Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Tajemství krásy a zdraví – Bylinné koupele

Publikováno: 15.10.08
Počet zobrazení: 1325


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Bylinné koupele jsou příjemné, působí preventivně, léčebně a celkově posilují organismus. Trochu paradoxem je, že jednotlivé koupele zároveň vyčerpávají. Kontraindikace (tj. nemoci, při kterých jsou koupele zakázány) jsou tuberkulóza, hyperfunkce štítné žlázy, epilepsie, prudké záněty, některé typy anémií. Starší a nemocné osoby by neměly podstupovat léčebné koupele o samotě, zejména několik prvních koupelí. Proto dříve, než k nim přistoupíte, zvažte svůj zdravotní stav a i možnosti! Dávka rostlin na jednu koupel se pohybuje od 100g do 1 kg.

Recept na přípravu bylinné koupele
Byliny se vloží do plátěného sáčku, asi 15 minut se vaří v dostatku vody. Někdy se jen spaří horkou vodou. Vodu vlijeme do vany a plátěný sáček vložíme do vany také. Teplota vody má mít asi teplotou těla, tj. 360C – poznáme to tak, že po vložení ruky voda ani nehřeje, ani nechladí. Koupel má trvat 10-15 minut, pokud je předepsána doba delší, měla by být zařazena po 15 minutách přestávka.

Heřmánková koupel
Přísada do koupele:
Přípravíme 10 až 20 g sušeného heřmánkového květu přelijeme 1 litrem horké vody, necháme přikryté 10 minut vyluhovat, scedíme a nalijeme do vody na koupel teplé 38-39 O C. Koupeme se denně 10 – 15 minut. Poté kůži natřeme krémem a nebo olejem.

Koupel z kůry dubové
Přísada do koupele:
Připravíme 2 polévkové lžíce drobně řezané dubové kůry přelijeme 1 litrem vody a ˝ hodiny povaříme, necháme zchladnout a v odvaru koupeme postižená místa. Koupel bereme pouze 2 za sebou. Hrozí poškození jater!

Solné koupele

Léčba solí – Aromatické koupelové soli
Aromatické koupele patří mezi nejstarší metody léčení. Počátky můžeme nalézt ve starém Babylonu, Asýrii, Persii, Egyptě, Indii a Tibetu. Ve svém důsledku tyto koupele působí komplexně na zdraví člověka. Zahrnují aromaterapii kombinovanou s reflexní terapií, léčbu vodou a solí.

Byliny do solných koupelí
Máta: uklidňující při nespavosti (koupel celého těla nebo lázeň nohou), hysterii a bolestech hlavy.
Jedle: obnovuje imunitní systém, odstraňuje bolest při osteoporóze, artróze a celkovém unavení. Také je dobrá při kloktání a inhalaci proti chřipce a angíně. Je uklidňující i tonizující, podporuje látkovou výměnu, dodává energii.
Propolis: při chronické únavě, má protizánětlivé účinky, při hojení ran a nemoci kůže. Zlepšuje látkovou výměnu a zvyšuje mužskou potenci. Inhalace a kloktání při angíně, chřipce, bronchitidě, lupénce a nemocech dásní.
Eukalypt: na regeneraci pleti, má protizánětlivé účinky. Uklidňuje bolest při popálení, poranění a onemocnění kůže (akné). Použít lze při astmatickém onemocnění, na zápal plic, při nachlazení, při zánětu průdušek. Vhodná též na zhubnutí. Je uklidňující i tonizující. Sůl je možné inhalovat, kloktat, přijímat koupel nohou, rukou i celkovou.
Cedr: adaptabilní, tonizační, tlumí bolesti. Má protizánětlivé účinky, při osteoporóze, revmatizmu. Je silně antibakteriální, antivirová, vrací sebedůvěru a dodává neúnavnost.
Borovice: výrazně posiluje imunitní systém, pomáhá při onemocnění kloubů a páteře jako je artritida, artróza, revmatizmus. Účinně působí také při respiračních onemocněních.
Sůl s Jedlí kanadskou: nejpříjemnější koupel v tibetských aromatických solích je bezesporu koupel v soli obsahující extrakt z jedle kanadské, neboť tento jehličnan má velmi příjemné aroma. Koupel příznivě působí na pohybový aparát, kožní problémy, zvláčňuje a zjemňuje pokožku.
v některých vybraných obchodech se prodává sůl s bylinami. Zvažte, kterou bylinku chcete pro svůj účel použít. Velmi příjemná je koupel s přídavkem cedru.

Vyzkoušela jsem i koupel se solí z Mrtvého moře.Sůl je třeba ve vaně dobře rozpustit. Někteří lidé nemusí tuto sůl dobře snášet a proto je třeba, abyste se informovali, zda je tato koupel vzhledem k atuálnímu zdravotnímu stavu vhodná právě pro vás. Buďte vždy opatrní, abyste si neublížili nebo nezhoršili svůj zdravotní stav neuváženým domácím léčením. Ale ti, kteří jsou přesvědčeni o tom, že mohou tyto koupele podstoupit, nebudou litovat námahy při jejich přípravě.
Chtěla bych připomenout, že po koupeli je dobré se osprchovat, řádně osušit pokožku a pak ji natřít vhodným olejem zabalit se do prostěradla a 20 minut relaxovat.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet