Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Šalvěj lékařská a přeslenitá

Publikováno: 26.08.08
Počet zobrazení: 19816


      Autorka: JUDr. Irena Novotná
Šalvěj patří k nejvyhledávanějším léčivým rostlinám a své významné místo má nejen v lidovém léčitelství, ale i v současném lékařství a farmaceutickém průmyslu. Šalvěj rozeznáváme dvojí. Větší a menší. Oba druhy jsou velmi známé a lidé ji rádi pěstují. Větší šalvěj roste jako stromeček a á široké listy. Menší šalvěj má listy užší a menší a její vůně je slabší. Dříve se pěstovala společně s routou, protože šalvěj vyhledávali hadi, kdežto před routou prchali.
td>

Její vynikající léčivé vlastnosti využívali už i antičtí lékaři. V 9. století se o rozšíření pěstování šalvěje lékařské zasloužil Karel Veliký, který dokonce vydal nařízení o pěstování léčivých bylin v zahradách klášterů i zahradách královských a šlechtických. Časem se šalvěj dostala do zahrad selských i měšťanských a postupně se stala rostlinou kulturní.
Vedle šalvěje lékařské se používá i šalvěj přeslenitá a naše babičky ji měly ve své zásobě bylinek pod lidovým názvem „babské ucho“, také byla známá jako tzv. „smrtky“.

Šalvěj lékařská a její vzácné léčivé vlastnosti
Šalvěj má výraznou nahořklou chuť a docela příjemnou vůni.. Má silně desinfekční a stahující účinky. Šalvěj lékařskou používáme vnitřně i zevně, čerstvou i sušenou, nebo i v podobě tinktur a mastí.

Vnější použití šalvěje
Kloktání nálevu ze šalvěje pomáhá při krvácení dásní a začínající parodontóze. Dokonce už v 16. století šalvějové listy sloužily jako zubní kartáček a používaly se k čištění zubů. Pití i kloktání odvaru nebo zředěné tinktury ze šalvěje se doporučuje při zánětech mandlí, zánětu hrtanu a ústní dutiny. Rychle hojí například afty.

Prostředek proti následkům bodnutí hmyzu
Rozmačkaný nebo rozdrcený list šalvěje nám poskytne první pomoc při bodnutí hmyzem a drobném poranění.
Kosmetické účinky
Šalvěj obsahuje velké množství silic a kafru. Hojivý účinek má na problematickou pleť s akné. Stačí pravidelně oplachovat odvarem ze šalvěje, nebo přikládat obklady a výsledek může být účinnější, než používání čistící pleťové vody.
Koupele
Sedací šalvějovou koupel mohou využívat ženy ke zmírnění různých gynekologických problémů a zánětů. Pravidelnou koupelí v šalvějovém odvaru se lze částečně zbavit nadměrného a nepříjemného pocení nohou, navíc působí dobře proti plísním a kožním ekzémům. Přidávat ji tedy můžeme do koupele nejen nohou, ale celého těla. Je to velmi příjemné. Můj recept: Rozdrtím si usušené lístky šalvěje na prášek a zamíchám z čistou koupelovou solí. Ale na odpad si dávám sítko, protože se snadno ucpe. Je možné také do teplé vody přidat pár kapek tinktury ze šalvěje.
Příprava sedací koupele: 4 hrstky listů šalvěje namočíme přes noc do studené vody. Druhý den vodu i s listy přivedeme k bodu varu, ale nevaříme. Výluh přecedíme do koupele .
Vnitřní užití šalvěje
Šalvějový čaj nás zbavuje nadýmání a poruch trávení, léčí záněty střev a žaludku a povzbuzuje chuť k jídlu. Také velmi dobře působí na nemocná játra. Pročišťuje krev, zlepšuje krevní oběh a působí při nadměrném nočním pocení. Má uklidňující účinky na náš nervový systém a je ženám pomocníkem při nepravidelném menstruačním cyklu a v klimakteriu. Šalvějový čaj se doporučuje pít při onemocnění horních cest dýchacích, rozpouští hleny a usnadňuje odkašlávání.
Pozor na thujon
Pití šalvějového čaje má blahodárný účinek na náš organismus, ale s touto bylinkou musíme zacházet opatrně. Šalvěj obsahuje silici thujon, který by nám ve větším množství mohl způsobit potíže. Ve velkých dávkách působí totiž omamně, při delším špatném dávkování by naše zdraví i vážně poškodil. S pitím šalvějového čaje by měly být opatrné hlavně těhotné a kojící matky.
Doporučené množství jsou pouze 2 šálky čaje, který pijeme horký po doušcích, ale ne dlouhodobě.

Příprava šalvějového čaje: 1 čajová lžička bylinky se spaříme Âź litrem vroucí vody, necháme krátce vyluhovat a scedíme. Na bylinky nepoužíváme kovové sítko, ale nejlépe keramické či plastové.
Pěstování šalvěje je jednoduché, ale je nutno mít na paměti, že se nesmí hnojit, ale je obkládat starou zeminou a hlínou. Pak roste bujněji.
Šalvěj se považovala vždy za vzácnou a užitečnou bylinu. Její použití je všestranné. Nejen v léčitelstvím ale také při přípravě pokrmů.
Odvary ve vodě a ve víně
Odvar ze šalvěje (ve vodě nebo ve víně) se pije proti kašli, proti zahlenění, slouží při jaterních obtížích, při mozkových příhodách.
Kdysi se ze šalvěje připravovalo šalvějové víno a nebo se sušená šalvěj uzavře do sáčku a ten se do vína ponoří. Je to posilující lék proti vysokému tlaku a závrati a proti křečím. Posiluje srdce.
Šalvěj jako koření
Šalvěj používáme čerstvou, sušenou nebo i ve formě umletého prášku. Má silně kořenící, peprnou chuť a silné aroma. Proto ji do pokrmu přidáváme, tak jako například tymián a saturejku, jen v malých dávkách.
Hodí se do mastných a tučnějších jídel, nejen pro zvýraznění chuti, ale šalvějové koření dobře působí na naše zažívání . Šalvěj je vhodná k přípravě pečeného i dušeného vepřového, husího i krůtího masa. Poslouží k ochucení omáček, sýrů, masitých nádivek a paštik, k dochucení zvěřiny, masa skopového a jehněčího. Ve směsi s jiným kořením se používá také k přípravě ryb, bylinkového másla, bylinkových olejů a octů. Rozdrcené listy se mohou přidávat do těsta na pečivo a koláče.

Recept na šalvějové řízečky

Ingredience
Listy šalvěje, vejce, špetka soli, hladká mouka, strouhanka (v množství podle potřeby).
Postup přípravy
Listy krátce propláchneme ve studené vodě (nesmíme dlouho máčet), necháme okapat, rozložíme na utěrku a necháme oschnout. Pak je obalujeme jako řízek. Nejprve v hladké mouce, rozkvedlaném vajíčku, nakonec ve strouhance. Smažíme na oleji z obou stran dozlatova. Podáváme jako chuťovku, například k vínu.
Sladká obměna: Obalené šalvějové řízečky osmažíme na másle a posypeme moučkovým cukrem. Ihned podáváme.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

20.06.2012 12:01  Vladimíra

Dobrý den, zakoupila jsem si tuto bylinu a nevím jak ji mám sušit, zda jenom listy, či i s květy. Děkuji za odpovědˇ s pozdravem Vladimíra

Zanechte komentář: