Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Tajemství krásy a zdraví – Obklady
Berme moudrost našich předků vážně. Byla to totiž prevence. Naše babičky a prababičky, stejně jako dědové a pradědové nebyli zvyklí na pravidelnou lékařskou péči a ani nebyl čas jezdit do města k doktorovi. Tam se jezdilo tehdy, když nebylo už zbytí. Proto si chránili zdraví mnohem více.Dnes je lékařská péče dostupnější a snad proto od takové prevence mnozí lidé ustupují.Nepřemýšlí o následcích! Nelze nic přeceňovat a nebo podceňovat. Všechno má své místo, svůj čas i své možnosti. I lékařská, i alternativní péče. Mnoho zdravotních problémů mají příčinu jinde, než člověk – laik si umí určit a proto, pokud o své zdraví chceme pečovat, musíme zvažovat, kdy je co vhodné. Ale nejlepší je prevence. Přemýšlet o svém těle, poučovat se a pečovat o sebe každý den. A když se už obtíže dostaví, obklady rozhodně neuškodí. Třeba na bolavá kolena nebo ramena. Když trápil kašel, dělávaly se obklady z rozpuštěného sádla na hrudník nebo dokonce i z másla. Jistě jste slyšeli i o obkladech z psího sádla, ale nemám s tím zkušenost. Ale jednu jsem udělala. Po zlomenině mne bolelo koleno. A tak jsem si místo nahřála rozpuštěným parafínem ve vodní lázni, který používám před kosmetickou péčí a na zahřáté místo jsem si přiložila obklad z kořene kostivalu, který jsem sušený, vařila 10 minut na mírném plameni, pak do chladoucího roztoku jsem namočila pruh lněného plána, ovázala si koleno a přeložila suchým pruhem a nechala dvacet minut působit. Někdy přemýšlím o tom, zda se lidé k obkladům nevrátí a nebudou vyhledávat receptury. Už jsme v našem seriálu museli konstatovat, že taková péče je zdlouhavá i když účinná. Je na našem rozhodnutí, zda vyhledáme bylinné nebo syntetické prostředky, je na naší víře a založení, k čemu se přikloníme. A také na zdravotním stavu, kdy je nutné vyhledat lékařskou péči a poradit se s odborníkem. OBKLAD Z ARNIKY OBKLAD Z KOKOŠKY PASTUŠÍ TOBOLKY OBKLAD Z PŘESLIČKOVÉ NATI OBKLAD Z MĚSÍČKOVÉHO KVĚTU TVAROHOVÝ OBKLAD OBKLAD Z PRYSKYŘICE BOROVICE ZÁZVOROVÝ OBKLAD Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Nemohu si nevzpomenout na své dětství, když babička i má prababička, obě moudré a znalé ženy, léčily pomocí obkladů. To víte, lidé na venkově trpěli revmatismem, artrózou a jinými obtížnými nemocemi způsobené chladem, zimou a těžkou prací v hospodářství. V obydlích se netopilo ve všech místnostech a ložnice se jen večer teplem zavlažily. Proto se také drávalo peří a šily se nadýchané peřiny, které hřály. A polštáře, velké a vysoké. Což zase nebylo ideální na páteř. V našich přehřátých bytech nejsou ovšem peřiny nejvhodnější. Na trhu se nyní kromě péřových přikrývek a polštářů prodávají výplně z jiných materiálů, které dostačují a jsou přitom hřejivé.
Ano, ne všechny přípravky můžeme k obkladům používat a proto je nutné se držet vždycky vyzkoušených receptů, které jsou popsány a které se tradují.
Obklady se připravují z nálevů nebo odvarů, do kterých namočíme plátno, vyždímáme, přiložíme a ovážeme. V tomto případě se mohou připravovat koncentrovanější než na pití. Například obklad z nálevu tymiánu potlačuje vytvoření modřiny (mám osobně vyzkoušeno). Další způsob obkladů je použití syrových listů. Používají se například listy zelí a kapusty, kterým odřízneme tlustý košťál a můžeme je i naklepat paličkou nebo nechat změknout na pánvi na oleji (krátce). Listy podbělu, lopuchu apod. nenaklepáváme (můžeme lehce pomačkat).
Dalším typem obkladů jsou obklady olejové.
Arnikový obklad se aplikuje při tupých poraněních, jako jsou naraženiny. Připravíme ho tak, že přelijeme 4 čajové lžičky arnikového květu 1 šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat a scedíme. Vychladlým nálevem polijeme lněné plátno, které přiložíme na bolavé místo a necháme působit alespoň 2 hodiny.
Dáme 3 čajové lžičky natě kokošky pastuší tobolky přelijeme 1 šálkem vroucí vody, necháme 15 minut louhovat a pak scedíme. Do zchladlého čaje namočíme lněné plátno, přiložíme na ránu a volně převážeme další látkou. Měníme několikrát denně.
10 gr přesličkové natě přelijeme 1 litrem studené vody, 30 minut vaříme a scedíme. Do zchladlého čaje namočíme lněné plátno, přiložíme na ránu a převážeme další látkou. Měníme třikrát denně.
Připravíme si 1 až 2 čajové lžičky měsíčkového květu, přelijeme malým šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat a scedíme. Do čaje namočíme lněné plátno, ještě teplé přiložíme na ránu a překryjeme suchou látkou. Necháme 15 minut působit.
250 g čerstvého vychlazeného tvarohu smícháme s trochou octa a natřeme v silné vrstvě na vlhkou látku. Přiložíme tvarohovou stranou na kůži, překryjeme šálou a vlněnu látkou a upevníme. Tvarohový zábal necháme působit několik hodin.
Pryskyřice z borovice se podomácku používala jako náhrada parafinových obkladů při revmatismu. Pryskyřice se rozehřála na mírném ohni a v tenké vrstvě se nanesla na lněné plátno. Ještě teplé se pak přiložila na bolestivé místo. Ale pozor, pryskyřice je dost agresivní a může tak docházet k podráždění pokožky. Proto je také možné si připravit obklad z čerstvých jehlic borovice. A to tak, že asi 50 dkg čerstvých jehlic se máčí 1 den asi ve dvou litrech studené vody. Pak se hodinu povaří, teplé se přiloží na bolestivé místo a obváže se suchým pruhem lněného plátna.
Při použití zázvoru buďte vždy opatrní! Zázvorový obklad je účinný, ale je nutné si nejdříve přečíst jeho pro a jeho proti. Nevhodnou aplikací si můžeme poškodit vážně zdraví. Je totiž velmi silný.
Výluh z čerstvého zázvoru si připravíme takto : Povaříme vodu, nastrouháme črestvý zázvor, vyluhujeme ho ve vodě a scedíme. Potom zázvor vyždímáme a přiložíme na postižené místo a přikryjeme ručníkem. Nikdy ne igelitem! Obklady se přikládají tak dlouho, dokud pokožka nezrudne. Obklad se používá na prokrvení tkáně, rozpuštění hlenu, tuku, usazenin. Odstraňuje mnoho druhů chronických i akutních bolestí, křečí. Ale pozor, nikdy nepřikládáme těhotné ženě na břicho, nikdy kojencům, nikdy na partie mozku, nikdy nedáváme velmi starým lidem. Není také vhodný při vysoké horečce, při zántu slepého střeva, při zápalu plic. Na rakovinový nádor ne déle než 5 minut a vždy za účasti odborníka!