Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babiččin receptář 2

Publikováno: 25.11.08
Počet zobrazení: 2488


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Moje babička byla výborná kuchařka a pečlivě si vedla receptáře. Některé se zachovaly. Listovala jsem v nich, když jsem hledala přípravu jednoduchých jídel, která jsou typická pro českou kuchyni. Při četbě jsem si vzpomněla na chvíle, kdy se mísila těsta a pekly všelijaké dobroty.

Bramborák“ se švestkami
Určitě, Vám starším, nepřináším žádnou novinku, protože ten recept je velmi starý. Vždyť jeho ingredience naúpopvídají, že k tomuto pokrmu byly použity suroviny, které byly běžně k dosažení, ale řeknu Vám, že je to vynikající jídlo, které může zachutnat i dětem. A to bude dobře, protože je to syté a zdravé jídlo.
Co potřebujeme?

Ingredience:
6 větších syrových brambor
mléko
2 vejce
1 lžíce cukru
5 lžic hladké mouky
špetka soli
čerstvé nebo sušené švestky

Postup přípravy:
Brambory, pokud možno stejně velké, nastrouháme a to tak, že čtyři najemno a 2 nahrubo. Alespoň babička vždycky brambory tak vybírala. Pak přidáme vejce, cukr, mouku, sůl, podle potřeby mléko a uděláme těsto jako na bramborák.To znamená ne husté a ne řídké.
A teď to nejdůležitější! Těsto rozetřeme na hodně vymaštěný pekáč (babička používala vepři sádlo), poklademe švestkami a pečeme asi 15 minut při 220 °C dozlatova. Nakrájíme na větší kusy a můžeme posypat moučkovým cukrem.

Štrúdl
Musím přiznat, že mi dalo hodně času, než jsem vyrobila opravdu dobrý štrúdl. Ona je jiná věc se motat kolem babičky, když ho pekla jiná věc si to zkusit sama. Ale na každou ženu přijde chvíle, kdy musí ukázat, jak se v kuchyni otáčí, ať se to líbí nebo ne. Marná věc, vaření je umění a také dobře a správně uvařené jídlo jen přispívá ke zdraví rodiny. Taky jsem nevěřila! A hodina pravdy udeřila. Měla jsem co dohánět! Vraťme se od vzpomínek do reálného času, kdy už štrúdl umím a tak Vám napíši recept, který se mi zdá nejlepší.

Tradiční tažený štrúdl

Ingredience:
500 g hladké mouky
40 g cukru moučka
80 g rozpuštěného másla

špetka soli
teplá voda na zadělání těsta

Nastrouhaná jablka zbavená slupek a jádřinců i pecek, opražená strouhanka nebo pomleté ořechy (jimi zvyšujete kalorickou hodnotu), rozinky, skořice, tuk na vymazání plechu a potření štrúdlu

Postup přípravy:
Z hladké mouky, cukru, rozpuštěného másla, špetky soli a teplé vody. Vody tolik, aby se těsto nelepilo, ale bylo krásně vláčné. Zaděláme těsto, které velmi dobře propracujeme. Uděláme 6 bochánků, které necháme na vále těsně vedle sebe, přikryjeme kastrolem a druhý s hodně horkou vodou postavíme na něj. Takto necháme těsto asi půl hodiny.
Mezitím si připravíme jablka, opražíme strouhanku nebo pomeleme ořechy, rozpustíme máslo, ale nebojte se použít i sádlo a potom postupně odebíráme bochánky, dobře rozválíme, dobře pomoučíme a táhneme do tenka.
Naplníme, jak jsme zvyklí – já dávám někdy rozšlehaný tvaroh, položíme na vymazaný plech, potřeme rozpuštěným tukem a pečeme asi na 220 °C.

Trochu humoru:
Jednou jsem si připravila těsto a zjistila jsem, že mi někdo snědl jablka. Naštěstí jsem měla švestkový kompot, tak jsem se nedala zaskočit. Švestky jsem vypeckovala. Uvařila mák. Přidala špetku skořice, trochu rumu, cukrem náplň přisladila a upekla.Ono se dá použít jakékoliv ovoce! Jsou dobré i meruňky s tvarohem nebo naložená dýně, jak kdo chce. Fantazii se meze nekladou!

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

25.11.2008 14:57  Maura ()

Milá Nabeno, moc se mi ten příběh líbil, který jste napsala. Vždyť už moje prababička říkala - největším neštěstím v chalupě je hladový chlap - a to je moudrost k nezaplacení a je krásné, když druhým chutná to, co sama uvaříte, protože to děláme z lásky, viďte? Jen tak je rodinný kruh ve spokojenosti a tak to má být po všechny dobré i zlé časy. Děkuji Vám.
http://www.povidky.webnode.cz

25.11.2008 07:53  NABENA

Nedá mi, abych neodpověděla na ten štrůdl. Kdysi, tak asi někdy kolem r.1955, vycházely v Květech recepty, které psala naše vynikající kuchařka paní Fialoví, a to tak, že "jako zaučovala" členku redakce, která neuměla vařit. Bylo to tedy vše "polopatě" dáno. Mimo jiné, říkala příběh, že kdysi si pozval na schůzku student svou spolužačku. On byl krasavec, ona je "nicka". Na schůzku přinesla štrůdl, který vlastnoruně upekla. Kamarád, který měl maminku vysokou funkcionářku a byl vychován jen na školnícj jídelnách zjihl a do děvčete se zamiloval. Spolužačky se divily, co se stalo, že tak hezký chlapec chodí s nehezkou dívkou a je, krasavice nechal.

Zanechte komentář: