Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Anglie – Newcastle
Tentokrát mě osud zanesl do ˝staré dobré Aglie˝, byla jsem docela zvědavá na její odlišnou atmosféru, historii a architekturu. Město Newcastle upon Tyne (nad Tynou) se nazývá prostě Newcastle. Má své vlastní letiště a z Prahy tam létají nízkorozpočtové letecké linky. Jízda autobusem se tedy vzhledem k velmi nízké ceně letenky nevyplatí.
V Newcastlu jsme byli ubytováni v soukromí, našemu hostiteli říkejme třeba Petr. Z letiště nás dovezl taxík, které jsou v Anglii ve srovnání s jinými druhy dopravy velice levné. Anglické domky jsou ˝jeden jako druhý˝, dokonce i vnitřní dispozice je totožná. Developerské a realitní agentury nastavěly tyto domky a pronajímají je, což je zřejmě pro nájemce výhodnější než pořizování vlastní nemovitosti. Obvykle se pronajímají nezařízené, vybavené jen kuchyňskou linkou, ale náš hostitel měl byt pronajatý včetně základního vybavení ( sedací souprava, televize, psací stolek ) Zajímavé je, že v Anglii mají asi jiné stavební normy, protože všechny stropy jsou o cca 20 cm nižší. Pokud neměříte nad 2 metry, není to problém. Aspoň se ušetří na topení, protože teplo – jak známo – stoupá vzhůru. Po snídani jsme vyrazili na vycházku předměstím, kde se byt nacházel. Cestou jsme minuli penzion pro seniory, rozsvícenými okny bylo vidět obsluhující personál roznášející snídani. . Zboží v obchodě bylo téměř totožné s naším, i ceny byly podobné. Po snídani tedy vyrážíme za historií města. Vím, že je v něm hodně starý hrad a katedrála. Dřevěný hrad (Novum Castellum) zde nechal postavit v roce 1080 syn Viléma Dobyvatele, takže historie je zde opravdu úctyhodná. Samozřejmě si nelze představovat hrad v takovém provedení, jak je známe z Čech. Všechny hrady měly spíš tvar věže a vypadlo to, že jsou uvnitř velice malé. Nebylo tomu tak, byly větší, než jsme předpokládali. Uvnitř jsme nalezli památky už z doby Normanů. Katedrály jsou v Newcastlu dvě. Anglikánská St Nicholas s krásnou věží z 15. století a římskokatolická románská St Mary Cathedral ( architekt August Pugin) .Obě byly původně farními kostely, katedrálami se staly až v 19. století. Další krásnou katedrálou ve městě je katedrála sv. Tomáše (St Thomas the Martyr) nebo evangelický kostel Jesmond Parish Church. Díky různým náboženstvím tedy není o církevní stavby nouze. Po prohlídce pamětihodností jsme ještě vyrazili do obrovského nákupního centra ( prý největšího v Evropě), o ty však nemáme nouzi ani u nás, takže nebýt cen uvedených v anglických librách, ani bych si nevšimla, že nejsem doma. Zdroj a foto: Mgr. Vlasta Otychová
Autorka článku: Mgr. Vlasta Otychová
Penzion nebyl příliš velký a působil útulně. Odhadla jsem, že společenské místnosti jsou uprostřed domu a vpravo a vlevo jsou umístěny malé byty. Celý penzion byl umístěn v zahradě, což je skoro rarita, protože na zeleň si Angličané ( aspoň mimo Londýn) rozhodně nepotrpí. Většina ploch byla dlážděných, ani s truhlíky a předzahrádkami to nebylo slavné. Na druhou stranu mají daleko méně starostí s údržbou. Kam se hrabou na české zahrádkáře a zahradníky!
Penzion pro seniory
Hrad v Newcastlu
St Nicholas Cathedral