Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Co víme o dušičkách?

Publikováno: 16.10.08
Počet zobrazení: 1562


      Autor článku: Olga Janíčková
Na den 1.listopadu. připadá Svátek Všech svatých, ke dni 2.listopadu patří Památka všech zemřelých – Dušičky. Tyto svátky, kterými projevujeme úctu mrtvým, se na našem území slavily od dob pohanských. Historicky vzato jde o tradici Keltů, kteří ve starověku obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešních Čech. (Odtud i Bohemia podle keltského kmene Bojů, který osídlil Čechy zřejmě ve 4. století př. n. l. České země tak dostaly latinský název Boiohaemum, který se objevil v pracích římského dějepisce Tacita na přelomu 1. a 2. století n. l.).

Keltská tradice pochází ze svátku Samhain. V tento den se podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých. Proto Keltové zapalovali ohně, aby se duše pozůstalých mohla ohřát a strávit s nimi noc. Svíčky, které dnes zapalujeme, jsou pozměněnou formou právě této tradice. Samhain se slavil 1.listopadu v noci z předešlého dne na den sváteční. Jeho název se skládá ze slov ˝sam-fuin˝ ,tedy ˝Konec léta˝. Dnes se s ním setkáváme v křesťanské formě svátku Všech svatých 1. listopadu a následných Dušiček 2.listopadu.

Dnešní svátek Všech svatých vychází z doložené historické události, jíž bylo vysvěcení Pantheonu v Římě v roce 609. Pantheon byl původně antický chrám, v němž se uctíval kult všech římských bohů. Svátek Všech svatých je tak vzpomínkovou slavností zemřelých, kteří již dosáhli věčné blaženosti. Dušičky jsou proti tomu vzpomínkou na ty, kteří této blaženosti zatím nedošli. Církev se snažila čelit přetrvávajícím pohanským obřadům; roku 998 zavedl clunyjský opat Odilo Památku věrných zemřelých. Ve 13. století se tento zvyk rozšířil po celé západní církvi a Dušičky se dnes slaví v celém křesťanském světě.

Svátky zemřelých se ovšem slaví ve světě různým způsobem. Zatímco ve střední Evropě mají důstojný průběh, v anglosaských zemích a především v Americe si lidé na tento den pečlivě připravují pestrobarevné kostýmy na slavnostní veselice, vydlabávají dýně, které mají strašit Americký Halloween ( All Hallow´s Day) v posledních letech, s importem širších kulturních tradic, začal prolínat i do Česka. Popravdě má tento proud u nás nemálo odpůrců

V římskokatolickém kalendáři najdeme u 2. listopadu název Vzpomínka na všechny věrné zesnulé. Protestanti tento den označují jako Památka zesnulých. Tento pojem vešel i do obecného povědomí a vyjadřuje úctu, s kterou o Dušičkách na své zemřelé tiše vzpomínáme.

Autor: Olga Janíčková, Foto: Olga Janíčková