Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Kustovnice čínská

Publikováno: 12.11.08
Počet zobrazení: 1653


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Říká se, že goji, nebo-li kustovnice čínská je nejhodnotnějším ovocem na planetě. Ale posuďte sami, zda k tomuto názoru také dojdete

Goji (godži) – sušené plody kustovnice (lycium chinensis).mají světle červenou barvu a jsou velké asi jako sušené hrozinky. Chutí připomínají něco mezi brusinkou, třešní a šípkem. Někomu chutnat nemusí. Obsahují 18 druhů aminokyselin, včetně všech osmi esenciálních aminokyselin (např. tryptofan či isoleucin), 21 stopových prvků (jmenujme například zinek, železo, měď, vápník, selen, fosfor a germanium které se v potravinách nachází jen velice zřídka a působí proti rakovinovým buňkám). Jsou, podle výzkumů, nejbohatším zdrojem karotenoidů ze všech známých rostlin na Zemi . Mají více betakarotenu, než mrkev. V Goji nechybí ani vitamíny C, B1, B2, B6 a E.
Nelze zapomenout i na skutečnost, že obsahují protizánětlivý činitel betasisterol a unikátní skupinu lycium polysacharidů, které odstraňují volné radikály čímž zpomalují proces stárnutí; posilují imunitní systém a stimulují podvěsek mozkový (hypofýzu) k vylučování regenerativního růstového hormonu.

Vyrůstá jako keřovitá trvalka. Dosahuje výšky 1-3 metrů a plodí oranžovo-červené, elipsovité, 1-2 cm dlouhé bobule. Plody kustovnice čínské hrají dlouhou a nezastupitelnou roli v tradiční čínské medicíně. Podle starých čínských léčitelů kustovnice posiluje imunitní systém, zlepšuje zrak, chrání játra, zvyšuje produkci spermií, zlepšuje krevní oběh a má kladný vliv na mnoho jiných orgánů (ledviny, plíce) a životních funkcí člověka. Některé ze zveřejněných studií (převážně čínských) publikovaly příznivý dopad používaní kustovnice čínské na kardiovaskulární systém, dále její protizánětlivé, protirakovinné a antioxidační účinky. V neposlední řadě byly také reportovány příznivé vlivy na mužskou potenci a sexuální libido.Ale zatím velmi málo západních vědců potvrdilo tyto účinky, uznávané v Asii.

V některých obchodech se zdravou výživou je možné zakoupit i sirup z kustovnice, který je příjemný na užívání a neztrácí jistě důvěryhodnost při prevencích a podpoře léčby například chorob krevního běhu.

Obsah výživných látek
Plody kustovnice čínské obsahuje velké množství výživných látek:
- 11 základních minerálů a 22 stopových prvků
- 18 druhů aminokyselin
- 6 základních vitamínů
- 8 polysacharidů a 6 monosacharidů
- 5 druhů nenasycených mastných kyselin, včetně kyseliny linolové
- 5 druhů karotenoidů, včetně beta-karotenu a zeaxanthinu

Autor: JUDr. Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: