Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Literární procházky – Švédsko

Publikováno: 15.11.08
Počet zobrazení: 1341


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Lagerkvist zaujímá ve švédské literatuře výjimečné postavení, neboť svým rozsáhlým a neustále aktuálním dílem, spojujícím tradice a modernost, přesáhl jednotlivé směry a školy a zařadil se mezi nejvýznamnější osobnosti 20. století.

Pär Fabian Lagerkvist (23. května 1891 VäxjĂś – 11. července 1974 Danderyd u Stockholmu) byl švédský básník, dramatik, romanopisec a autor povídek a esejů, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1951.

Pär Fabian Lagerkvist se narodil roku 1891 ve VäxjĂś v jižním Švédku v provinicii SmĂĽland v rodině přednosty železniční stanice a dětství prožil v silně religiózním protředí. Po maturitě roku 1910 strávil rok studiem historie na univerzitě v Uppsale. V roce 1913 odjel do Paříže, kde ho zaujaly moderní expresionistické proudy, zejména v malířství. Věnoval se novinářství a brzy se stal vyznavačem darwinistického pojetí světa a radikálních politických názorů blízkých socialismu, i když v jeho tvorbě zároveň natrvalo zakotvily i otázky metafyzické povahy.
Jeho radikalismus se týkal i estetické oblasti a ve své programové studii Slovesné a výtvarné umění z roku 1913 se přihlásil k evropskému modernismu, o kterém bude ještě řeč v dalších kapitolách.
Ale vraťme se zpět k autorovi, mému srdci blízkému a milovnému již od mládí.
V roce 1916 se mezi čtenáři zaskvěl básnickou sbírkou ˝Úzkost˝, v níž se však pod vlivem světového válečného konfliktu a osobní krize objevuje téma bolesti, strachu, beznaděje a rezignace. Tak jsou naplněny i jeho první sbírky povídek a expresionistická, absurditu lidského života manifestující dramata. Tato témata jsou typická i pro jeho další prozaickou tvorbu ve dvacátých letech 20. století, zatímco v jeho básnických sbírkách z té doby se již projevuje obnovená víra v člověka a svět.

Dílo v 30. letech 20. století
V souvislosti s politickými událostmi v Německu v 30. letech a rostoucím nebezpečím fašismu zaujal Lagerkvist postoj bojujícího humanisty, odpůrce totalitních režimů a obhájce demokratických principů západního světa. Tehdy vznikla jeho velká a varovná díla o moci zla Kat (1933) a Trpaslík (1944) a řada dramat zaměřených na základní problémy lidské existence v podmínkách neustálého ohrožení (německý nacismus).

Dílo v 50. a 60. letech 20. století
V padesátých a šedesátých letech se vrátil opět k próze a v řadě stylisticky a formálně dokonalých románů a novel s biblickými a náboženskými náměty se znovu zabýval všelidskými etickými problémy a ve snaze objevit zdroj věčného zápolení dobra a zla došel k víře, že každý člověk s sebou nese pečeť věčnosti a nesmrtelnosti.

Pro jeho literární projev je příznačná dramatičnost dějů a strohé soustředění pozornosti na postižení nejvlastnější tváře jejich hrdinů i úsilí proniknout k pramenům záporu a zla v člověku, životě i společnosti, aby tím spíše vynikly jako jejich protipól klad a dobro. Již roku 1928 obdržel prestižní Velkou cenu Devíti, roku 1940 byl zvolen členem Švédské akademie a roku 1951 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu za uměleckou závažnost a hlubokou samostatnost, s nimiž ve svém literárním díle hledá odpověď na věčné otázky lidstva (citace z odůvodnění švédské akademie).
Pär Fabian Lagerkvist zemřel roku 1974.

Česká vydání jeho knih:
Sen noci svatojánské v chudobinci Dilia, Praha 1962, přeložil Josef Vohryzek,
Trpaslík, SNKLU, Praha 1964, přeložil Radko Kejzlar,
Barabáš, Vyšehrad, Praha 1964, přeložila Dagmar Chvojková-Pallasová,
Kat a jiné povídky, NPL, Praha 1965, přeložil Josef Vohryzek, výbor obsahuje sedm novel a povídek: Kat, Zlý anděl, Maurice Fleury, Smrt hrdiny, Rudá záře, Svatební hostina a Poutník na moři.
Čtyři příběhy o daleké pouti, Odeon, Praha 1983, přeložil Libor Štukavec a Ivo Železný, kniha obsahuje čtyři novely: Sibyla, Ahasverova smrt, Poutník na moři a Svatá země.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: