Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Dobrovolné důchodové pojištění pomůže v případě, kdy chybí doby pojištění

Publikováno: 26.11.08
Počet zobrazení: 2128


      Autor článku: ČSSZ
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) se setkává s případy, kdy klientům chybí určitá doba pojištění nutná k přiznání starobního, invalidního, částečného invalidního důchodu či pozůstalostního důchodu. Takovou situaci lze v některých případech řešit formou dobrovolného důchodového pojištění.

Tímto způsobem si mohou lidé chybějící dobu pojištění doplatit. Od 21. srpna 2008 přitom lze pojistné na dobrovolné pojištění doplatit i po podání žádosti o důchod, pro jehož nárok a výši mají být takto doplácené doby započteny. Období, za které je možné chybějící pojištění doplatit formou dobrovolného důchodového pojištění, závisí na druhu pojištění, který je uveden v § 6 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Pokud se člověk rozhodne, že si doplatí dobrovolné důchodové pojištění, platí ho vždy za celé kalendářní měsíce. S účinností od 1. 1. 2009 dochází k podstatnému snížení minimální výše pojistného na dobrovolné důchodové pojištění. Nejnižší vyměřovací základ, z něhož se bude toto pojistné hradit, bude částka 5 889 Kč a minimální měsíční pojistné na dobrovolné důchodové pojištění tak bude činit 28 % z této částky, tj. 1 649 Kč. Minimální měsíční pojistné je v roce 2008 celkem 2 800 Kč, tedy 28 %z částky 10 000 Kč, která je pro rok 2008 nejnižším vyměřovacím základem pro odvod pojistného na dobrovolné důchodové pojištění.

Dobrovolné důchodové pojištění si mohou pro období po 31. 12. 1995 platit například osoby evidované na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání nebo studenti středních a vysokých škol, kterým již uplynula doba neplacené účasti na důchodovém pojištění. Dále pak lidé, kteří odešli pracovat do zahraničí a chtějí si na tuto dobu zajistit účast na českém důchodovém pojištění (toto je výhodné v případech, kdy se jedná o výkon výdělečné činnosti ve státě mimo EU, s nímž ČR neuzavřela mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení) nebo vykonávají dlouhodobou dobrovolnickou službu. Dobrovolného důchodového pojištění mohou být účastni i ostatní lidé, u kterých neexistuje některý z výše uvedených důvodů, ti však maximálně po dobu 10 let. K dobrovolnému důchodovému pojištění je možné se přihlásit pouze 2 roky zpět, případně pouze 1 rok zpět ode dne podání přihlášky, výjimkou jsou uchazeči o zaměstnání a studenti, kteří se mohou přihlásit kdykoliv.

Pokud lidé starší 18 let chtějí být dobrovolně důchodově pojištěni, musí si podat přihlášku u příslušné okresní, v Praze Pražské, v Brně Městské správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ). Tam získají také další informace.

Klientům, kteří jsou účastni dobrovolného důchodového pojištění, zašle příslušná OSSZ potvrzení nazvané ˝Údaje o dobrovolném důchodovém pojištění˝. To obsahuje informaci o takto získané době pojištění a o vyměřovacích základech, z nichž byla vypočítána výše zaplaceného pojistného. Potvrzení obdrží pojištěnec vždy do 30. září následujícího kalendářního roku.

Autor: ČSSZ, Foto: ČSSZ

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

22.01.2009 16:23  Schreiberová

Dobrý den ,jsem v důchodu více jak 10let.Stále se přidává v procentech a lidé co mají malý důchod se přidává procentuální část,ale při platbách se jich nikdo neptá kolik jim bylo přidáno,takže se stává,že např.stará paní která žije sama dostane přidáno např.200kč,ale všechno se jí zdraží třeba¨o 400kč měsíčně.Tím se dostává do neřešitelné situace za kterou ona nemůže.Proč když se přidává,tak se nepři dá všem stejně?Děkuji za odpověd.důchodkyně

Zanechte komentář: