Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Chřipka poškozuje nás i naši imunitu

Publikováno: 20.10.08
Počet zobrazení: 1863


      Autor článku: http://www.meditorial.cz
Všichni víme, že při chřipce se cítíme velmi slabí a unavení, bolí nás svaly a klouby, trápí kašel a rýma. To všechno jsou důsledky něčeho, co se odehrálo už několik dní předtím, než nepříjemné příznaky propukly. Začalo to invazí chřipkového viru do organismu a jeho působením na buňky našeho těla. Co vlastně virus v organismu dělá a jakým způsobem jej dokáže poškodit?

Zákeřné vniknutí
Chřipka patří mezi kapénkové infekce. To znamená, že virové partikule se uvolňují z dýchacích cest nakažených osob kýcháním, kašláním a podobně v mikroskopických kapičkách hlenu, slin a sekretu z dýchacích cest. V takových kapičkách (neboli kapénkách – proto ˝kapénková infekce˝) pak viry poletují vzduchem, v ochranném vlhkém obalu jsou schopny přežít i několik hodin. Někdy se kapky usadí na povrchu předmětů, stanou se součástí prachu. Každé jeho zvíření je však opět vynese do vzduchu a infekce putuje dál. V ideálním případě najde příjemce, který se vdechnutím stane jejím novým hostitelem.

Chřipka se přenáší také kašláním
Chřipkový ani žádný jiný virus se nedokáže vlastními silami rozmnožit, chybí mu k tomu mnoho potřebných látek a součástí. Aby se mohl množit, potřebuje k tomu vhodnou cizí buňku, která mu poskytne vše potřebné. Bohužel lidská buňka nedokáže rozeznat, že se jedná o vetřelce, a cizímu viru dovolí, aby se uvnitř ní množil a napadal další buňky v okolí. Naštěstí to celé trvá jen do doby, než zasáhne imunitní systém.

Imunita trpí především
Imunitní systém nám sice pomáhá zbavit se chřipky, avšak sám je také chřipkovou infekcí zasažen. Někdy je imunita onemocněním dokonce natolik narušena, že okamžitě po chřipce následuje nová, většinou bakteriální a ještě závažnější infekce. Například zápal plic. To je také důvod, proč někteří lékaři i při virovém onemocnění nasazují antibiotika. Přestože antibiotika na viry zapůsobit nemohou, snaží se tak lékař chránit své pacienty před bakteriální infekcí, která má usnadněnou situaci právě vzhledem k oslabení imunitního systému.

Se zátěží pomalu…
Po prodělané viróze a chřipce obzvlášť bychom si proto měli dopřát ještě několik dní relativního klidu a z nemoci se patřičně zotavit. Musíme dát svému imunitnímu systému možnost se s útokem virů vyrovnat a nevystavovat jej okamžitě nové zátěži.

Autor: http://www.meditorial.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: