Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Právní okénko – Příspěvek na výživu neprovdané matce

Publikováno: 17.11.08
Počet zobrazení: 3494


      Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Opět se nacházíme v zákoně č. 94/1963 Sb., zákon o rodině, ve znění pozdějších předpisů. Tentokrát budeme sledovat téma příspěvku na výživu neprovdané matce. Jako v minulém právním okénku, i nyní upozorňuji, že existuje celá řada judikátů, ve kterých soudy rozhodují případ od případu a zde jen informativně nahlížíme do zákona. Pokud tento problém řešíte, mohu jen doporučit, abyste se obrátili na zkušeného advokáta v oblasti rodinného práva.

Ustanovení § 95 zákona č. 94/1963 Sb. doslovně zní.
(1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.

(2) K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.

(3) Právo žádat úhradu nákladů podle odstavce 1 se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.

Tedy, zvláštním institutem zákona o rodině, který zajišťuje výživu matce dítěte od jeho otce, s nímž není provdána a nežije s ním ve společné domácnosti, je příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce. Otec dítěte je pak povinen platit matce nejen výživné na dítě, ale i přiměřeně přispívat na úhradu její vlastní výživy, a to po dobu dvou let. Je povinen navíc uhradit náklady spojené s jejím těhotenstvím a slehnutím (výbavička pro dítě), čímž se odstraňuje riziko vzniku sociální nouze takové matky.
Pokud chce neprovdaná matka nemůže domluvit s otcem dítěte a chce příspěvek získat, podá si žádost u soudu. Po narození dítěte má nárok na výživné na neprovdanou matku, ale jen v případě pokud si nenajde novou známost. Za takových okolností by zřejmě u soudu neuspěla.

Nárok na výživné má také dítě. Soud můžete pořádat o určení výživného, pokud se matka s otcem nedomluví. O styk s dítětem může otec požádat,ale jelikož je moc malé soud mu nemusí vyhovět.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

12.03.2009 14:16  Dalibor

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem jestli má žena samoživitelka na nějakou státní podporu mimo PPM a mateřské. Vím,že matky samoživitelky na ní svého času měli nárok. Za odpověd předem děkuji.

15.01.2009 14:03  Maura ()

Mne by taky zajímalo, proč se dívky nevdávají. Víte, paní Aleno, vést domácnost a starat se o rodinu je pro ně nepředstavitelné. Možná, že mají špatný příklad z domu a nebo se bojí, že přijdou o to, aby si mohly zařídit život s dítetem podle svého a nemusely se na ohlížet na svého partnera. Já jsem také proti tomu, aby děti vyrůstaly v neúplných rodinách z té pozice, že se jejich matka pro to rozhodne. Měla by rozhodovat vždy ve prospěch svého dítěte a dětem neprospívá, když vyrůstají bez otců. Otec dětem strašně chybí a absence otců při výchově dítě opravdu neblaze poznamenává.
http://www.povidky.pise.cz

01.12.2008 18:09  ALENA

zajímalo by mě,proč se děvčata dnes nevdávají,přestože s patnerem žijí.PŘIPADÁ MI,ŽE POKUD MAJÍ DĚTI A JSOU NEPROVDANÉ,TAK JAKO SVOBODNÝM MATKÁM-SAMOŽIVITELKÁM STÁT PŘISPÍVÁ.CO JE NA TOM PRAVDA?JESTLI JE TO TAK JAK SI MYSLÍM,TAK POTĚŠ BžH.BUDOU SAMÉ PŘÍSPĚVKY.JEDNOU NA DĚTI,PAK NA BEZDOMOVCE,MEZITÍM NA FETUJÍCÍ,PŘEBĚHLÍKY Z JINÝCH ZEMÍ ATD.KDE POTOM VEZME STÁT NA DžCHODY PRO TY CO POCTIVĚ PRACOVALI VÍC JAK 40 LET?

Zanechte komentář: