčivými bylinami, je dobře, když si vyhledáte vhodný kurz a současně samostudiem dospějete ke kýženému stupni vzdělání. Pokud se budete léčivým rostlinám věnovat s pílí a oddaností, odmění se vám tím, že vydají svá pozoruhodná tajemství, která v sobě skrývají.

Avšak, pokud nejste obeznámeni s výrobou lektvarů, čajů, nálevů a octů či olejů, nezkoušejte si vyprodukovat sami lék. Neboť většina bylin, které obsahují léčivé účinky, jsou také jedovaté a chybné postupy vám mohou způsobit více problémů, než úlevy. Je to má vlastní zkušenost!

Kosatec

Kosatec nazývali staří Řekové jménem Iris. V českém překladu slovo Iris znamená duha. A nepojmenovali krásný květ jménem Duha náhodou, protože jeho některé okvětní listy jsou vztyčeny vzhůru a některé jsou obráceny dolů a hrají tak krásnými barvami, že se podobají samotné duze na obloze. V německém jazyce se pak nazývá Himmelschwertel, Blauschwertel, Blaugilden ebo Lilgen, což v překladu snameá nebeský mečík, brunátný mečík nebo modré lilium. Ale mnozí z nás, kteří mají už nějaké znalosti nebo zkušenosti s léčivými bylinami, známe název Veilchenwurz nebo-li – fialkový kořen.

V přírodě se nachází dva druhy kostatců (jeden krásnější než druhý). Kosatec domácí čili zahradní a kosatec planý čili lesní. Brzy zjara, pokud si uděláte výlet, uvidíte, že kosatec domácí roste téměř ve všech zahrádkách a také ho najdeme na travnatých místech. Má opravdu listy podobné mečíkům Nejkrásnější,největší a nejvzácnější kosatce rostly na území Ilyrie (zhruba mezi Dalmácií a Albánií). Zřejmě to souvisí s podnebím a zeměpisnou polohou Ale již ve starých spisech se dočítáme, že dovozci koření léčivých prostředků dávali při výběru přednost té nebo oné zemi, kde se zboží nakupovalo.
Kosatce kvetou obyčejně uprostřed jara a zdobí tak zahrady jak svou krásou, tak i vůněmi. Jedině kosatec lusitánský kvete podruhé ještě na podzim, ale také naše kosatce, pokud je zvlášť teplý podzim, kvetou i v pozdějších měsících.

Účinky kosatce, nebo-li fialkového kořene
Ve starých dobách se používal utlučený fialkový kořen s medovinou, nebo se přidával do ječné teplé vody a pomalu se popíjel. Pomáhal proti zahlenění plic. Ječnou vodu získáte tak, že 50 g ječmene, který koupíte v každé prodejně zdravé výživy, vaříte ve 2 l vody, dokud se tekutina z poloviny neodpaří. Dávka fialkového kořene, která se doporučovala, byla ž lotu (1 lot =17,5g).
Také se čerstvý fialkový kořen zavářel v cukru nebo v medu (stejně jako zázvor) a používal se jako lék proti vodnatelnosti, zácpě, křečím, zimnících apod.
Fialkový kořen se také zavěšoval do vína nebo piva a přidával těmto nápojům vynikající chuť a vůni.
Usušený fialkový kořen se žvýká a tím se uvolňuje dýchání a pomáhá při bolesti zubů. Ale tak pomáhá i vařený.
Lékárníci připravovali z tohoto kořene kosatcový olej. Používá se i dnes v kosmetice nebo se do něho přidávají další účinné léky. Olej se připravuje z kořene a květu. Milé dámy, jistě nyní přemýšlíte, jestli existuje kosatcová kosmetika. Ano, stačí po ní zapátrat.

Takže, je o čem přemýšlet. Tento článek je jen návodem k dalšímu objevování účinků kosatce, té krásné květiny, která kvete z jara a z podzimu kolem nás a dává nám podivuhodné účinky pro zdraví, krásu a harmonii.

Puškvorec

      Puškvorec je známá rostlina, která patří mezi vonné třtiny. Kořen puškvorce je podobný kořeni kosatce. Roste na bahnitých a vlhkých místech. Chuť má nepříjemně trpkou, svíravou. Listy má delší, než kosatec zahradní a má podobný květ jako kosatec. Někteří ho nazývají žlutým kosatcem, ale to není správný název. Někdy je zaměňován i s galgánem.
Jestli narazíte někdy na název ˝tatarská tráva˝, pak vězte, že jde o puškvorec, který tento si název přinesl až z Litvy.
Nejkvalitnější puškvorec je bílý, celistvý a tuhý, plný, má ostrou, hořkou chuť a svou charakteristickou vůní.

Jak se používá
V rostlině jsou obsažené éterické oleje, silice, hořčiny, cholin a dalamán, glykosid acorin a škrob.V lékařství se využívá v čajových směsích (mám s tím nejlepší zkušenosti, ihned účinkuje) nebo kapkách při poruchách trávení. Připravený roztok se používal k vymývání ran. Dále se používal při nespavosti, neurózách, poruchách paměti nebo epileptických záchvatech.
Vařený ve víně nebo v medovice, nebo vysypaný prášek z tohoto kořene do vín nebo medové vody zbore účinkuje při bolestech břicha, sípání, dušnosti. Přidává se také k lékům připravovaným proti účinkům jedů.

A teď vám prozradím jeden starý recept. Jak se zaváří čerstvý kořen do cukru nebo medu (můžete použít i pro jiné kořeny).
Pěkný, vyzrálý puškvorcový kořen se zalije vodou, pomalu se vaří až změkne a tím se z něho ztratí i ta jeho charakteristická hořká chuť. Potom jej očistěte od vlásek na povrchu. Musí hodně nabobtnat. Pak se rozřízne po délce, ale pokud je ještě hořký, zase ho vařte, vysušte na sítku. Pak na něho nalijte teplý, nikoliv horký, hustý svařený cukr. Musí být té cukrové husté vody tolik, aby byl do něho vařený puškvorec zcela ponořený a cukr do sebe vtáhl všechnu vlhkost z kořene a necháme odstát den a noc. Potom se scedí a svaří do sirupovité hustoty a opět se nalije na kořeny teplý roztok hustého cukru. To se opakuje, pokud se drží v kořenech vlhkost.
Tento přípravek je zvláště vhodný pro žaludeční potíže, které jsou způsobeny škodlivými vlhkostmi v žaludku, Protože tyto vlhkosti absorbuje a posiluje zažívání, způsobuje vonný dech, pomáhá proti ucpávání vnitřních orgánů, odvodňuje a upravuje menstruační cyklus.

Asi si myslíte, že je to velmi pracné, ale pokud trpíte úpornými zažívacími problémy, puškvorec je vynikající prostředek, který mám sama vyzkoušený, i když chuť – nic moc.

Víte, že se z puškvorce dělá také sirup?
To se vezme 30 g utlučeného puškvorce, nalije se na něho ocet, pak se nádoba přikryje a nechá se stát tři dny a tři noci. Pak se to svaří, procedí , přidá se med a opět zavaří, až se vyvaří všechen ocet. To se podává (30 gr) s odvarem puškvorcového kořene.Ženy dříve tento lék užívaly při menstruačních problémech a nebo při žilních problémech. Také se tento přípravek dává do léčivé koupele.
Puškvorec lékařský, který má silné povzbuzující účinky, zlepšuje látkovou výměnu, podporuje činnost jater, žlučníku, žaludku a sleziny, podporuje vylučování toxických látek z těla, vhodný je i při nadýmání a průjmech.

Zdroj: I. Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

05.07.2008 14:34  Ladik

Suseny puskvorcovy koren je take vyborny proti koureni. Staci drzet v ustech kousek korene treba i ctyri hodiny a vubec nemate chut na cigaretu. Vyvarujte se vsak kousani ci zvykani, protoze pak je chut velice nechutna. Snazim se snizit spotrebu cigaret asi ze stovky denne, a s pomoci puskvorce to trochu jde. Take jsem nekde cetl, ze ma i protirakovinove ucinky.

Zanechte komentář: