Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Ghí – ajurvédský elixír života
Nedávno jsem se na masážích setkala s jednou paní a daly jsme se do řeči, jak to v takových zařízeních mezi ženami obyčejně chodí. Nejdříve jsme se pochvalovaly účinky reflexní masáže a potom jsme obě dospěly k názoru, že k takové péči je třeba i se zdravě stravovat. Vyprávěla mi, že se naučila vyrábět ˝ghí˝ – indické máslo podle starých ajurvédských předpisů. Přiznám se, že jsem nevěděla o co jde. Existují dva způsoby přípravy ghí: K čemu se ghí používá ? Zkuste si připravit pokrm s ghí – Čaitanjova Laphra z Bengálska Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet
Autorka: JUDr. Irena Novotná
Ghí v ajurvédě platí za elixír života. Pro naše povídání o životosprávě a nabývání mladistvého vzhledu i po padesátce je ghí užitečné v tom, že má omlazující a regenerační účinek. Ghí také posiluje látkovou výměnu a obranné síly. Podle ajurvédských pozorování a vědeckých výzkumů snižuje také hladinu cholesterolu, napomáhá detoxikaci,protože váže jedy z těla, které jsou rozpustné v tuku, a odvádí je z těla. Posiluje zrak a ochlazuje přemírný žár. Vedle toho je přirozeným lapačem radikálů a tak ochraňuje buňky. Ghí obsahuje vitamíny A, E, niacin a minerály sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo.td>
Takže, následující recepty pro výrobu tzv. ghí, které nyní přináším pro informaci, jsou docela jednoduché, ale jak jsem se sama přesvědčila, chce to cvik.
Ghí je vlastně přepuštěné máslo. I když se z másla připravuje, má úplně jiné vlastnosti než obyčejné máslo, a to je na tom zajímavé.
Správně připravené ghí, které je uchováno na chladném a suchém místě vydrží měsíce, v lednici ještě déle. Má slabě nasládlou, lahodnou ořechovou chuť, která se postupnou filtrací vytrácí.
Při první metodě zahříváme zhruba 0,5 kg čerstvého másla v hrnci na středním plameni. Jakmile na povrch vyplave bílá pěna, přívod tepla snížíme a máslo pomalu převařujeme. Čas od času sražené kousky a pěnu sbíráme lžicí a vyhazujeme do výlevky, což opakujeme až do chvíle, kdy se na povrchu již nic neobjevuje. Hrnec je nutno opatrně naklonit, aby bylo možno z povrchu odstranit i poslední částečky pěny. Výsledkem by měl být čistý máselný tuk, který je zbavený vody a ostatních příměsí. Ten se nazývá ghí. Ještě v tekutém stavu ho přelijte do nádoby do nádoby s víčkem. Po úplném vychladnutí na pokojovou teplotu ho uzavřete a uložte na chladné místo.
Druhá metoda výroby ghí vyžaduje, abyste měli v kuchyni čínskou pánev ˝wok˝, ale také postačí, když si nachystáte větší železnou pánev. Pozor však, obě nádoby musí být naprosto čisté, jinak ghí zčerná a natáhne chuť zoxidovaného kovu. Pánev nejlépe vycídíte hrstí soli a trochou rostlinného tuku, které nanesete dovnitř a hadříkem nebo papírovými ubrousky ji důkladně vytřete. Celý postup několikrát zopakujete, až hadřík nebo ubrousky nenesou žádné stopy zoxidované vrstvy. Celý vnitřek pak dobře vytřete dosucha. Asi bude praktické připomenout zásadu, že k čištění pánve se voda nikdy nepoužívá.
Nyní v pánvi rozpusťte půl až jeden kilogram másla na středním plameni. Rozpuštěné máslo ponechte chvíli mírně vřít. Na jeho povrchu se začne tvořit bílá pěna a drobné sraženiny. Máslem pravidelně míchejte, aby se nezačalo připalovat. V okamžiku, kdy začne máslo přebublávat, pánev odstavte bokem a nechte ji v klidu stát asi pět minut. Během této doby začnou sražené částečky pozvolna klesat ke dnu. Po určité době vše sesedne dolů a ustálí se, což je chvíle, kdy můžete čistý máselný tuk slít do přichystané nádoby. Chcete-li, aby bylo ghí čistší, můžete je přelít přes několik vrstev tenkého plátna. Čím vícekrát tuk přecedíte, tím méně si ponechá své nasládlé chuti.
Ghí se používá k dušení zeleniny, k pečení a pro zjemnění chuti. Činí pokrmy stravitelnými, posiluje jejich chuť a při dušení zachovává vitaminy potravin. Navíc posiluje trávicí sílu, agni. Množství ghí však musí výt určeno individuálně – malé množství roznítí agni, přílišné jej uhasí.
Připravíme si 685g zeleniny různých druhů nakrájené podle délky vaření např. mrkev na malé kousky, květák na větší. V hrnci rozehřejeme ghí, vhodíme směs koření a vzápětí zeleninu se 4 rajčaty na měsíčky. Mícháme na malém ohni. Po 10 minutách podlijeme 2 hrnky vody a povaříme asi dvacet minut. Až zelenina změkne, přidáme 2 lžičky soli, hrst arašídů a minutku povaříme. Máme-li čerstvou petržel či koriandrové listy, dodají pokrmu čerstvou chuť.
Vaše komentáře
Celkem 5 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)15.04.2016 19:39 honza_j
Vazeny mlady.k. to se pletete. Prepustene maslo a Ghi nejsou totozne.23.06.2012 09:43 dasa
velice zajímavé!11.01.2011 22:16 Radek (info@radharaman.net)
RadhaRaman Ghí je sanskrtský termín pro přepuštěné máslo. Ale i když se z másla připravuje, má zcela jiné vlastnosti než obyčejné máslo. V Ajurvédě platí za elixír života, neboť má omlazující a regenerační účinky. Ghí posiluje látkovou výměnu a obranné síly organismu. Podle ajurvédských pozorování a vědeckých výzkumů snižuje také hladinu cholesterolu. Zároveň napomáhá detoxikaci, neboť váže jedy v těle, které jsou rozpustné v tuku, a odvádí je z těla ven. Ačkoliv na západě není stále moc známé, ve východních kulturách je používáno po tisíce let. Ajurvéda pohlíží na ghí jako na zásadní potravu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu, dobré trávení a to díky jeho léčivým omlazujícím vlastnostem. Zároveň je považováno za nejlepší produkt pro přípravu smažených jídel. Je zásadní složkou v indické kuchyni, mnohem více než v západní kuchyni máslo nebo margarín.http://www.radharaman.net/
26.09.2008 12:21 Dr. Irena Novotná ()
http://www.bylinky.webnode.cz