Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Přírodní kosmetika pro zralou pleť

Publikováno: 3.07.08
Počet zobrazení: 2550


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Právě na vás jsem myslela, milé dámy, když jsem si psala do svého receptáře přípravky na domácí ošetření zralé pleti. Z jedné strany nám kosmetický průmysl vychází všemi cestami vstříc a nabízí nám celou škálu krémů a jiných výrobků, ovšem mnohdy za značnou cenu.

A sahat k neosvědčeným kosmetickým přípravkům, byť jsou levnější a určitou alternativou k těm cenově náročnějším, není vždy tím nejlepším řešením, protože často nepřinesou ten žádoucí efekt, který očekáváme, pokud jsme náročné a chceme dát své pleti to nejlepší. Vsadila jsem na jojobový olej a mandlový olej jako základní suroviny pro přípravu domácí kosmetiky. Ale nejdříve vás zavedu do země původu jojoby a mandlovníků.

Za jojobou se vydáme až do pouští Arizony, kde rostou stále zelené keře, které produkují jojobová semena. Svým tvarem připomínají o něco větší kávová zrna. Právě jojoba je výjimečná z mnoha známých rostlinných druhů svou vyskou produkcí molekulárních esterů. Jsou podobné těm, které produkují mazové žlázy lidí. I když se jojoba zařazuje mezi rostlinné oleje, je spíše kapalným voskem s vysokým obsahem biologicky cenných nenasycených mastných kyselin a vitamínu E. Pro naši zralou pleť má vynikající účinky. Vyhlazuje vrásky, tlumí projevy stárnutí pokožky. Nevyvolává alergické reakce, aktivně penetruje do podkoží a proto nezanechává pocit mastnoty.

Mandle jsou plodem mandloně obecné a její jméno amygdalos je řeckým výrazem, který vznikl z asyrského názvu pro mandli ahmygdala a znamená také „pěkný strom“. Mandlovník je teplomilná dřevina vyskytující se v Itálii, Španělsku, Portugalsku, jižní Francii, na Balkáně a severní Africe. Mandloním se dobře vede všude, kde se daří broskvím, meruňkám a vinné révě. Některé hořké odrůdy mandlí chutnají podobně. Existují dva typy mandlí, hořká (semena amygdali amarum) a sladká (semena amygdali dulcis). Hořké mandle lze jen těžko rozlišit od sladkých, mají vyšší obsah amygdalinu, látky, která má na svědomí hořkou chuť. Mezi nejlepší druhy sladkých mandlí patří mandle z Valencie, Malagy a Sicílie.
Mandlový olej se řadí se mezi nejcennější rostlinné oleje. Pokožce dodává pocit hebkosti, mírní podráždění, chrání ji a pomáhá především suché kůži se sklony k olupování, svědění a popraskání. Mandlový olej patří k nejpoužívanějším při aromaterapeutických masážích a je důležitou složkou kvalitních masážních a tělových olejů. Vtíráním do kůže a masáží pomáhá správně zvolený olej pokožku regenerovat, zachovat její pružnost, pevnost a vláčnost, obnovovat přirozený lipidový filtr a podporovat přirozenou hydrataci pokožky.
Obsahuje vitamíny A, vitamín E, vitamín F, z minerálů především draslík, vápník, hořčík.

Další ingrediencí domácího krému pro stárnoucí pleť je včelí vosk, který je je produktem včel. Včelami je přímo vylučován. Včely z vosku vytváří tzv. včelí stavbu, tedy plásty. Čerstvý vosk má bělavou až žlutavou barvu a jak stárne, svou barvu postupně mění-tmavne. Líhnutím mladušek v buňkách včelí dílo získává větší pevnost a pozvolna mění barvu-hnědne až černá. Toto tmavnutí je způsobeno zanecháváním tzv. košilek na vnitřních stěnách buňky. V domácích podmínkách se vosk čistí v tzv. vařáku na vosk. Čistý žlutý vosk se poté nechá nejlépe v konické nádobě ztuhnout. Po vyklopení z nádoby ve spodní části „voskového ingotu“ zůstanou drobné nečistoty, které při tuhnutí sedly ke dnu. Tyto se nožem odříznou a zůstane čistý včelí vosk.

A tím se dostáváme k další ingredienci domácího krému a to jsou silice. Receptura dopouruje silici santalovou, růžovou nebo kadidlovníkovou. Snadno je pořídte na našem trhu, silice vyrábí například firma SALUS a jsou k dostání ve speciálních prodejnách zdravé výživy.

Krém na suchou a zralou pleť
4 lžíce jojobového, nebo mandlového oleje
1/2 lžíce strouhaného včelího vosku
2 – 3 kap. santalové, růžové, nebo kadidlovníkové silice
Postup: Ve vodní lázni rozpusťte včelí vosk, přidejte olej a silice a promíchejte. Poté nádobu z lázně vyjměte a do vychladnutí míchejte, aby se složky neoddělili. Plňte do malých skleniček s širokým hrdlem.
Použití: Na čistou pleť po použití masky, nebo jako noční výživný krém.

Olej na suchou a zralou pleť
100 ml jojobového, nebo mandlového oleje
6 kap. santalové, růžové nebo kadidlovníkové silice
Postup: Je jednoduchý:-) Nakapejte silice do oleje a protřepte.
Použití: Na odličování make-upu, nebo jako krém na očištěnou pleť ráno a večer.
Poznámka: Můžete použít i směs olejů viz nahoře, ale dodržte vždy množství 6ti kapek.

Okurková pleťová maska

1 menší oloupanou okurku, případně nízkotučný tvaroh
Příprava: Na jemném struhadle nastrouhejte okurku. Pro mastnou pleť je možné přidat 1 – 2 lžice nízkotučného tvarohu.
Použití: Pastu naneste na obličej a přikryjte plátnem. Vynechte oblast okolo očí a úst.Nechte působit 15 – 20 min v klidu. Poté opláchněte. Při použití s tvarohem jemně pokožku před opláchnutím promasírujte.
Účinky: Maska osvěžuje, stahuje pŕy a dodává pokožce potřebnou vlhkost. V kombinaci z tvarohem odstraní odumřelé buňky.

Antistresový nálev do koupele z oregana, neboli dobromysli
5 lžic dobromysly (oregána)
1 l vody
Příprava: Přelijte bylinku horkou vodou a nechte vyluhovat. Poté přeceďte a přidejte do vanové koupele.
Účinky: Koupel je vhodná proti stresu, napjatých svalů, celkově uklidňuje.
Poznámka: Můžete ke koupeli přidat i mořskou sůl. Získáte tím uklidňující koupel dodávající tělu potřebné minerály a stopové prvky.

Petrželová maska

1 lžíce petrželových listů
1 lžíce kysaného mléka (na mastnou a normální pleť), nebo kys. smetany (na suchou a stárnoucí pleť)
Příprava: Petržel nasekejte na jemno, smíchejte s mlékem či smetanou.
Použití: naneste masku na očištěný obličej a nechte 15 – 20 min. v klidu působit. Poté omyjte pleť vlažnou vodou a použijte pleťový krém podle typu pleti.
Účinky: Pomáhá vybělit a napnout pleť.

Petrželový nálev k osvěžení pleti
5 stonků s listy
2 dcl vody
Příprava: Stonky i s listy spařte horkou vodou nechte 30 min, louhovat.
Použití: Vodou omývejte obličej ráno i večer.
Účinky: Stahuje pleť, pomáhá vyhladit pleť, osvěžuje.
Dodatek: Vodu můžete týden uschovat v ledničce v lahvičce s rozprašovačem a podle potřeby jí obličej postříkat pro osvěžení.

Zdroj: I. Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: