Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Právní okénko – Exekuce

Publikováno: 24.11.08
Počet zobrazení: 2259


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Právní úprava exekuce spočívá v zákoně 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění.Od září 2001 byla zřízena instituce soudního exekutora. Stát pověřil soukromé osoby výkonem exekucí a exekučních činnosti s tím spojených. Exekuce je významným institutem současného práva, který slouží k vynucení splnění povinností uložených vykonatelným exekučním titulem, především tedy rozsudkem soudu, ale třeba i rozhodčím nálezem či notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti.

Postavení soudního exekutora jakožto fyzické osoby (nestátního orgánu) je upraveno v zákoně č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád).
Jejich zřízením došlo k delegaci části pravomoci soudu na nezávislé a nestranné osoby. Exekutor vykonává za úplatu činnost jako svobodné povolání a má postavení veřejného činitele. Může jím být fyzická osoba splňující předpoklady dle EŘ, kterou stát pověřil exekutorským úřadem.

Předpoklady:
- státní občanství ČR
- plná způsobilost k právním úkonům
- úplné vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě vysoké školy se sídlem v ČR
- bezúhonnost
- tříletá exekutorská praxe

- exekutorská zkouška

Co se týče činnosti soudních exekutorů, tak mají na starosti především provádění exekučního řízení. Co se týče jejich další činnosti, tak se jedná o:
- a) poskytování právní pomoci oprávněnému nebo povinnému po vydání exekučního titulu, jakož i v souvislosti s exekuční činností a další činností
- b) sepisování listiny (dle § 77 a násl. EŘ sepisuje exekutorské zápisy) a jiná činnost, stanoví-li tak EŘ (např. přijímá peníze, listiny a věci movité do úschovy v souvislosti s exekučním, soudním nebo jiným řízením)

Kdo provádí exekuci
Exekuci provádí exekuční správní orgán, příslušný k tomu podle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, nebo podle zvláštního zákona. Exekutor může sám rozhodnout o způsobu provádění exekuce, vydává exekuční příkazy. Exekutoři jednají na rozdíl od soudů efektivně, protože je na úspěchu provedené exekuce ekonomický závislý.

Exekuční vymáhání plnění povinností
V případě, že povinná osoba nesplní dobrovolně povinnosti jí ve správním řízení uložené, lze jejich splnění vymáhat exekučně.

Exekutoři a exekutorské úřady v rámci exekuce provádí zejména:
 Výkon exekučních titulů, t.j. rozhodnutí soudů, notářských zápisů se svolením k vykonatelnosti a dalších rozhodnutí o exekuci.
 Sepisuje exekutorské zápisy
 Provádí dražby movitých věcí a nemovitostí
 Úschovy cenných papírů, peněžitých prostředků a věcí

 Poskytuje právní pomoc oprávněnému nebo povinnému

Exekutor poskytuje právní pomoc jak před, tak i po nařízení exekuce, poskytuje veškerý právní servis, spojený s exekucí a vymáháním pohledávek. Exekutor má od zákona rozsáhlé pravomoci. Orgány statní správy, pojišťovny a další instituce jsou povinny spolupracovat. Exekutor tak může zjistit informace týkající se vlastnictví, pojistek, dluhů.. Exekutor má také právo s pomocí policie ČR vstoupit do prostor povinného (dokonce i v jeho nepřítomnosti), a pak provést exekuci – tedy rovnou zabavit majetek povinného. Výnos z dražby poslouží jako úhrada nákladů exekuce.

Exekuční titul
Exekučním titulem je
- vykonatelné rozhodnutí,
- vykonatelný smír schválený ve sporném řízení.

Exekuční titul uplatňuje u exekučního správního orgánu
- správní orgán, který vydal rozhodnutí v prvním stupni nebo který schválil smír,
- osoba z exekučního titulu oprávněná.

Tyto orgány nebo osoby mohou o provedení exekuce požádat i soud nebo soudního exekutora.

Zákon upravuje exekuce na peněžitá plnění a exekuce na plnění nepeněžitá.

Exekuce na peněžitá plnění
Exekučním správním orgánem na peněžitá plnění je obecný správce daně místně příslušný podle zvláštního zákona, pokud zákon nestanoví, že jím je správní orgán, který vydal rozhodnutí nebo schválil smír.

Exekučním správním orgánem je i obecní úřad nebo krajský úřad nebo jiný orgán územně samosprávného celku, který vydal rozhodnutí nebo schválil smír. Obecní úřad přitom může o provedení exekuce požádat i místně příslušného obecného správce daně.

Pro exekuci, vybírání a evidenci peněžitých plnění se použije postup stanovený pro správu daní.

Exekuce na nepeněžitá plnění
Exekuce na nepeněžité plnění se provádí
- náhradním výkonem v případě zastupitelných plnění,
- přímým vynucením nezastupitelných plnění, zejména
- vyklizením,
- odebráním movité věci,
- osobní prohlídkou či prohlídkou bytu nebo jiných místností,
- předvedením,
- ukládáním donucovacích pokut.

Exekuce končí:
- Zastavením
- Uspokojením oprávněného
- Upuštěním od exekuce – § 46 EŘ

Exekutor upustí od provedení exekuce jen tehdy, splní-li povinný dobrovolně to, co mu ukládá exekuční titul, a uhradí náklady exekuce.
- Vyčerpáním předmětu řízení

Náklady exekuce hradí exekutorovi povinný. V případě zastavení exekuce, může soud uložit oprávněnému, aby uhradil náklady.
Chcete-li využít činností exekutora, můžete využít seznamu exekutorů. Využít služeb exekutora můžete nejen při samotné exekuci, ale i jako prevenci před zdlouhavém soudním řízení.

Průběh exekuce na majetek ve společném jmění manželů
Na majetek ve společném jmění manželů bude probíhat exekuce s poněkud odlišnými pravidly. Výkon rozhodnutí na majetek patřící do společného jmění manželů lze nařídit také tehdy, jde-li o vydobytí závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely nařízení výkonu rozhodnutí považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že byl smlouvou zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství. Při výkonu rozhodnutí se nepřihlíží ke smlouvě, kterou byl zúžen zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů o majetek, který patřil do společného jmění v době vzniku vymáhané pohledávky. Totéž platí, byl-li zákonem stanovený rozsah společného jmění manželů smlouvou rozšířen o majetek povinného, který nepatřil do společného jmění v době vzniku vymáhané pohledávky.

Insolvenční řízení jakožto zákonná možnost vyhnout se exekuci
Dlužník, který řádně nesplácí svoje dluhy, se dostává do úpadku. Pokud dlužníkem bude fyzická osoba, která není podnikatelem, tak se hovoří o tom, že tato osoba je v platební neschopnosti.

Co je platební neschopnost?
Insolvenční zákon pak charakterizuje pojem platební neschopnosti jako situaci, kdy dlužník má 2 a více věřitelů a svoje závazky k nim neplní po datu jejich splatnosti po dobu delší jak tři měsíce. A možnost, ze pohledávky věřitelů by bylo možné splnit z případné exekuce, se nejeví jako příliš reálná. Pokud by ale dlužník měl jen jednoho věřitele, bylo by nutné postupovat podle příslušných ustanovení exekučního řádu, nikoli však insolvenčního zákona.

Kdo rozhoduje o úpadku?
O tom, zda osoba je či není v úpadku, rozhoduje pouze a jedině soud. Dlužník, který chce řešit svoji situaci, k soudu podá tzv. insolvenční návrh. Soud potom přezkoumá dlužníkovu situaci a na základě příslušných podkladů vyhlásí úpadek nebo daný návrh pro formální vady odmítne. Pokud je úpadek vyhlášen, bude rozhodnuto o způsobu řešení úpadku – a to je pro dlužníka nepodnikatele konkurz nebo oddlužení.

Význam podání insolvenčního návrhu
Podání insolvenčního návrhu (což může být realizováno dlužníkem, ale též kterýmkoli věřitelem) může být za dané situace tím nejlepším řešením. Doručením tohoto návrhu k soudu je insolvenční řízení zahájeno, soud vydá vyhlášku o zahájení řízení a zveřejní ji v insolvenčním rejstříku, který je volně přístupný na internetu. V tomto okamžiku se dlužník může přestat obávat příchodu exekutora, protože zveřejnění v inslovenčním rejstříku má ten účinek, že zablokuje jeho věřitele a ti už nadále nemohou vymáhat jeho pohledávky exekucí.

Insolvenční správce
Dlužníkovi bude přidělen insolvenční správce, který provede soupis jeho majetku, zjistí jeho věřitele, kteří musí přihlásit své pohledávky u něj. Tento správce povede též za dlužníka případné soudní spory týkající se jej a jeho majetku.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: