Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Procházka historickou Prahou – Židovské město

Publikováno: 25.09.08
Počet zobrazení: 2770


      Autor článku: Slavomír Ravik, autor obrázků: Václav Rytina, spolupráce Olga Janíčková
Z někdejšího židovského města se uchovalo jen několik málo reprezentativních objektů, v nichž jsou soustředěny bohaté umělecké památky o dějinách židovské populace v Čechách. Všechny synagogy a hřbitov jsou v podstatě soustředěny v nevelkém okruhu, který nepřesahuje několik stovek metrů. Největší pozoruhodností je starý židovský hřbitov, který byl užíván od středověku do roku 1787.

Protože židovská obec pohřbívala na nepatrném pozemku, zasypávaly se spodní vrstvy hrobů zeminou. Tak se ocitlo nad sebou až dvanáctero hrobů. A protože náhrobní kameny byly vždycky povytaženy vzhůru, nahromadilo se v nevelkém areálu na 12tisíc náhrobků. Nejstarší je náhrobek pražského rabína a básníka Avigdara Kary z roku 1439. Nejpozoruhodnější je renesanční náhrobek rabína zvaného Rabbi LĂśw, který umřel 1609. Vypráví se o něm, že stvořil umnělou bytost Golema. Pověrčiví návštěvníci hřbitova dodnes vkládají do škvír v hrobu lístečky se svým přáním, v naději, že Rabbi LĂśw jejich prosby vyslyší.

Staronová synagoga je nejstarší stavbou svého druhu u nás, a jednou z nejstarších, dochovaných v Evropě. Byla stavěna v poslední čtvrtině 13. století v gotickém slohu, jako dvoulodní chrám s žebrovou klenbou. Uprostřed nacházíme kazatelnu s pultíkem, oddělenou od ostatního prostoru gotickou mříží. Uchovává se tu korouhev, kterou údajně pražským Židům věnoval Karel IV. v polovině 14.století.

Vysoká či radniční synagoga byla dokončena 1568, zřejmě současně s přilehlou radniční budovou. Zasloužil se o ni primas židovského města Mordechaj Maisel, nejbohatší muž rudolfinské Prahy, který dokázal vykoupit výhody pro sebe i pro své spoluobčany. Původní je interiér s lunetovou klenbou. Dnes je tu uchovávána expozice synagonálních textilií. Patří mezi ně chrámové opony, pláštíky na tóru, tedy na pět základních, tzv. Mojžíšových knih Starého zákona. Jsou tu i pokrývky na chrámové pulty. Mezi nejvzácnější exponáty patří opona datovaná 1592.

Klausová synagoga je stavbou barokní. Byla dokončena 1694. Nalézáme zde valenou klenbu zdobenou štukem. Nacházejí se staré hebrejské tisky a rukopisy, a v budově je dnes vůbec hlavní část sbírek Státního židovského muzea, které nashromáždilo předměty užitého umění, nádobí ze stříbra, mědi, bronzu; mezi ně patří stříbrné nástavce na tóru, ukazovátka, stříbrné poháry, holby, liturgické nádobí, sedmi a osmiramenné svícny. V sousedství je obřadní síň, kolem níž se prochází na starý židovský hřbitov. Je zbudována ve stylu pseudorománském a uchovávají se tu památky na pronásledování židovského obyvatelstva v letech světové války.

Pinkasova synagoga vznikla v 15.století jako soukromá modlitebna; velkou přestavbou procházela do roku 1535. Je zaklenuta pozdně gotickou síťovou klenbou na renesančních příporách. Dnes se tu nachází památník na umučené židovské obyvatelstvo. Zeď je popsána jmény 77 297 Židů, kteří zahynuli v nacistických táborech a na popravištích.

Konečně Maiselova synagoga byla zbudována v devadesátých letech 16.století v renesančním stylu. Stavebníkem byl primas Mordechaj Maisel, jinak současník Rabbiho LĂśwa.Později prošel objekt přestavbou v novogotickém sliohu. Uchovává se tu dodnes synagogální stříbro.

Tyto vzácné památky jsou dnes, bohužel, již jen zbytkem starého židovského města Josefova, které vzalo za své při asanacích této čtvrti.

Text Slavomír Ravik, grafika Václav Rytina, spolupráce Olga Janíčková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: