Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak to chodí ve světě 3 …

Publikováno: 2.08.08
Počet zobrazení: 2593


      Autorka článku: Leona Macková

Dnes se snad konečně dostaneme do vnitřního areálu Kremlu, Car Puška, Car KolokolZatím sedím na betonovém truhlíku před hotelem a čekám na naši hostitelku. Strážný z hotelu mě přijde napomenout, že mám vstát, abych nepolámala kytky. Takže nohy se šetřit nebudou. Už bolí, nohy i záda a ani spánek nepomohl, snad si tělo zvykne rychle. Mladí by měli cestovat, dokud mají hodně sil.

Den třetí – Moskva

Vyrážíme ke Kremlu, vstupné je opět dvojí, ale dva kostely jsou do 14,00 hodin zavřeny. Navštívíme tedy Puškinovo muzeum výtvarných umění (místní 100RUR, cizinci 300RUR). Fotografovat se v muzeu nesmí (informace v pokladně zněla, že se fotografovat smí. Pak jsme viděli cedulku s přeškrtnutým fotoaparátem, což nás zmátlo, ale paní, sedící v první místnosti nás ujistila, že bez blesku fotografovat můžeme.Paní sedící v další místnosti pošeptala Lu, že když fotíme, raději se nebude dívat a ať fotíme rychle.Zmatená z tolika různorodých informací jsem raději fotoaparát schovala, abych nezpůsobila problém). Při vzpomínkách tedy budu muset spoléhat na vlastní paměť. Nejvíc mě zaujala expozice Starověké civilizace (egyptská výzbroj, šperky, náhrobky) a Trójské poklady, které pocházejí z vykopávek z doby před 4 500 lety. Kde nám tou dobou bylo konec? Jak relativní je čas.


Muzeum Puškina

Přiblížil se čas oběda, v GUMu jsem si omylem dala studenou polévku, ale zato mi Lu podala jeden ˝sirník˝ politý smetanou (recept jsem si napsala na ubrousek). Jsem mlsná a opravdu mi moc chutnal. Politý byl smetanou, konec konců smetana se v Rusku používá v hojném množství a na cokoli. Do polévek, do salátů, jako zálivka na sladké i slané.


Jídelna v GUMu

Konečně se přiblížila druhá hodina a mohli jsme vrazit do Kremlu. Jeho zdi jsou 5 až 17 metrů vysoké, silné 2 až 5 metrů. Uvnitř jsou nejvýznamnější ruské kostely ( např. Chrám Nanebevzetí panny Marie, Chrám Zvěstování panny Marie a chrám Archanděla Michaela). Současné hradby Kremlu byly postaveny v 15. století. Dvacet charakteristických věží bylo v 17. století doplněno stanovými střechami. Vykupitelova věž ( nebo také Frolovská, Spasnaja, Spasskaja bašňa) je ˝oficiální˝ východ na Rudé náměstí a je považována za posvátnou, její hodiny zabírají 3 patra a jejich ručičky mají 3 metry. Lu nám doporučuje přidat se k některé skupině ( můžeme si vybrat rusky, německy nebo anglicky mluvící, spíš je ale střídáme). Samozřejmě slyšíme i francouzštinu a japonštinu. Nejvíc se nám líbí průvodkyně, která mluví polohlasem do mikrofonu, připevněnému na hlavě místo čelenky a celá skupina má v uších sluchátka. I ti členové, kteří se courají vzadu slyší dobře, aniž by se museli shromáždit kolem ní.


Spaskaja bašňa

Po prohlídce chrámů jsme se vydali k Carskému dělu a zvonu. Z děla (40 tun) se nikdy nevystřelilo a nikdy nebyla použita ani žádná dělová koule ležící vedle něj.

A co teprve zvon! Váží 202 tun a nikdy nezvonil. Byl určen carevně Anně Ivanově. Když byl chlazen ve slévárně v licí jámě a dostal se do kontaktu s vodou, utrhl se asi 11 tunový kus – vystaven spolu se zvonem). Jako všichni obdivovatelé si na zvon musíme sáhnout a něco si přát.

   

Po návštěvě vnitřku Kremlu jdeme do parku, kde jsou nádherné vzrostlé stromy ( parky mě fascinují nejen v Moskvě, ale hlavně v Petrohradě. Ty živé stromy jistě pamatují nejednoho cara, vzbuzují respekt). Ani stromy ale nefungují na vedro, které tou dobou v Moskvě panuje, dávno mi už naskákala vyrážka na tváři, asi z vedra a potu. Závidíme dětem ve fontáně nebo dovádějící v závlaze trávníku. Nedá se svítit – ani poznání není zadarmo.

Zdroj a foto: Leona Macková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: