Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Křečové žíly – Krásné nohy díky internetu
Fakta o onemocnění křečových žil Rizikové faktory Když si nemocný neví rady Desatero pro zdravé nohy Co jsou křečové žíly Zdroj: http://www.meditorial.cz/, Foto: http://www.meditorial.cz/
Náročné zaměstnání v podobě celodenního stání a z toho vyplývající časté otoky nohou, nebo dokonce žilní onemocnění. To jsou problémy, které trápí mnoho lidí, zejména žen. Nový projekt Křečové-Žíly.cz představuje první opravdu komplexní internetový zdroj věnovaný problematice křečových žil. Je zaměřen na jejich příčinu, diagnostiku, léčbu a prevenci. Potřebné informace zde najdou nejen pacienti, ale i celá laická a samozřejmě odborná veřejnost.
Křečové žíly jsou jedním z nejrozšířenějších onemocnění v rozvinutých zemích – v různé podobě postihují 30-60 procent lidí.
Výskyt křečových žil souvisí s věkem – děti a mladiství jsou jimi postiženi méně, naopak ve věku nad 60 let už má křečové žíly až každý druhý člověk.
Křečové žíly trápí častěji ženy než muže – na dvě postižené ženy připadá jeden muž.
(Zdroj: Herman J. Chirurgie varixů dolních končetin. 1. vydání, Praha: Grada, 2003. 186 s.)
Křečovými žilami jsou ohroženější zejména ti jedinci, u kterých se vyskytují určité rizikové faktory. Na lehkou váhu by tuto problematikou neměli brát zejména ženy, lidé s vysokým krevním tlakem, lidé, v jejichž rodině se již křečové žíly vyskytly, osoby trpící nadváhou nebo obezitou, lidé, kteří jsou nuceni dlouhodobě stát, například v zaměstnání, těhotné ženy.
Křečových žil na svých nohách si obvykle všimnete sami. Pokud si přesto nejste jisti, zda křečové žíly jsou nebo do budoucna mohou být vaším problémem, kromě potřebných informací zde najdete i poradnu. V té může položit svůj dotaz odborníkovi. Zároveň je možné využít diskusní fórum, kde se o svůj problém nebo zkušenosti můžete podělit s ostatními návštěvníky webu.
Vznik křečových žil lze do velké míry ovlivnit životním stylem. Důležité je dodržování zejména těchto zásad:
Každý den si najděte čas na pohybovou aktivitu.
Vyvarujte se jednostranné zátěže, jako je dlouhé stání nebo sezení.
Udržujte dolní končetiny ve zvýšené poloze.
Neseďte s překříženýma nohama.
Choďte v botách s nižším podpatkem.
Nenoste oblečení stažené v oblasti třísel či kolen.
Dbejte na hygienu dolních končetin.
Sprchujte nohy střídavě teplou a studenou vodou.
Udržujte si optimální tělesnou hmotnost.
Stravujte se podle zásad zdravé výživy.
Žilní (venózní) systém je síť cév, jejíž základní funkcí je odvádět krev z tkání a orgánů zpět k srdci. Tím se liší od tepen, kterými krev do tkání a orgánů naopak přitéká. Začíná jemnými cévami označovanými jako vlásečnice. Ty se spojují v žíly. Podobně jako řeka se svými přítoky se i žíly po vstupu jednotlivých větví postupně rozšiřují, aby nakonec vytvořily silné žilní kmeny, které se vlévají do dvou hlavních a nejsilnějších žil těla – horní a dolní duté žíly. Ty potom ústí do samotného srdce. Jako křečové žíly, varixy nebo žilní městky se nejčastěji označují vakovitě rozšířené vinuté úseky hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin a jejich přítoků.