Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Procházka historickou Prahou – Královská cesta 1

Publikováno: 7.08.08
Počet zobrazení: 8022


      Autor článku: Slavomír Ravik, autor obrázků: Václav Rytina, spolupráce Olga Janíčková
Adjektivum „královská“ dostala tato cesta ve středověku, kdy na místě dnešního Obecního domu stával Královský palác. Vladaři i vyslanci se vydávali touto cestou (dlouhou přibližně 3 km) na Hrad. Cesta vedla Celetnou ulicí přes Staroměstské náměstí, Malý rynek a Karlovu ulici na Karlův most. Odsud Mosteckou a Nerudovou ulicí rovnou k Hradu. Není tedy náhodou, že tady nacházíme okázalé architektonické stavby. Cesta začíná slavnostně: Prašnou branou, která byla založena roku 1475 (Matěj Rejsek z Prostějova); je vysoká 65 metrů a k vrcholu vede 186 schodů.

Z budov, které nás upoutávají cestou, můžeme uvést jen ilustrativní vzorky, na příklad budovu mincovny (čp 587), kde se razily mince od husitských válek (1420) do roku 1784. Dům má barokní podobu, na průčelí nás upoutají plastiky horníků a vojáků (I.F.Platzer) podpírající balkon. Přes ulici spatříme kubistickou stavbu U Černé Matky Boží (čp.569) od J.Gočára, s madonou na nároží. V protějším domě U zlatého anděla se zářivým domovním znamením (čp 588) bydlívaly i korunované hlavy. Nádherný barokní portál uchoval Menhartovský dům (čp 595) s kopií Braunovy sochy v nádvoří. Na protější straně se nalézá Buquoyský dům (čp 562) z poloviny 18. století, pojmenovaný po vítězi na Bílé hoře, který tu bydlel. I tento objekt má nádherný barokní portál. Z palácových budov následuje palác Hrzánů z Harasova (čp 558), budovaný Alliprandim) ve stylu vrcholného baroka. Je zdobený kariatidami, lidskými bytostmi, vzpírajícími břemeno.

V Celetné ulici si též povšimneme sledu tří budov (čp 555,556,557), které mají pěkná domovní znamení: U bílého lva, U černého slunce a U bílého páva. Nakonec se zmíníme ještě o Sixtově domě (čp 553), který pod barokní fasádou ukrývá románské základy. Na průčelí nacházíme plastickou výzdobu (snad z dílny Braunů či Brokoffů). V protějším domě U tří králů (čp 602) jsou uchovány gotické štíty, krov i gotické zdivo ze 14.století.

Staroměstské náměstí vyžaduje samostatný popis – když procházíme k radnici a k staroměstskému orloji, míjíme řadu vesměs barokních staveb, mnohé s gotickými průchody či průjezdy a s románským podsklepením. Při vstupu na Malé náměstí je dům U minuty (čp 3) zdobený sgrafity a dům Pezoltovský (čp 4) s hranolovitým nárožním arkýřem, prozrazujícím renesanční dědictví.

Tato místa jsou stavbně tak zajímavá. že i sousední veřejný záchod uchovává románský portál a schodiště ze 12.století. Na protější straně se nachází tzv. Rottův dům (čp 142) pokrytý po celé ploše malbami M.Alše; spatříme na nich alegorie řemesel a rolnictví, které byly tradičními odběrateli zdejšího železářství. Z mnoha pozoruhodností se musíme zmínit ještě alespoň o domě U Zlaté lilie (čp 458) s nejstarším výkladním portálem z první poloviny 15.století. Uprostřed náměstíčka se nachází kašna s renesanční mříží z roku 1560.

Přejdeme-li do Karlovy ulice, nemůžeme pominout dům (čp 175) U zlaté studně, bohatě zdobený štukem s ochránci proti moru. Obyvatelům domu se vyhnula totiž morová epidemie roku 1714. V domě U modré štiky (čp 180) zřídil první pražský biograf populární Dismas Šlambor, řečený Ponrepo. U zlatého hada (čp 181) byla první pražská kavárna – po roce 1714. U kamenné mořské panny se zachovalým domovním znamením (čp 183) ukazovávali prý mořskou pannu. Nejspíše tu probíhal první pražský striptýz.

Nakonec bychom se měli zmínit o dvou palácových stavbách s mohutnými portály, které doslova zanikají v úzké ulici. Je to tzv. PĂśttingovský palác (čp 186) a Colloredo-Mansfeldský palác (čp 189) z 18. století. Portál s vázami a putti pochází zřejmě z dílny barokního mistra Brauna. A to se již dostáváme ke Karlovu mostu, do sousedství chrámů sv. Františka a sv. Salvátora a staroměstské mostecké věže, které utvářejí mimořádně malebné zákoutí Prahy. Ale to jsme již na prahu další fáze Královské cesty.

Autor: Slavomír Ravik, Grafika: Václav Rytina, spolupráce Olga Janíčková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: