Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Procházka historickou Prahou – Václavské náměstí

Publikováno: 2.10.08
Počet zobrazení: 5348


      Autor článku: Slavomír Ravik, autor obrázků: Václav Rytina, spolupráce Olga Janíčková
Václavské náměstí je skutečným jevištěm moderních československých dějin. Je dlouhé 682 a široké téměř 61 metr. Dominantou náměstí je Národní muzeum, které uzavírá horní stranu frontou širokou přes sto metrů. Budova muzea má čtyři křídla, vstupuje se do ní rampou zdobenou sousoším Čechie a českých řek (A.Wagner). Muzeum projektoval v pseudorenesančním slohu Josef Schulz, na průčelí se uplatnil zejména sochař B.Schnirch.

Druhou dominantou je sousoší sv. Václava s jezdeckou sochou knížete, doprovázenou dalšími čtyřmi národními světci. J.V. Myslbek na sousoší pracoval 26 let – poslední socha sv.Vojtěcha byla připojena k pomníku roku 1924.

Jinak je Václavské náměstí svědkem výbojů české architektury na počátku dvacátého století. Mezi skutečné skvosty horní části náměstí patří secesní hotel Evropa spolu s hotelem Meran (čp.825 a 826) z roku 1906 (a. Dryák a B. Bendlmayer). Naproti je budova Strojexportu s kinem Blaník z roku 1928 s průčelím, vytvořeným architektem J. Gočárem. První železobetonovou stavbou Prahy z roku 1912 je pak palác Lucerna (čp.794, arch. V.Havel) s členitými pasážemi. Uprostřed Václavského náměstí se nachází Wiehlův dům (čp.792, arch. A.Wiehl), z posledních let 19.století. Žánrové malby pocházejí od M.Aleše a J.Fanty, čelného představitele české secese.

Ve spodní půli Václavského náměstí nás zaujme palác zbudovaný na nároží náměstí a Jindřišské ulice – byl určen pro pojišťovnu Assicurazioni Generali a podíleli se na něm arch. B.Ohman a stavitel O.Polívka. Sloh je novobarokní. Za pozornost stojí, že se na výzdobě podíleli čelní sochaři (mj. S.Sucharda, B.Schnirch, Č.Vosmík aj.) V sousedství se nachází palác Práce (čp.834), konstruktivistická stavba s převážně prosklenou fasádou (1926-1928). Níže nalezneme palác Zlatá husa z roku 1910 a frontu domů uzavírá palác Koruna (čp.846) s nárožím, završeným nástavbou ve tvaru koruny. Stavba byla ukončena 1910 (arch. A.Pfeiffer, plast.výzdoba V.Sucharda).

Na protější straně byla roku 1914 postavena Česká banka (čp.791), klasicizující stavba se sochami B.Kafky. Budovu užívala cestovní kancelář Čedok. Sousední Stýblův palác s kavárnou Alfa (čp.785) je průchozím domem, který se pokusil o bohaté komerční využití pasáže. Stavba ve slohu konstruktivismu byla realizována v letech 1926-1928 (L.Kysela a J.Jarolím).

Pouze palác Adria (čp.784) zůstal ve frontě moderních domů pozůstatkem baroka (dokončen 1789 architektem J.Sickou). Jeden z nejzajímavějších domů je ovšem tzv. Peterkův dům (čp.777) architekta J.Kotěry. Pochází z roku 1899 a je zdoben secesní štukovou dekorací. podstatné však je, že se tady objevil poprvé moderní dům a okna v přízemí byla ve své době největší skleněnou plochou v Praze. Dům obuvi (čp.773) projektoval – jako úplně prosklený obchodní dům L.Kysela (1928-1929). Konečně na dolní části Václavského náměstí nás zaujme dům Velký úl (čp.378) s úlem na fasádě. Je to barokně klasicistní stavba z konce 18.století. Václavské náměstí se tak stalo vzorníkem architektury posledních dvou staletí, zejména ovšem stavitelských výbojů prvních desetiletí našeho věku.

Text Slavomír Ravik, grafika Václav Rytina, spolupráce Olga Janíčková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: