Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Kudy kráčejí dějiny

Publikováno: 26.10.08
Počet zobrazení: 1999


      Autorka článku: Mgr. Vlasta Otychová

Vždycky, když kráčím po místech z daleké historie, připadám mám trochu posvátný pocit. Stačí přivřít oči a představovat si, jak vypadali lidé, kteří zde žili, jaké měli radosti a starosti, jak byli oblečení Stačí přivřít oči a najednou vidíte v ulicích ty koně, kvůli nimž jsou kameny místo dlažby na místních komunikacích zdrsněné aby koňům neklouzala kopýtka. No, pravda, autům by se to nestalo.

Naposled jsem podobné ˝posvátné˝ pocity měla v Efesu na území dnešního Turecka, který je nejzachovalejším antickým městem na světě. . Jedná se opravdu o místo kudy ˝ kráčely dějiny˝, velmi impozantní, jak by také ne, když jeho ruiny jsou staré 2000 let. Zkuste si představit, jak tehdy vypadal život běžných lidí.

Narodil se tu Hérakleitos (535 př.n.l.), pobýval zde vojevůdce Hanibal, v blízkosti dokonce skončil život panny Marie, která se sem přestěhovala s Janem. Konec konců i v Novém zákoně se dočteme o Efesu . List Efeským sepsal apoštol Pavel křesťanům v Efesu.

Kdysi stál Efesos na mořském pobřeží, dnes je však od něho vzdálena 17 km. Jdete-li po Arkadiově cestě ( která končila v přístavu) nedojdete k moři, ale k pozemkům, které leží ladem a jejichž středem vede silnice s velkým provozem. Dá se na ni dohlédnout i z velkého divadla – to by se diváci divili, co to vidí, kdyby se pomocí ˝stroje času˝ dostali zpět na své místo v hledišti (průměr 130 metrů, 66 řad, 15 000 diváků!

Nejznámější z památek je Celsova knihovna ( také se uvádí Celsiova) . Můžete ji vidět nejen v Efesu, ale i na turecké bankovce. Z této knihovny zbyla jen přední stěna, která se tyčí nad okolím a určitě se nedá přehlédnout. Průvodkyně vypráví, jak se po zemětřesení rekonstruovala a sloupům pomáhá se stabilitě silikon. Před dvěma tisíci let ho neměli, je úžasné, že se zde zachovalo tolik památek.

A co Vám ještě utkví v paměti? Třeba veřejné záchodky, kde se probíraly ty nejdůležitější věci, důležití muži zde seděli pěkně v řadě, ale pozor, nelze si sednout kam Vás napadne. Nejblíže vchodu jsou ti nejdůležitější. Už si to představujete? Zvedají své bílé řízy a usedají k potřebě,která je dnes přísně intimní – a ještě u toho probírají politiku. No, pravda, neměli televizi ani noviny


Veřejné záchodky před 2 000 let

Veřejné záchodky jsou blízko lázní, tam se pak přesunuli nebo také blízko nevěstince ( opravdu nejstarší řemeslo, bez sexu by asi nebyly dějiny).Však také po cestě je v kameni vyryté lidské chodidlo a srdce, aby námořníci věděli, jaký mají vzít směr.

A Artemidin chrám, který všichni známe z původních sedmi divů světa? Tam zažívám opravdu zklamání. Zachoval se jen jeden jediný sloup umělé vztyčený z částí ruin. Asi jsem se namlsala zachovalosti památek v Efesu . Zbytky Artemidina chrámu jsou nedaleko Selcuku, nejsou součástí Efesu.

Zdroj a foto: Mgr. Vlasta Otychová

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

26.10.2008 08:30  Maura ()

To je hezké povídání. Ten svět se najednou sčitelní a přiblíží, když se o něm vypráví. Děkuji za příjemné počtení
http://www.povidky.pise.cz

Zanechte komentář: